Son Dakika Haberleri: Fas'ta Yük Katırı Muamelesi Gören Binlerce Kadın Her Gün Yürüyerek Sınırı Aşıyor

Fas'ta Yük Katırı Muamelesi Gören Binlerce Kadın Her Gün Yürüyerek Sınırı Aşıyor

3 gün önce

İspanya sınırından Fas'a geçişte el bagajlarından vergi alınmaması sebebiyle, tüccarların cüzi ücretlerle çalıştırdığı binlerce kadın, her gün sırtlandıkları yüklerle sınırı aşmaya çalışıyor.

Atılan her adım büyük çaba gerektiriyor. Kadınlar 100 kilogramı bulan yük altında mücadele veriliyor. Bu Faslı kadınlar bir yük katırı gibi kullanılıyor ve İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Ceuta sınırından Fas'a ticari ürünler taşıyorlar.

"BOŞ MİDE İLE YATAĞA GİRİYORUZ"

Kadınlardan biri bu duruma şöyle isyan ediyor: "Her şey 15 euro için. Sınıra taksi ile gitmek 3 euro, karnımızı nasıl doyuracağız? Boş mide ile yatağa gidiyoruz."

EL BAGAJLARI VERGİYE TABİ DEĞİL

İspanya ile Fas arasındaki bu ticaret yasal mı ya da vergi kaçakçılığı mı yapılıyor? Sınırdan yaya taşınan yükler el bagajı sayıldığından ithalat vergisine dahil değil. Bu kadınlar taşıdıkları ürüne göre yük başına 10 ile 25 euro kazanıyor.

"HAYAT KADINI MI OLSUNLAR YANİ"

Oldukça büyük kazanç sağlayan tüccarlar tarafından iyi organize edilmiş bir ticaret sistemi. Tüccarlardan biri şöyle diyor: "Fas devleti kadınlara para vermiyor. Ne yapsınlar yani, hayat kadını mı olsunlar? Hayır! Onlar buraya geliyor, çalışıyor ve çocuklarını besleyebiliyorlar."

Engelli kadınlar, yaşlı, yalnız, çocuk yetiştiren dul kadınlar, hepsi burada. Bu işi yapanlar Fas'ın sosyal açıdan en zayıf konumdaki kadınları.

YÜKÜN ALTINDA KALAN KADININ ÖLÜMÜ İLE DÜZENLEMELER YAPILDI

Bir kaç hafta önce bir kadın çıkan bir karmaşada yükün altında kalıp hayatını kaybetmiş Bunun ardından İspanyol yetkililer ticarete daha set düzenlemeler getirdi ve kadınların el arabası kullanmasını istediler. Çoğu bunun işlerini daha da zorlaştırdığı görüşünde.

HEPSİ BİR KAÇ İŞ ADAMI VERGİ ÖDEMESİN DİYE

Bu kadınlar sınırı geçebildikleri için kedilerini şanslı sayıyor. İspanyol yetkililer günde 4 bin geçişe izin veriyor. Geç kalanlar ise geceyi İspanya tarafından geçirmek zorunda kalıyor. Bazıları ise tespit edilmemesi gereken ürünleri vücutlarına yapıştırıyor. Tüm bunlar bir kaç Faslı iş adamı ithalat vergisi ödemesin diye yapılıyor.


YORUMLAR (40)
  • Fas arap ülkesi değil: Araplar arabistana gitsin fas berberidir berberi kalacak sadece fasta değil cezayir tunus libya moritanya hepsi berberi kökenli yaşasın magrip arap kültürüne direnin. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Fas arap ülkesi değil: Fas kraliyet ailesinin arap ama halkın büyük çoğunluğunun berberi olduğu bir ülke ,arabizasyonun tamamlanmadığı bir ülke aynı zamanda .İşte arap sevicilwr arap kültürve meseniyeti bir ülkeyi ne hale getiriyor görün Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır MOROCCO: kimsenin islam düşmanı olmasına gerek yok et kafa çünkü islam kendi kendine düşman her tarafından kan akıyor 1 0 Yayından Kaldır
  • alper: Evet yine avrupa yine zalimler yine sömürenler ve en son dulumuza yetimizi körumuzu sömürüyorlar yeter yeter kanımızı ictiniz. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • I.M.: NEDEN BÜTÜN PEYGAMBERLIK ARAPLARA INMIS.BUNLARINIRKI ÇOK TEHLIKELI AZICIK INSANLIKTAN UZAKLASSINLAR DÜNYANIN EN VAHSI INSANLARI OLURLAR.TABIII BASKKA PEYGAMBERDE GELMIYECEK KIYAMETE KADAR VAY ONLARIN HALLERINE.GORECEKSINIZ YAKINDA KENDI INSANLARINIDA YEMEYE BAŞLARLAR.ONUN IÇIN ARAPTAN DOST OLMAAAAAZZZ.YILLARCA ONLARA BAKTIK KURTULUŞ SAVAŞINDA YAPTIKLARINI GÖRDÜK.SADECE ARAPLARIN SEHIT ETTIGI OSMANLI ASKERI ONBINLERI BULUR.RABBIM TOPUNUN BELASINI VERSIN.EN BAŞTA EL FELLAH. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Borç Yapılandırmayla Bin 885 Liralık Faiz 50 Liraya İniyor Yönetmelik Yürürlüğe Girdi! Silüeti Bozana Neşter Vurulacak

Vefat Eden Emeklinin İkramiyesini, Eşi ve Çocukları Alabilecek Dolardan Sonra Altın da Haftaya Rekorla Başladı! İşte Son Rakamlar