Europeana Projesi Milli Kütüphanede Tanıtıldı - Son Dakika

Europeana Projesi Milli Kütüphanede Tanıtıldı

03.05.2013 17:30
Europeana Projesi Milli Kütüphanede Tanıtıldı, System.String[]

Milli Kütüphane Başkanlığı'nın koleksiyonunda yer alan 400 bin sayfa gazete içeriğinin Avrupa Dijital Kütüphanesi ile paylaşılacağı Europeana Newspapers Projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Milli Kütüphane Başkanlığı'nın koleksiyonunda yer alan 400 bin sayfa gazete içeriğinin Avrupa Dijital Kütüphanesi ile paylaşılacağı Europeana Newspapers Projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Milli Kütüphane Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya Avrupa Araştırma Kütüphaneleri Derneği, Berlin Devlet Kütüphanesi, Hollanda Milli Kütüphanesi, Avusturya-Innsburck Üniversite Kütüphanesi ve Türkiye'den çeşitli üniversite ve kamu kurumlarından yetkililer katıldı.

Milli Kütüphane'nin çeşitli materyallerden oluşan 3 milyonluk koleksiyon ile günde yaklaşık 2 bin kullanıcıya hizmet veren evrensel bir kurum olduğunun altını çizen Europeana Projesi Türkiye Sorumlusu ve Milli Kütüphane Başkanvekili Zekeriya Batmazoğlu, kurumun Türk kültür, bilim, edebiyat ve sanat hayatına büyük katkılarda bulunduğunu söyledi. Berlin Devlet Kütüphanesi'nin koordinasyonunda yürütülen bu projenin tüm Avrupa gazetelerinin içeriğine erişimi sağlayacağına vurgu yapan Batmazoğlu, dünya kültür mirası niteliğinde olan ve kültürlerin buluşma noktalarını ortaya çıkartan bu 18 milyon sayfalık gazetelerin toplulaştırılmasına elek verenleri kutladı.

Avrupa Araştırma Kütüphaneleri Derneği Başkanı ve Europeana Newspapers Projesi'nin uluslararası koordinatörü Hans-Jorg Lieder ise, projenin teknik yönü hakkında bilgi verirken, mevcut sıkıntılardan bahsetti. Osmanlı'nın büyük bir imparatorluk olduğuna ve Avrupa'nın birçok ülkesinde Osmanlı eserlerinin bulunduğuna vurgu yapan Lieder, bu eserlerin Europeana'nın hizmetine sunulmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Türk milli kütüphanesiyle Avrupa Birliği projesi kapsamında ilk kez çalışmaya başladıklarını da hatırlatan Başkan Lieder, bu süreçte bir takım zorlukların olduğunu kaydetti.

Avrupa'nın çeşitli yerlerinde birçok Osmanlı gazetesinin bulunduğunun ancak OCR (Optik Karakter Tanıma) için bunların görüntüden ibaret olduğunun altını çizen Lieder, şimdilik Latin harflerini kullanacaklarını ve diğerleri için teknolojinin biraz daha ilerlemesini bekleyeceklerini söyledi.

"GAZETELER TARİHİN ÖNEMLİ ELLERİ"

Alman Filozof Arthur Schopenhauer'dan alıntı yapan Hans-Jorg Lieder gazetelerin tarihin çok önemli rol oynayan elleri olduğunu ifade ederek, gazetelerle ilgilenme nedeninin atılan her adımın gazetelerle bizlere sunulması olduğunu söyledi. Projenin teknik altyapısı hakkında da katılımcıları bilgilendiren Lieder, ellerindeki mevcut bütün malzemeleri Europeana hizmetine sunmaya çalıştıklarını kaydetti. Bu çalışmanın Avrupa ortak kimliği oluşturulması açısından önemli olduğunu dile getiren Lieder, "Orijinal değerde kütüphaneleriniz varsa bizimle iletişim kurabilirsiniz" dedi.

PROJEYİ 12 ÜLKE DESTEKLİYOR

Berlin Devlet Kütüphanesi tarafından yürütülen ve 2012-2014 yılları arasında devam edecek olan projeye Almanya, Fransa, Hollanda, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Polonya, İngiltere, Türkiye, Sırbistan İtalya ve Estonya olmak üzere toplam 12 Avrupa ülkesi paydaş olarak katılıyor. Türkiye'den 400 Bin İçerik Milli Kütüphane Başkanlığı bu kapsamda koleksiyonundaki 200 bin sayfa Osmanlıca (1928 yılına kadar EHT-Eski Harfli Türkçe) gazetenin künye bilgisi ve pul (thumbnail) görüntüsü ile 200 bin sayfa Latin harfli Türkçe (1929 yılından 1967 yılına kadar) gazetenin künye bilgisini, pul (thumbnail) görüntüsünü ve OCR işlemi uygulanan metnini 'Avrupa Dijital Kütüphanesi' ile paylaşacak.

PROJENİN ÖNCELİĞİ AB STRATEJİLERİ

Avrupa Birliği Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Çerçeve Programı (CIP) altındaki üç alt programdan biri olan "Avrupa Gazeteleri Projesi" Bilgi ve İletişim Teknolojileri Politika Destek Programında (ICT PSP), Avrupa Birliği'nin 2020 yılına kadar uygulayacağı Avrupa için Sayısal Gündem (Digital Agenda for Europe) stratejisinde belirlenen politika alanları ve önceliklerini dikkate alarak hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı'nın işbirliğinde gerçekleştirilen 2011 yılı çağrısı çerçevesindeki incelemeler sonucu Milli Kütüphane Başkanlığı "Europeana Newspapers" projesine sayısal gazete içerikleri ile dahil oldu. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Europeana Projesi Milli Kütüphanede Tanıtıldı - Son Dakika


Son Dakika

Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Çıktığı programda soruları yanıtlayamayıp zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı