"Evde Sağlık Hizmetleri"Nde İstismar Uyarısı - Son Dakika

"Evde Sağlık Hizmetleri"Nde İstismar Uyarısı

18.01.2012 17:40

Trabzon Sağlık İl Müdürlüğü, Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgisi olmayan bazı özel firma ve şahısların, hastalara ulaşarak tıbbi ürün satmaya çalıştığını bildirdi.

Trabzon Sağlık İl Müdürlüğü, Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgisi olmayan bazı özel firma ve şahısların, hastalara ulaşarak tıbbi ürün satmaya çalıştığını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nca ülke genelinde sunulan hizmetle ilgili olarak bakanlığa ihbar ve şikayetlerin geldiği belirtilerek, bazı firma ve kişilerin hizmet pazarlamaya çalıştıklarının tespit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, hastalara hizmet amacı ve iyi niyet taşımadığı açık olan bu tür girişim ve uygulamalardan vatandaşların maddi ve manevi zarar görebileceği uyarısında bulunularak, şunlar kaydedildi:

"Yönergenin 8. maddesi gereği Evde Sağlık Hizmeti alan hastalarımızın ihtiyaç duydukları tedaviye yardımcı olabilecek tıbbi cihaz ve demirbaş malzemeler, İl Müdürlükleri veya Sağlık Kurumu tarafından temin edilerek hizmet süresince zimmet karşılığında hastanın kullanımına verilmektedir. Bu süreçte firmalar hiçbir şekilde hastaya doğrudan yönlendirilmemeli, tıbbi cihaz ve malzeme temini ilgili mevzuatlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Evde Sağlık Hizmetleri personeli hasta ziyaretlerinde Sağlık Bakanlığı logosu ve Bakanlığımızca belirlenmiş olan Evde Sağlık Hizmetleri logosu ile görev yaptığı İl Müdürlüğünün adı yazılı olan hizmete özgü kıyafeti mutlaka giymeli, kurum kimlik kartını Yönergede belirtildiği şekilde taşımalı ve talep edilmesine gerek kalmadan ziyaret öncesinde hasta veya ailesine gösterilmelidir."

Ev ziyaretlerinin yönerge gereği randevu sistemi dahilinde yapıldığı vurgulanan açıklamada, "İlimizde Evde Sağlık Hizmeti verilen hasta ve yakınlarının kötü niyetli bu tür uygulamalara karşı dikkatli olmaları, kendileri ile irtibata geçen veya ziyarete gelen şahıslardan personel kurum kimliği talep etmeleri gerekmektedir" denildi.

- TRABZON

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Evde Sağlık Hizmetleri'Nde İstismar Uyarısı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde