"Çocukların koronavirüse karşı bağışıklığı var" diyen Trump'ın mesajını Facebook ve Twitter anında sildi - Son Dakika
BBC

"Çocukların koronavirüse karşı bağışıklığı var" diyen Trump'ın mesajını Facebook ve Twitter anında sildi

ABD Başkanı Donald Trump, dün Fox News'ta yer alan bir televizyon programına telefonla katıldı ve çocukların koronavirüse karşı bağışıklılığının yüksek olduğunu söyledi. Bu sözlerin yer aldığı video klip, Facebook ve Twitter'da yer alınca, iki sosyal medya sitesi de "zararlı içerik" olarak görüp hemen yayından kaldırdı.

Facebook, ABD Başkanı Trump'ın Fox News televizyonundaki röportajında "Çocuklar Covid-19'a hemen hemen bağışıklı" dediği sözlerin yer aldığı klibi "Zararlı içerik" olarak kabul edip sildi. Twitter da aynı klibi yayımlayan, Trump'ın seçim kampanyası ekibine ait bir hesabı askıya aldı.

Bu içerik kaldırılıncaya kadar hesabın açılmayacağı uyarısından sonra mesajın silindiği görüldü. ABD kamu sağlığı yetkilileri, çocukların koronavirüse karşı bağışıklığı olmadığını söylüyor.

FACEBOOK İLK KEZ TRUMP'IN MESAJINI SİLDİ

Facebook sözcüsü de Çarşamba gecesi, "Bu video bir grup insanın Covid-19'a bağışıklı olduğu iddiasını içermektedir. Bu yanlış bilgi kurallarımızı ihlal etmektedir" dedi.

Böylece Facebook ilk kez Trump'ın bir mesajını silmiş oldu. Şirket daha önce Trump'ın Nazi Almanyası sembolünün kullanıldığı bir reklamını kaldırmıştı.

Daha sonra Twitter da aynı gerekçeyle bu mesajı paylaşan @TeamTrump adlı hesabı dondurdu.

Twitter geçen ay da koronavirüs ve hidroksiklorokin adlı ilaçla ilgili yanlış bilgiler paylaştığı gerekçesiyle Trump'ın oğlu Donald Jr. Trump'ın hesabını bir süre dondurmuştu. Tesla ve Space X'in kurucusu Elon Musk da Mart'ta Twitter'da benzer bir mesaj paylaşmıştı. Ancak Twitter o zaman bu mesajın kurallarını ihlal etmediğini açıklamıştı.

Trump, Fox News'ta telefonla katıldığı bir programda tüm ülkede okulların açılması zamanının geldiğini söylemiş ve "Çocuklara bakarsanız, onlar neredeyse- hemen hemen kesin olarak- bu hastalığa bağışıklı. Bizden daha iyi bir bağışıklık sistemleri var. Onlar için bir sorun yok" demişti.

ÇOCUKLARIN VİRÜSTEN HASTA OLMA RİSKİ DÜŞÜK

Çocuklar koronavirüse yakalanabiliyor. Ama bu virüsten hasta olmaları riski son derece düşük. Yetişkinler ve özellikle ileri yaştaki yetişkinlerin, bu virüsten ağır hasta olmaları ya da komplikasyonlardan hayatlarını kaybetmeleri ihtimali çok daha fazla.

Hastanede tedavi gören 55 bin'den fazla kişiyi kapsayan bir araştırmada, hastaların sadece binde sekizinin 19 yaşın altında olduğu belirtilmişti. 26 ülkeden 7 bin 780 koronavirüs hastası çocukla ilgili bir araştırmada da bu kişilerin 5'te 1'inin hiçbir belirti göstermediği, yine 5'te 1'lik bir bölümünün de akciğerlerinde lezyon oluştuğu bilgisi yer almıştı. Bu kişilerin yüzde 3,3'ünün yoğun bakımda tedavi gördüğü ve yedisinin öldüğü belirtiliyor.

 Çocukların koronavirüse karşı bağışıklığı var diyen Trump'ın mesajını Facebook ve Twitter anında sildi

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2020 10:08

Son Dakika Dünya 'Çocukların koronavirüse karşı bağışıklığı var' diyen Trump'ın mesajını Facebook ve Twitter anında sildi - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Niğde'de meydana gelen deprem sonrası vatandaşlar sokağa döküldü Çin'de, Rusya'dan ithal edilen dondurulmuş kalamarlarda koronavirüse rastlandı Türk tiyatrosunda güldürü geleneğinin nişanesi "Kel Hasan Efendi Kavuğu" Şevket Çoruh'a devredildi Başakşehir-Galatasaray maçında Marcelo Saracchi sakatlandı MHK başkanını seçtiği iddialarına Rıdvan Dilmen'den çok sert tepki: Kim vatansever, kim terör örgütüyle beraber açıklayacağım Genç kız, bakıcılığını yaptığı 13 yaşındaki çocuktan hamile kaldı Emekli polis memurunun otomobilinden 61 kilo 750 gram eroin çıktı Yoldan geçenlerin güreş yaptığını sandığı iki kişinin kavga ettiği ortaya çıktı