Facebook Ezdi Geçti! - Son Dakika

Facebook Ezdi Geçti!

10.07.2014 17:22
Facebook Ezdi Geçti!, System.String[]

Facebook, 250.000 PC'yi tehdidi altına alan devasa bir botnet'i ortadan böyle kaldırdı!

Facebook'un açıklamasına göre Yunanistan polisi, "Lecpetex" botnet'iyle ilgili iki kişiyi tutukladı. Az bilinen Lecpetex spam botnet'i, ele geçirilmiş PC'leri kullanarak Litecoin sanal para birimi topluyordu.

Facebook, bu botnet'i kapatmanın pek kolay olmadığını da dile getirdi. Lecpetex, 2013 Aralık'dan geçtiğimiz aya kadar, 20 spam hareketi düzenlemiş ve bunlarla Facebook ve diğer çevrim içi hizmetleri etkilemişti. Bazı kurbanları, bir Java JAR dosyası veya Visual Basic komut dosyası içeren bir ".zip" eki içeren özel mesajlar aldılar.

Bu dosyalar çalıştırılırsa, diğer sitelerden zararlı modüller indiriliyordu. Bu modüller, ya giriş bilgileri toplamada kullanılan DarkComet'ti, ya da Litecoin gibi sanal para birimlerini toplayan çeşitli yazılımlar.

Lecpetex, kullandığı zararlı ek dosyalarını sürekli yenileyerek ve değiştirerek, Facebook'un bu tip zararlıları eleyen filtrelerinin önüne geçmeyi başardı.

Facebook, güvenlik yazılımlarının Lecpetex'i çökertmede yeterli olmadığını anlayınca, diğer altyapı sağlayıcılarına ve kanun yollarına başvurdu.

Sonunda Facebook Lecpetex'i durdurmayı başardı. Mayıs ayında, Lecpetex'le ilgili kişiler, C&C server'lerinde soygunla alakalı olmadıklarına dair notlar bırakmaya başladılar.

Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji Facebook Ezdi Geçti! - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

04:16 "Kalabalık yapmayalım" diyen doktoru tekme tokat dövdü! Korku dolu anlar kamerada İstanbul'da insan silüetinde bulut oluştu, herkes Nikola Tesla'ya benzetti 00:43 İstanbul'da insan silüetinde bulut oluştu, herkes Nikola Tesla'ya benzetti Burcu Özberk'in Aşk Mantık İntikam setinden paylaştığı göğüs dekolteli video olay oldu 00:15 Burcu Özberk'in Aşk Mantık İntikam setinden paylaştığı göğüs dekolteli video olay oldu
Akıllara zarar olay! 2 çocuğunun velayetini göğüs silikonu yaptırma karşılığında eski eşine verdi 23:13 Akıllara zarar olay! 2 çocuğunun velayetini göğüs silikonu yaptırma karşılığında eski eşine verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kripto para yatırımcısını yıkacak sözler: Kripto para ile mücadelemiz var 21:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kripto para yatırımcısını yıkacak sözler: Kripto para ile mücadelemiz var İBB tesislerinde 27 yıl sonra ilk kez alkol satışı yapılması tepki çekti 19:49 İBB tesislerinde 27 yıl sonra ilk kez alkol satışı yapılması tepki çekti
DEVA Partisi tarafını seçti! Babacan 19:01 DEVA Partisi tarafını seçti! Babacan "Kesinlikle Cumhur İttifakı'nda yer almayacağız" diyerek noktayı koydu Ormanlık alanda 3 yeri ateşe veren şahıstan, 16:16 Ormanlık alanda 3 yeri ateşe veren şahıstan, "Neden yakıyorsun?" sorusuna iki kelimelik cevap: Evimi yakıyorum
Advertisement