Euro Bölgesi 17 milyar euroluk bütçede anlaştı - Son Dakika

Euro Bölgesi 17 milyar euroluk bütçede anlaştı

10.10.2019 17:17
Euro Bölgesi 17 milyar euroluk bütçede anlaştı, System.String[]

Euro Bölgesi maliye bakanları bütçe üzerinde uzlaşma sağladı.

Euro Bölgesi maliye bakanları bütçe üzerinde uzlaşma sağladı. Uzlaşmaya göre, Euro Bölgesi ülkeleri her yıl bu bütçeden karşılanabilecek reform ve yatırım planları sunacak.Euro Bölgesi Maliye Bakanları yaklaşık iki yıldır yaşanan tartışmaların ardından bütçe üzerinde uzlaşma sağladı. Böylelikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa vizyonunun bir parçası olan Euro Bölgesi bütçesinin oluşturulacak ancak bu bütçenin planlanandan daha küçük olacak.

Bütçenin 17 milyar euro olması planlanıyor. Varılan uzlaşmaya göre, Euro Bölgesi ülkeleri her yıl bu bütçeden karşılanabilecek reform ve yatırım planları sunacak. Euro ülkeleri ile AB'de bütçe denetiminden sorumlu Avrupa Komisyonunun bu planları değerlendirdikten sonra onaylanması öngörülüyor. Bütçeden verilecek paranın ülkenin nüfusuna ve kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılaya göre belirlenmesi planlanıyor.

Bütçenin hedefi

Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının oluşturduğu Euro Grubu Başkanı Mario Centeno Perşembe sabahı Lüksemburg'da yaptığı açıklamada, finansman ve vergilendirme konularında anlaşma sağlandığını belirtti. Centeno, bu bütçe ile ekonomik olarak diğer ülkelerin seviyesine getirilmesi gereken ekonomik açıdan zayıf olan ülkelerin desteklenebileceğini ifade etti.

Euro Bölgesi bütçesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa vizyonundaki hedefleri arasında yer alıyordu. Macron'un 2017 yılında dile getirdiği Euro Bölgesi ülkelerini kapsayacak bütçeyi, AB'nin kalkınmasının bir sembolü olarak görüyordu. Euro Bölgesi bütçesi, gelecekte yaşanabilecek finans krizlerinden euronun korunmasını hedefliyordu. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un geçen yıl Meseberg'de yaptığı toplantıda daha dar kapsamlı ortak bütçe konusunda görüş birliğine varmıştı. İki lider, AB bütçesi içinde ayrı bir bütçe oluşturulmasını kabul etmişti.

Reuters, dpa/JD,GA

(c)

Euro Bölgesi 17 milyar euroluk bütçede anlaştı

Son Dakika Dünya Euro Bölgesi 17 milyar euroluk bütçede anlaştı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi Son Dakika: Ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusu, Berde'de sivilleri hedef aldı: 4 ölü, 10 yaralı Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Kayıp kadının kredi kartından para çeken zanlı, Gülümser Bulut cinayetinin sanığı çıktı Paşinyan'a istifa çağrısı: Sadece Karabağ değil Ermenistan'ın geleceği de tehdit altında Meteoroloji İstanbulluları uyardı: Kar soğukları geliyor Çaresizliklerini anlatan en iyi video! Ermeni gençler, polis zoruyla otobüse bindirilip cepheye gönderildi 3 çocuk babası kolunda enjektörle ölü bulundu! Annesi sinir krizi geçirdi