Fas'tan Libya'da barış ve istikrar için "serbest ve şeffaf" seçim vurgusu - Son Dakika

Fas'tan Libya'da barış ve istikrar için "serbest ve şeffaf" seçim vurgusu

27.05.2022 23:59
Fas'tan Libya'da barış ve istikrar için "serbest ve şeffaf" seçim vurgusu

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Libya'ya barış ve istikrarın geri gelmesi için seçimlerin serbest ve şeffaf şekilde yapılmasını desteklediklerini belirtti.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Libya'ya barış ve istikrarın geri gelmesi için seçimlerin serbest ve şeffaf şekilde yapılmasını desteklediklerini belirtti.

Libya Başkanlık Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Afrika Birliği Olağanüstü İnsani Yardım Zirvesi için Ekvator Ginesi'nde bulunan Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Fas Dışişleri Bakanı Burita ile görüştü.

Görüşmede Burita, Fas'ın "Libya'da geçiş döneminin geride bırakılarak barış ve istikrarın geri gelmesi için tüm Libyalıların kabul ettiği bir şekilde serbest ve şeffaf seçimlerin yapılmasını istediğini" ifade etti.

Burita, Menfi ile görüşmesinde, "Libya'daki siyasi süreçte gelinen son nokta, kapsamlı ulusal uzlaşı ve seçimin yanı sıra iki kardeş ülke arasındaki bir dizi ortak meselenin" ele alındığını aktardı.

Libyalı tarafların Fas'taki diyalog görüşmeleri

Fas, 2020 ve 2021'de Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisini temsilen bir araya gelen 13+13 Komitesinin diyalog görüşmelerine ev sahipliği yapmıştı.

Sonuncusu Ocak 2021'de Fas'ın Buznika kentinde gerçekleşen görüşmelerde ülkedeki bazı üst düzey kurumların yöneticilerinin seçimine ilişkin kriterlerin çoğu üzerinde anlaşma sağlandığı duyurulmuştu.

Fas ayrıca Eylül 2021'de de Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Temsilciler Meclisi heyetleri arasında seçim yasasına ilişkin toplantıya ev sahipliği yapmıştı.

Libya'da 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilen seçimler, Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyinin hukuki altyapıyı belirleyecek kanunda uzlaşamaması nedeniyle planlanan tarihte yapılamamıştı.

YORUMLAR
500
Libya Genelkurmay Başkanı, TSK Libya Görev Grubu Komutanı ve iki subayına madalya verdi Libya Genelkurmay Başkanı, TSK Libya Görev Grubu Komutanı ve iki subayına madalya verdi Türkmenistan Azerbaycan'la Hazar Denizi'nde iş birliğini görüştü Türkmenistan Azerbaycan'la Hazar Denizi'nde iş birliğini görüştü Çin Dışişleri Bakanı: Filipinler ile Yeni Bir 'Altın Çağ'I Başlatmaya Hazırız Çin Dışişleri Bakanı: Filipinler ile Yeni Bir 'Altın Çağ'I Başlatmaya Hazırız
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fas'tan Libya'da barış ve istikrar için 'serbest ve şeffaf' seçim vurgusu - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement