Son Dakika Haberleri: Fas'ta Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yasa Onaylandı

Fas'ta Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yasa Onaylandı

9 gün önce

Fas Parlamentosu Temsilciler Meclisi kadına yönelik şiddet ile mücadele yasasını onayladı.

Fas'ta Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yasa Onaylandı, System.String[]
 Fas Parlamentosu Temsilciler Meclisi kadına yönelik şiddet ile mücadele yasasını onayladı.

Parlamentoda düzenlenen olağan toplantıda sunulan "kadına yönelik şiddet ile mücadele yasası" oy çokluğuyla kabul edildi.

Oylamanın ardından konuşan, Aile, Dayanışma, Eşitlik ve Sosyal Kalkınma Bakanı Besime el-Hakkavi, "Hukuk devleti olma yolunda attığımız en önemli adımlarından birine hep beraber şahit olduk. Kadına yönelik şiddet ile mücadelede kurumsal tavır çok önemli bir yer tutacak. Bu yasa demokrasi ve adalet değerlerini yükseltiyor." dedi.

Yaklaşık 15 senedir gündemde olan kadına yönelik şiddet ile mücadele yasası, Fas'ta bu alanda alınan ilk yasa olma özelliği taşıyor. Yasa resmi gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

 Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Hakları Komisyonu Fas Temsilcisi Leyla Rahyavi, tarafından geçen yıl kasım ayında paylaşılan raporda, Fas'ta 3,7 milyonu evli olmak üzere yaklaşık 6 milyon kadının şiddete maruz kaldığı duyurulmuştu.İşte Hollanda'da Sözde 'Ermeni Soykırımı' Var Diyen 5 Türk Vekil Çocuk İstismarının Önlenmesine Yönelik Düzenleme 10 Gün İçinde Meclis'te

Mesut Yılmaz'ın Oğlunun Ölümüne İlişkin Soruşturmada Takipsizlik Kararı Osmanlı Torunu, Ölünce Türkiye'de Defnedilmek İstiyor