Eskişehir'de Aşure Bereketi - Son Dakika

Eskişehir'de Aşure Bereketi

26.11.2012 14:30
Eskişehir'de Aşure Bereketi, System.String[]

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Diyanet Mensupları Derneği ve Hukuksal Bakış Derneği, Muharrem ayının bereketini vatandaşlara yansıttı.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Diyanet Mensupları Derneği ve Hukuksal Bakış Derneği, Muharrem ayının bereketini vatandaşlara yansıttı. Kentin değişik noktalarında kurulan sofralarda binlerce vatandaşa aşure dağıtıldı.

Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği tarafından Reşadiye Camii önünde cami cemaatine ve vatandaşlara bin kişilik aşure dağıtıldı. Mübarek Muharrem ayı nedeni ile Ehlibeyt ve Kerbela Şehitleri'ni saygı ve sevgiyle andıklarını belirten Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği Başkanı Battal Günçay, " İlk olarak cami hocamızın desteği ile mevlit okuduk ve yaratana dualarda bulunduk. Dernek üyelerinin yardımları ile hazırlanan aşureleri vatandaşlarımıza ikram ettik. Yaklaşık bin kişi bu lezzeti tattı. Umuyorum ki tadan herkes memnun kalır ve şehitlerimiz için bir dua eder" diye konuştu.

Eskişehir Hukuksal Bakış Derneği tarafından da duruşma sonrası avukatlara aşure dağıtımı gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Turgay Balaban, Muharrem ayı gibi özel günlerin, birlik ve beraberliğin pekiştiği, dayanışmanın ve kaynaşmanın zirveye çıktığı günler olduğunu belirtti. Geçmişten gelen hasletleri yaşatmanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Balaban, "Aşure günü de önemli günlerimizden birisi. Özellikle avukatlarımızın da bu kültürü birlikte yaşamalarını önemsiyoruz. Meslektaşlarımıza bu güzelliği yaşattığımız için mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Odunpazarı Belediyesi de Muharrem Ayı ve Aşure Günü münasebetiyle 2 bin kişiye aşure dağıttı. Muharrem Ayının ve Aşure Günü'nün önemine değinen Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, "Dayanışma, kaynaşma ve birlikteliğimizin doruk noktaya ulaştığı Muharrem Ayının 10'uncu günü olan Aşure Günü'nde sizlerle birlikte olmak ve aşure dağıtmak bizleri mutlu ediyor. Her anlamda tarihi kırılmalara neden olan olaylara ev sahipliği yapan Muharrem Ayınızı kutluyorum." dedi.

Eskişehir'de Aşure Bereketi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Eskişehir'de Aşure Bereketi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım