480 milyon yıllık denizyıldızı fosili keşfedildi - Son Dakika

480 milyon yıllık denizyıldızı fosili keşfedildi

21.01.2021 08:28
480 milyon yıllık denizyıldızı fosili keşfedildi, System.String[]

Fas'ta 480 milyon yıllık denizyıldızı fosili keşfedildi. Şu an için bilinen en eski denizyıldızı unvanını alan fosil ile ilgili açıklama yapan Cambridge Üniversitesi'nden Aaron Hunter "Çoğu fosil simetrik iken, denizyıldızları beşinci bir kol geliştirmiştir. Bunu niçin yaptıklarını bu fosille öğrenebileceğiz" ifadelerinde bulundu.

Bilimsel bir internet sitesinde yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, Fas'taki Anti Atlas Dağları'nda bir denizyıldızı fosili buldu. 'Biology Letters' dergisinde yayımlanan araştırmada, bulunan 480 milyon yıllık fosilin bilinen en eski denizyıldızı olduğu belirtildi.

OLDUKÇA İYİ KORUNMUŞ

'Cantabrigiaster fezouataensis' adı verilen antik denizyıldızı türünün, fosil örneğinde tüylü kollarının karmaşık bir tasarıma sahip olduğu vurgulandı. Cambridge Üniversitesi'nden Aaron Hunter, "Fosildeki detay seviyesi çok iyi korunmuş. Detaylar o kadar karmaşık ki çözmemiz zaman aldı" ifadelerinde bulundu.

DENİZYILDIZLARI SİMETRİK DEĞİL

Verilen bilgiye göre, bulunan çoğu fosil simetrik bir yapıya sahipken, denizyıldızı fosili beşinci kolundan dolayı beşgen bir dış cephe şekli çiziyor. Bu konuda konuşan Hunter, "Bu denizyıldızı modern denizyıldızlarının atası olabilir. Niçin denizyıldızlarının beşinci kolunu geliştirdiği merak konusu olmuştur. Fosili inceleyerek bunu aydınlatmayı planlıyoruz" ifadelerinde bulundu.

480 milyon yıllık denizyıldızı fosili keşfedildi

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya 480 milyon yıllık denizyıldızı fosili keşfedildi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Survivor yarışmacısı Çağrı Atakan'ın sabıkalı olduğu ortaya çıktı Galatasaray, Atatürk Olimpiyat Stadı için harekete geçiyor 26 yaşındaki genç, annesini bıçaklayarak öldürdü Allahyar, Shakhtar Donetsk maçında harika bir asiste imza attı Müge Anlı'dan canlı yayında tepki çeken gaf: Eskortun tecavüze uğrayıp ağlamasının anlamı yok İran, Bağdat Büyükelçisi'nin Türkiye'yle ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu Oyuncu Naz Elmas eşinin kucağında poz verdi Son Dakika! Müjdat Gezen ve Metin Akpınar, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla yargılandıkları davadan beraat etti