Son Dakika Haberleri: Facebook Şifrenize Dikkat Edin

Facebook Şifrenize Dikkat Edin

8 yıl önce

Lise öğretmeni Kayakıran'ın facebook şifresini kırarak telefon numaralarına mesaj gönderip dolandırıcılık yaptılar.

Facebook Şifrenize Dikkat Edin, System.String[]

İzmir'de lise öğretmeni Refet Ali Kayakıran'ın (43) facebook şifresini kırarak hesabını ele geçiren kişi ya da kişiler, site üzerinden arkadaşlarıyla irtibata geçerek öğrendikleri telefon numaralarına mesaj gönderip, dolandırıcılık yaptı.


Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi'nde makine öğretmeni olan 43 yaşındaki Refet Ali Kayakıran, geçen 18 Ocak cuma günü, mesai bitimi, evine döndü. Bir süre dinlendikten sonra girmeye çalıştığı facebooktaki hesabını açamayan evli ve 1 çocuk babası olan 20 yıllık öğretmen Kayakıran, hesabının başkası tarafından ele geçirildiğini fark etti. Facebook profilindeki kişisel bilgileri ve fotoğraflarının kötü niyetle kullanılabileceğini düşünen Kayakıran, Gaziemir Polis Merkezi'ne giderek şikayetçi oldu. Evine dönen öğretmenin kuşkuları gerçek oldu.


ARKADAŞLARI DOLANDIRILMIŞ


Ertesi gün gittiği okulda Kayakıran, gece giremediği facebooktaki hesabı üzerinden arkadaşlarıyla yazıştığını öğrendi. Arkadaşları, 'telefon numaralarımızı istedin. Bir süre sonra telefonumuza, paymo adlı bir şirketten ürün ve hizmet adlı mesaj geldi. Bu mesajı onayladığımızda da onay başına 35 TL para kesildi' demesi üzerine şaşkına dönen Kayakıran, arkadaşlarına durumu anlattı. Bir kez daha polise giden Kayakıran, dolandırıcılık olayını anlatıp, şikayetçi oldu. Polis ekipleri sanal dolandırıcının kimliğini belirlemek için çalışma başlattığı belirtildi.


DİKKATLİ OLUN


Olayın şokunu halen üzerinden atamadığını dile getiren Kayakıran, "Arkadaşlarıma facebook adresimin başkası tarafından ele geçirildiğini, karakola giderek şikayetçi olduğunu söyledim. O mesajları yollayanın ben olmadığımı söyledim" dedi. Yaklaşık 5 yıldır facebook kullandığını ve böyle birşeyin ilk kez başına geldiğini söyleyen Kayakıran, "Facebook hesabımı açtığımdan beri aynı şifreyi kullanıyorum. Tehlikeli olduğunu söylerlerdi. Bizim de başımıza gelecekmiş. Keşke şifremi daha fazla karakterden oluşturup, sık sık değiştirseydim" dedi.


"HER MESAJ GÖNDERENE CEVAP VERMEYELİM"


İnsanımızın iyi niyetli olduğunu dile getiren Kayakıran, "Bir arkadaşım mesajı bir kez onaylamış 35 TL almışlar. Diğer bir arkadaşım dört kez onaylamış 140 TL'sini almışlar. Arkadaşlarım bana güvenerek bu mesajları onaylamışlar. Belki daha beni aramayan, belki dolandırıldığının henüz farkına varmayan başka insanlar da var. Bence bu tip mesajları aldığımızda hemen güvenmemeliyiz ve cevap vermemeliyiz" dedi.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 02:42 Kaynak: DHASiirt'te 'ışık hadisesi' için binlerce kişi toplandı
Seçmenin yüzde 51.8'i İBB Başkanı İmamoğlu'ndan memnun değil MHP Lideri Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı