Son Dakika Haberleri: Eskişehir'de Binlerce Kişi AKP İl Binasına Yürüdü

Eskişehir'de Binlerce Kişi AKP İl Binasına Yürüdü

6 yıl önce

Eskişehir'de Taksim Gezi Parkı eylemine destek gösterileri dün gece de devam etti.20 bini aşkın kişi AK parti il binasına yürüdü.

Eskişehir'de Binlerce Kişi AKP İl Binasına Yürüdü, System.String[]
Eskişehir'de Taksim Gezi Parkı eylemine destek gösterileri dün gece de devam etti. 20 bini aşkın kişi AK parti il binasına yürüdü. Bina önündeki çevik kuvvet polisi, kendisine taş ve şişe atan göstericilere yarım saat kadar süreyle müdahalede bulunmadı. Grubun yaklaşması üzerine polisler basınçlı su ardından da biber gazı sıkıp önce kendileri taş atan grubu dağıttı.

Akşam saatlerinde Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesindeki Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan binlerce kişi ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyüşe geçti. Sık sık 'Hükümet istifa', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' ve 'Ne mutlu Türküm diyene' diye bağırdı. Sayıları 20 bini aşan kalabalık Kurtuluş Mahallesi Yunus Emre Caddesi'ndeki AK Parti binası yanına geldi. Grupta bulunan Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı polislere AK parti il binası önüne basın açıklaması yapıp dağılacaklarını söyledi. Polislerle görüşmeler sürerken kalabalığın yanına CHP Milletvekili Kazım Kurt ve İl Bşkanı Erman Gölet de geldi.

Kazım Kurt ile Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı kalabalığı basın açıklaması yapıp dağılmaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Kalabalıkta bulunanlardan bazıları basın açıklaması ardından yürümeye davam etmek istediklerinde ısrarcı olmaları üzerine milletvekili Kurt ve il başkanı Gölet kalabalığın yanından uzaklaştı. Grupta bulunanlar toplu halde İstiklal Marşı'nı okudu. Bazı evlerden Türk Bayrakları açılarak kalabalığa destek verildi. Bazı kadınlar da balkonda tencerelerine metal kaşık vurarak tempo tutturdu.

Grup adına basın açıklamasını Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Paşa şanlı yaptı. Şanlı'nın konuşmasından sonra kalabalığın büyük bir bölümü dönüp kent merkezine doğru giderken yaklaşık 200 kişilik grup ise çevik kuvvet polislerine taş, şişe ve torpil attı. Bazı göstericiler yerden kaldırım taşlarını söktü, bazıları ise sapan kullanıp polisi taş yağmuruna tuttu. yola barikat kuran çevik kuvvet polisleri yaklaşık yarım saat kendilerine taş ve şişe yağmuruna tutan göstericilere müdahalede bulunmadı. Polisler grubun yaklaşması üzerine önce TOMA aracından tazyikli su, ardından da biber gazı sıktı.

GECEYARISI TOPLANIP YİNE GELDİLER

Buradan kaçan grup gece yarısı Espark Alışveriş Merkezi önünde yeniden toplantı. 3 bin aşkın kişi "Hükümet istifa" diye bağırarak AK Parti il binası önüne doğru yürüyüşe geçti.

Yolda, Odunpazarı İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına taş atan kalabalığın önü çevik kuvvet polisleri tarafından AK Parti il binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi'nde kesildi. Kalabalık, taş ve şişeleri polislere doğru fırlattı, çöp varillerini yola atarak bunları yaktı. İddialara göre eylemcilerin çıkardığı yangını söndürmek için polisler itfaiyeden yardım istedi. Ancak itfaiye ekipleri gelmedi. Polis müdürleri telsiz anonslarında, itfaiyeciler gelmemesi konusunda tutanak tutulmasını istedi. Orman Bölge Müdürlüğü'nden de istenen itfaiye aracı gelmeyince polisler eylemcilere tazyikli su atan TOMA aracından su sıkıp yoldaki yangınları söndürdü. Eylemciler polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesiyle dağıldı.

EK,KA,SK,MÜ - Eskişehir



Soyunarak Buz Tutmuş Göle Atlayan Çılgın Kadın, Ayağını Kırdı Son Dakika! Zonguldak'ta Maden Ocağında Patlama: 3 İşçi Mahsur Kaldı

İYİ Parti'nin 'Asgari Ücretliden Vergi Alınmasın' Araştırma Önergesi Reddedildi