"Faili Mechullerde Fluluk Var" - Son Dakika

"Faili Mechullerde Fluluk Var"

23.01.2012 11:20

Eski Savcı, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner'den çarpıcı değerlendirmeler.

ESKİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI, MİLLETVEKİLİ İLHAN CİHANER; "UĞUR MUMCU DAVASININ AYDINLANABİLMESİ İÇİN HRANT DİNK DAVASINI PİLOT OLARAK GÖREBİLİRİZ"

ALİAĞA BELEDİYESİ, UĞUR MUMCU'YU; "DEMOKRASİ İÇİN ADALET" KONULU SÖYLEŞİDE ANDI

Aliağa Belediyesi'nin düzenlediği "Demokrasi İçin Adalet" konulu söyleşide katledilişinin 19. yılında Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu anıldı. Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve CHP PM üyesi Levent Eyipişiren'in katıldığı söyleşi TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşti.

Söyleşide konuşan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Türkiye'de geçmişte yaşanan bir çok acı olayın net ortaya çıkarılamadığını ifade ederek "Ülkemiz aydınlar mezarlığına döndü ve hiç biri net bir şekilde ortaya çıkarılmadı. Sivas ve Maraş olayları da aynı şekilde, üzerlerinde hep bir fluluk var." Dedi.

HASAN FEHMİ GÜNEŞ ARKADAŞI MUMCU'YU ANLATTI

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ile yakın dost olduklarını belirten eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş Mumcu'nun özel ve farklı bir insan olduğunu yaşadığı anılarıyla anlattı.

Mumcu'yu "Tek başına bir ordu gibiydi" tanımlayan Güneş;" Mumcu bir insanın tek başına yapamayacağı işler yapardı. Farklı ve özel bir kişilikti. Araştırır, soruşturur, müthiş inatçı ve mutlaka sonuca giderdi. Ama hepsinden önemlisi gerçek bir devrimciydi, hep aydınlama taraftarı idi. O yüzden o da karanlık güçlerin hedefindeydi." dedi.

UĞUR MUMCU SİLAHI KABUL ETMEDİ

Bakanlık döneminde Mumcu'ya koruma ve silah verdiklerini, bir gün deneme atışı için poligona gittiklerini belirten Güneş; "Mumcu atış yaptıktan sonra, bana doğru döndü ve cebinden kalemi çıkararak 'Benim silahla işim yok, benim silahım bu' dedi. O'nun yol göstericisi Mustafa Kemal'di. Hainlere, döneklere, hırsızlara düşmandı. Mumcu'nun öldürülmesi tek başına bir olay değil. Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı hepsiyle tanışıklığım dostluğum vardı. Bu kişilerin tamamı Atatürk devrimlerine karşı devrim yapmak isteyenlerin hedefindeydi. Yani asıl öldürülmek istenen biziz, sizsiniz. Yok, edilmek istenen hepimiz. " dedi.

İLHAN CİHANER; "FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERDE HEP BİR FLULUK VAR"

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Türkiye'de geçmişte yaşanan bir çok acı olayın net ortaya çıkarılamadığını ifade ederek "Ülkemiz aydınlar mezarlığına döndü ve hiç biri net bir şekilde ortaya çıkarılmadı. Sivas ve Maraş olayları da aynı şekilde, üzerlerinde hep bir fluluk var." Dedi.

Uğur Mumcu'nun "Rabıta" Skandalını ortaya çıkardığını anımsatan Cihaner "Uğur Mumcu Rabıta skandalını ortaya çıkarmıştı, İstihbarat örgütlerini, gerici örgütlenmeleri soruşturuyordu. Kürt sorununu araştırıyordu. 12 Eylül'deki hak ihlallerini araştırıyordu. Çok geniş bir yelpazenin hedefindeydi." dedi.

İLHAN CİHANER'DEN YARGI DEĞERLENDİRMESİ

Türkiye'de yargı sistemindeki sorunlara da değinen Cihaner; "Türkiye'de yargı hiçbir zaman bağımsız olmadı. Yargı, Gelene ağam, gidene paşam dedi. 12 Eylül'de darbecilerin emrine girdi. Bugün gelinen noktayı ise hepiniz biliyorsunuz, yargı siyasi iktidar ile aynı çizgiye geldi." Dedi.

"UĞUR MUMCU CİNAYETİNDEN BU YANA YARGIDA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK"

"Uğur Mumcu davasının aydınlanabilmesi için Hrant Dink davasına pilot olarak görebiliriz." diyen Cihaner "Bu davada her şey aydınlatılabilirse Uğur Mumcu ve üstü örtülen cinayetler de aydınlığa kavuşur" diye konuştu.

Türkiye'de yargılama kültürünün yanlış olduğunu belirten Cihaner; "Özel Yetkili Mahkemeler adil ve etkin sorgulamanın önündeki en büyük engellerdir. Dink Cinayetinde 'Örgüt var ama delillendiremedik' demek etkin bir soruşturma yapamadık demektir. Özel yetkili mahkemeler mutlaka kaldırılmalı. Yani aslında Uğur Mumcu cinayetinden bu yana yargıda değişen bir şey yok." Değerlendirmesinde bulundu.

YAKINDA YENİ AYDIN CİNAYETLERİ İŞLENEBİLİR

Yaşanan olaylarda istihbarat örgütlerinin rolünün hiç tartışılmamış olmasını çok önemsediği belirten Cihaner; "Devletin birçok istihbarat örgütü var. Örneğin şimdi içinde işadamı, askeri, gazetecisi, bilim adamı çok geniş kitleyi kapsayan bir yapılamadan, sözde illegal bir durumdan Ergenekon'dan bahsediyorlar. Maden bu kadar büyük ve geniş bir kapsamlı oluşum var. O zaman devletin istihbarat birimleri nerededir? Görevi nedir? Diye sormak lazım" dedi.

CHP Denizli Milletvekili Cihaner; Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesinin de arasında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan yasa dışı Tevhid-Selam Kudüs Örgütü'nün yeniden faaliyete geçtiği ile bir haber okuduğunu belirterek; Yakında yeni aydın cinayetleri işlenebilir." dedi.

Kalabalık bir topluluğunun ilgiyle izlediği Söyleşinin sonunda Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren Hasan Fehmi Güneş, İlhan Cihaner ve Levent Eyipişiren'e günün anısına çiçek takdim ederek, katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 Faili Mechullerde Fluluk Var

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Faili Mechullerde Fluluk Var' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bahçeli'nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek'ten saldırılarla ilgili yorum: Üç yumruk için ortalığı ayağa kaldırıyorlar Kırmızı listede bulunan Arap tavşanı Şırnak'ta görüntülendi Kar yağışı İstanbul'a 10 günlük su kazandırdı! Barajlardaki doluluk oranı yüzde 30 seviyesine çıktı Instagram'dan spor sütyeniyle verdiği pozu paylaşan Hande Erçel, fotoğrafını hemen sildi Mesut Özil'in İstanbul'a ayak basması Rasim Ozan Kütahyalı'yı çıldırttı 3 hafta önce evlenen şarkıcı Cemre Kemer hamile mi? Samsung Genel Müdür Yardımcısı 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı Hesabına gelen para genç yazılımcının kabusu oldu! Evden çıkmaya korkar hale geldi