Evde Sağlık Hizmetlerine 12 Yeni Araç - Son Dakika

Evde Sağlık Hizmetlerine 12 Yeni Araç

29.03.2018 15:51
Evde Sağlık Hizmetlerine 12 Yeni Araç, System.String[]

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, hastanelerin evde sağlık hizmetleri birimlerinde kullanılmak üzere 12 yeni aracı düzenlenen törenle vatandaşların hizmetine sundu.

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Binası önünde düzenlenen törene, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, İl Sağlık Müdürlüğü başkan ve başkan yardımcıları ile kamu hastanelerinin başhekimleri katıldı.

Evde sağlık hizmetlerinin, Sağlık Bakanlığı'nın vatandaşa dokunan en önemli projelerinden birisi olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, " Bu sayede yatağa bağımlı vatandaşlarımızın teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, kronik bir hastalığın takibinde ya da herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmeti alabilmektedir" dedi.

2018 yılından itibaren İlçe Sağlık Müdürlüklerinde Evde Sağlık Koordinasyon birimleri oluşturulduğunun bilgisini veren Dr. Akan, "Bu sayede evde sağlık hizmeti alan hastalarımız aile hekimlerimiz tarafından ziyaret edilerek birinci basamak sağlık ihtiyaçları karşılanıyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımız 444 38 33 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirler " dedi.

YOĞUN BAKIM VE PALYATİF BAKIMLARIN YÜKÜ AZALACAK

2010 yılından bu yana 24 bin 721 hastaya evde sağlık hizmeti verildiğinin altını çizen Dr. Akan, "Şubat ayı itibariyle 7 bin 273 aktif hastamıza 25 ekip, 123 personel ve 8 aracımızla evde sağlık hizmeti sunuluyordu. Bugün filomuza 12 aracımızı daha katarak sayıyı 20'ye çıkarttık ve bu alandaki açığı kapatmış olduk. Son dönem kanser hastaları, felçli hastalar, ileri derece KOAH hastaları imkânsızlık nedeniyle evde bakımı yapılamadığı için mecburen hastanelerde bakımı yapılıyor. Evde sağlık hizmetlerinin efektif bir şekilde çalışması, hastanelerde yoğun bakım ve palyatif bakımların yükünü hafifletecektir. Bu sayede yoğun bakım yataklarında üçte bir oranında rahatlama sağlayacağız" şeklinde konuştu.

12 HASTANENİN ARAÇ EKSİĞİ GİDERİLDİ

Araçların dağıtımıyla Bursa'da bütün hastanelerin bu yöndeki eksiğini tamamladıklarını vurgulayan Dr. Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Evde sağlık hizmetlerine katılan 12 araç; Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Gürsu Devlet, İlker Çelikcan Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon, Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi, İznik, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Gemlik, Karacabey İlçe Devlet Hastaneleri ile Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde hizmet vermeye başlayacak. Bu vesileyle bugün hizmete giren araçlarımızın ve evde sağlık hizmetlerinin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tören kurdele kesimi ile son buldu.

Evde Sağlık Hizmetlerine 12 Yeni Araç

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Evde Sağlık Hizmetlerine 12 Yeni Araç - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir Selçuk Bayraktar, Akıncı PT-3 ile yuvadan uçmadan önce son selfiesini çekti Esnafın üşümesin diye üzerine battaniye örttüğü kişi, iş hanında ölü bulundu Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu