Son Dakika Haberleri: Eyüpsultan Belediyesinden Şizofreni Hastalarına Destek

Eyüpsultan Belediyesinden Şizofreni Hastalarına Destek

10 ay önce

Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Devlet Hastanesiyle yaptığı anlaşma doğrultusunda ülke genelinde örnek teşkil edecek sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Eyüpsultan Belediyesinden Şizofreni Hastalarına Destek, System.String[]
Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Devlet Hastanesiyle yaptığı anlaşma doğrultusunda ülke genelinde örnek teşkil edecek sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Projeyle birlikte şizofreni hastalığı olan vatandaşlar ruh sağlığı ve topluma adaptasyon çalışmalarının yanında beden sağlıklarına kavuşmuş olacak.

Eyüp Devlet Hastanesine bağlı Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nde (TRSM) tedavi süreçleri devam eden şizofreni hastaları, Eyüpsultan Belediyesi bünyesinde bulunan Alibeyköy Spor Kompleksi'nde profesyonel hocalar eşliğinde 3 aylık egzersiz ve diyet programına girecek. Yapılan uygulamada Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nde (TRSM) ağır bir tedavi sürecinden geçen hastaların belediyenin modern spor salonu ve profesyonel hocaları eşliğinde yaptıkları egzersiz ve diyet programlarıyla aldığı ilaçların yan etkisinin minimuma indirilmesi hedefleniyor. Alibeyköy Spor Kompleksi'nde gerçekleşecek uygulama kapsamında salı ve perşembe günleri erkek seansı 10.00-11.00, bayan seansı 11.00-12.00 saatleri arasında olmak üzere 1 saat egzersiz çalışması yapılacak.

"Hastaların topluma adapte olmaları kolaylaşacak"

Hastaların ruh sağlığı ve topluma adaptasyonu için bir sürü çalışma yaptıklarını ama aynı zamanda bu hastaların beden sağlığı problemleri olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Yeşim Ruhat Karahan Mutlu, "Tedavi gören kişiler şizofreni hastası olduğu için beden sağlığı problemlerini, yaşam kalitelerini ikinci plana atıyoruz. İşte burada haksızlık var. Kullandıkları ilaçlar yüzünden hastaların iştahları artıyor, çok kilo alıyorlar. Obezitenin ötesinde metabolik sendrom, kalp-damar rahatsızlıkları ve şeker hastalığı ortaya çıkıyor. Bu sorunlarla mücadele etmek için fiziksel egzersiz yapmak ve doğru beslenme yapmamız lazım. Hastalarımız kendi başlarına sosyal hayatta bir spor salonuna kayıt olarak düzenli spor yapması ilk etapta mümkün değil. Biz de bu konuda bir sosyal sorumluluk projesi ortaya çıkardık. Ortaya çıkarılan projeye sağ olsun Eyüpsultan Belediyesi ortak olarak bize bu konuda çok yardımcı oldu. Spor salonu ve hocalarını hizmetimize verdi. Yapılan bu proje sonrasında hastaların topluma adapte olmaları kolaylaşacak" dedi. - İSTANBULTesadüfen Bulabileceğiniz Gök Taşının 1 Gramı, 2 Milyar Dolar Değere Sahip Egzoz Muayenesi Yaptırmayanlara Bin 250 TL, Bu Yolla Çevreyi Kirletenlere 2 Bin 500 TL Ceza Kesilecek

Son Dakika! Bakan Soylu Açıkladı: Otoyollardaki Hız Sınırı Artıyor