Fahrelnissa Zeid'in Sonsuz Düşünceler Tablosu Satılacak - Son Dakika

Fahrelnissa Zeid'in Sonsuz Düşünceler Tablosu Satılacak

Ressamın eşinin vefatının ardından yaptığı ilk tablo, 16 Kasım'da 350 500 bin lira tahmini fiyat aralığında satışa sunulacak.

Ressam Fahrelnissa Zeid'in, eşinin ölümünün ardından yaptığı ilk resmi "Sonsuz Düşünceler/Endless Thought", 16 Kasım Pazar günü Beyaz Müzayede'de satılacak.


Beyaz Müzayede'den yapılan açıklamaya göre, Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek ve 253 eserin satışa sunulacağı 29. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, 16 Kasım'da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlenecek.


Müzayedenin en ilgi çeken eseri, Fahrelnissa Zeid'in, Ürdün Kraliyet Ailesi'ne mensup eşi Prens Zeid'in ölümünden sonra verdiği aranın ardından yaptığı ve o dönemki öğrencilerinden birini resmettiği "Sonsuz Düşünceler/Endless Thoughts" tablosu...


Kral Hüseyin dahil bir çok seyircide hayranlık uyandıran ve sanatçının en önemli eserlerinden biri olarak bilinen tablo, 350-500 bin lira tahmini fiyat aralığında satışa sunulacak.


Sanatçının resme geri döndükten sonra 1980'li yılların başında yine o dönemki bir diğer öğrencisinin kızı Zeinab'in 15 yıl sonraki halini resmettiği "Zeinab" isimli tablo gibi çok özel eser de müzayedede sanatseverlerle buluşacak.


Müzayedede yer alan Burhan Doğançay'ın 1976 tarihli "Downhill" isimli 153x153 santimetre ebadındaki görkemli yapıtı 400-600 bin lira tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkarılacak. Eski Guggenheim Müzesi Direktörü Thomas M. Messer'in koleksiyonundan Burhan Doğançay'ın Grego Serisi'nden "Manifestation" isimli yapıtı da müzayedede satışa sunulan eserler arasında yer alıyor.


Müzayedede yerli ve yabancı 139 sanatçıya ait 253 seçkin eser satışa sunulacak. Türk çağdaş sanatının ilk çağdaşları olarak bilinen Fahrelnissa Zeid, Nejat Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Abidin Dino ve Hakkı Anlı'nın başyapıt niteliğinde görkemli yapıtları sanatseverler ile buluşacak.


Orhan Peker'in Aile Koleksiyonu'ndan "At Başı" isimli tablo da satışa sunulan eserler arasında bulunuyor.


Adeta Türk çağdaşının en önemli ustaları, orta kuşak ve genç sanatçılarının seçilmiş eserlerinden oluşturulan müzayedede, Ömer Uluç, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Ferruh Başağa, Neşe Erdok, Burhan Uygur, Yüksel Arslan, Komet, Ergin İnan, Mehmet Güleryüz, Kemal Önsoy, Ramazan Bayrakoğlu, Kutluğ Ataman, Selma Gürbüz, Murat Pulat, Ansen, Elif Uras, Yaşam Şaşmazer gibi ustaların eserleri ön plana çıkıyor.


Müzayedede Julian Opie, Richard Serra ve Peter Zimmermann gibi dünyanın önde gelen müzelerinde eserleri yer alan sanatçıların eserleri satışa sunulacak.


Satışa sunulacak eserler, 12-15 Kasım'da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde Meydan Fuaye'de sanatseverlerin ziyaretine açılacak. - İstanbul

YORUMLAR

Son Dakika

19:09 Efsane dövüşçü Randy Orton, eşiyle duşta çıplak poz verdi 19:06 İntihar mektubu bırakıp evden ayrılan genç kızın annesi gözyaşlarıyla seslendi: Kızımı kandıranlar cezalandırılsın 18:55 Gümüşhane'de koronavirüs vakaları artınca Valilik'ten uyarı geldi: Tedbirlere riayet edelim 17:55 Tatile çıkan Emina Jahovic, bikinili pozuyla ortalığı yaktı geçti 17:27 Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi için yapılan başvuru reddedildi 16:28 Son 3 günde koronavirüs vakalarının en çok arttığı iller arasında olan kentte termometreler 52 dereceyi gösterdi 15:41 Son Dakika: İSKİ, Şile'de vatandaşların su kuyruğunda beklediği fotoğraflarla ilgili açıklama yaptı 15:36 Sivas'ta doğal kaynak tuzunun hasadı başladı 15:12 ÖTV artışıyla birlikte alkole zam geldi! İşte güncel fiyat listesi 14:30 Kız meselesi yüzünden 4 kişi tarafından feci şekilde dayak yiyen genç, 4 gün komada kaldı 14:05 Küçük çocuğun yardım çığlığına koşan genç kadın, sapığı yakalayıp emniyete teslim etti 12:33 13 yaşındaki kız "10 yaşındaki çocuktan hamile kaldım" demişti! Bebeği dünyaya geldi 12:27 Cem Uzan'dan beklenmedik Selahattin Demirtaş çıkışı: Serbest bırakılmalı 10:50 3 haftalık kızını boğarak öldüren vicdansız anneden garip ifade: Uyurken üzerine yatmış olabilirim 10:36 Turgut Şelalesi'nin mesire alanına dışarıdan yiyecek getiren yerli turistlerin aracını haritaya çevirdiler