Fabrika Çalışanının Fikri Servet Kazandırdı - Son Dakika

Fabrika Çalışanının Fikri Servet Kazandırdı

20.08.2011 12:44
Fabrika Çalışanının Fikri Servet Kazandırdı, System.String[]

Uzun yıllar plastik sektöründe fason üretim yaptıktan sonra tüm sermayesini bir fabrika çalışanının fikrine yatıran Modelsa, 12. 5 milyon dolarlık ciroya ulaştı.

Uzun yıllar plastik sektöründe fason üretim yaptıktan sonra tüm sermayesini bir fabrika çalışanının fikrine yatıran Modelsa, 12. 5 milyon dolarlık ciroya ulaştı. Firmanın kaderini değiştiren fikrin sahibi ise, elde edilen başarıdan sonra firma yönetimi tarafından genel müdürlük makamına getirildi.

Tüm paralarını plastik kalıp makinesi almak için harcadıklarını anlatan Modelsa Genel Müdürü Atilla Çavuşoğlu, kendi geliştirdiği şeffaf ayakkabı koruma kutusuyla firmaya dünya çapında iş yaptırmaya başladı. 2 yıl boyunca ar-ge yatırımı yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, " Türkiye'de ilk defa geliştirilen Modelüks ismini verdiğimiz bu ürün sayesinde ayakkabının ömrü 5 yıla kadar uzuyor. Sık seyahat edenler için ayakkabının deforme olmadan taşınması büyük sorun. 4 TL'ye satılan bu şeffaf kutulara yatırım yaparak geçen yıl ciromuzu 12, 5 milyon dolara çıkardık. " dedi.

Modelsa'nın başarı hikayesinin temelinde o dönemde fason üretim yapan fabrikanın çalışanı olan Genel Müdür Atilla Çavuşoğlu'nun fikri yatıyor. 10 yıldır Modelsa firması bünyesinde çalışan Çavuşoğlu, dünyada ilk defa kullanılan bir havalandırma sistemiyle ayakkabı kutusu tasarladı. Çalışanının fikrini beğenen Modelsa yöneticilieri, yepyeni bir iş alanına yatırım kararı verdi. İş fikrini ilk önerdiğinde herkesin karşı çıktığını, bu işin tutmayacağını söylediklerini anlatan Çavuşoğlu, "Patronumuz Abdullah Aydoğan ise sonuna kadar fikrin arkasında duracağını söyledi. Pazarlama ve üretimde bana tam yetki verdi. Ürün piyasaya çıktığında ilk başlarda faydası anlaşılamadı. Fakat kullanıcıların memnuniyeti ve ucuz fiyat avantajıyla pazarın tek firması olduk. Taleplere yetişemez hale gelince 150 kişiye istihdam sağladık. Kapasite yatırımlarıyla yeni modeller geliştirdik. Şu an aylık 100 bin kutu üretiyoruz, kapasitemiz 1. 5 milyon adet üretime elverişli. Yurt dışından çok ciddi talepler aldık. Yeni yatırımlarla birlikte global pazarlara açılacağız. " diye konuştu.

Dünyada birkaç firmanın kendi ürünlerine benzer üretim yaptığını anlatan Genel Müdür Çavuşoğlu, "Bizimle rekabet edemediği için Çin'den tek bir ayakkabı kutusu bile Türkiye pazarına giremiyor. Pazarın yüzde 95'ine hakimiz. İlk etapta iç pazarda bayi ve satış kanallarımızı yaygınlaştıracağız. Özellikle yapı marketlerde satışlarımız çok iyi durumda. 2 yıla kadar Avrupa ve Ortadoğu pazarında en büyük oyuncu olmayı hedefliyoruz. Özellikle gelir seviyesi yüksek kesim ürüne rağbet gösteriyor. Bu nedenle yönümüzü Avrupa'ya çevirdik. " şeklinde konuştu.

KADINLARIN AYAKKABI ARAMA DERDİNE SON

Ayakkabının en çok sezon sonunda havalandırmasız ortamlara kalarak ve seyahat esnasında katlandığı için deforme olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "Sezon boyunca ayakkabılar iyi korunmadığı için yenisi alınıyor. Özellikle kadınlar ayakkabılarını saklamada çok sorun yaşıyor. Çizmeler veya topuklular katlanmadan saklanamıyor. Türkiye'de şeffaf ayakkabı kutusu kullanan kesim henüz yüzde 20'lerde. Bu açıdan pazar büyük potansiyele sahip. Ayakkabı kutularımız tutma sapı, kilitleme sistemi, şeffaf yapısı, havalandırma sistemi ve geri dönüşümlü çevreci özellikleri bakımından dünyada tek konumda. " ifadelerini kullandı.

Fabrika Çalışanının Fikri Servet Kazandırdı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Fabrika Çalışanının Fikri Servet Kazandırdı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüse yakalanan sanatçı Onur Akın, hastaneye kaldırıldı Eski Fenerbahçeli Max Kruse, gol attığı Köln maçında rekorun kıyısından döndü Sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil, istinat duvarına çarptı: 2 ölü, 2 yaralı Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Ermenistan'dan yana tavır sergileyen Macron'dan tarihi Karabağ itirafı: Azerbaycan toprağıdır Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Cihat Yaycı'dan bomba yorum: AB Zirvesi öncesi karşı koz elde etmeye kalktılar ancak başaramadılar Songül Karlı, gece yarısı kendisine gelen mesajı takipçileriyle paylaştı