Fas'dan, "Batı Sahra sorununun çözümü için çalışmaya devam" mesajı - Son Dakika

Fas'dan, "Batı Sahra sorununun çözümü için çalışmaya devam" mesajı

07.11.2019 03:48
Fas'dan,

Fas Kralı 6. Muhammed, ülkesinin Batı Sahra sorununun çözüme kavuşması için dürüst ve iyi niyetle çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Fas Kralı 6. Muhammed, ülkesinin Batı Sahra sorununun çözüme kavuşması için dürüst ve iyi niyetle çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Fas Kralı 2. Hasan'ın Kasım 1975'te binlerce Faslının Batı Sahra'ya girme emrini verdiği "Yeşil Yürüyüş"ün yıl dönümü münasebetiyle konuşma yapan 6. Muhammed, ülkesinin, Batı Sahra'nın Fas toprağı olduğu yönündeki tavrından ödün vermediğini ifade etti.

Kral 6. Muhammed, ülkesinin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen siyasi yaklaşım ve Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararları doğrultusunda "realist, pratik ve uzlaşmacı" bir çözüme varmak için dürüst ve iyi niyetle çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Batı Sahra sorunu

Fas'ın 1975'te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına katmasının ardından, Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken, Polisario Cephesi, Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor.

Polisario Cephesi, 1991'de, BM'nin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fas'dan, 'Batı Sahra sorununun çözümü için çalışmaya devam' mesajı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kervansaray Holding'e kayyum ataması sırasında rüşvet dağıtıldığı iddiası HSK'ya taşındı Son Dakika! CHP'den istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tutuklandı Avukatlık ücretlerinin fiyatı değişti! İşte yeni tarife Uludağ'ın Robinson Crusoe'u koronavirüs salgınını aylar sonra dağcıdan öğrenmiş Son Dakika! MHP lideri Bahçeli'den Alaattin Çakıcı açıklaması: Benim dava arkadaşımdır; ülkücüden mafya, mafyadan da ülkücü olmaz Ozan Tufan'dan transfer itirafı: Crystal Palace Sörloth'u alınca benim transferim olmadı Ahmet Çakar'dan Terim ve maçın hakemine sert sözler: Ben o zaman 40 yıl hokkabazlık yapmışım 23 banka ve 30 finansal kuruluş arasında protokol imzalanarak esnafa kredi yapılandırma kolaylığı sağlandı