Son Dakika Haberleri: Fasl-I Ramazan'da İlkler Üsküdar'da

Fasl-I Ramazan'da İlkler Üsküdar'da

9 yıl önce

Ramazan Etkinlikleri İle Her Yıl Adından Söz Ettiren Ve İlklere İmza Atan Üsküdar Belediyesi Bu Yıl Da Gelenekselleşen Etkinliklerinin Yanı Sıra Birçok Yeniliğe İmza Atıyor.

Fasl-I Ramazan'da İlkler Üsküdar'da, System.String[]
Ramazan etkinlikleri ile her yıl adından söz ettiren ve ilklere imza atan üsküdar belediyesi bu yıl da gelenekselleşen etkinliklerinin yanı sıra birçok yeniliğe imza atıyor. Her yıl başta Üsküdar iskele meydanı olmak üzere 9 ayrı noktada Aşevi Derneği'nce verilen iftarlar Üsküdar'ın zengin manevi ve tarihi atmosferinde gerçekleşecek.

Davulcular Sahura Değil İftara Çağıracak
Üsküdar'da boğaz manzaralı her yıl olduğu gibi bu yıl da dubada yapılacak. Dubada herkesin yaz akşamlarında boğaz serinliğinde her gün 5000 kişi orucunu açacak. Bu yıl ayrıca Üsküdar genelindeki 33 mahallede oluşturulacak Ramazan sofralarından mahalle sakinleri hep birlikte gelenekleri canlandırarak komşularıyla birlikte iftarlarda buluşacak.

Üsküdar genelindeki 33 mahalle sakinlerini Ramazan ayı süresince dostluk, kardeşlik ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla bir araya getiren mahalle iftarları, her gün binlerce mahalle sakinini aynı sofra etrafında buluşturacak. Mahalle sakinleri, iftar öncesi sokakta geleneksel Türk müzikleri eşliğinde geçmişe yolculuk yaparken ezanın okunması ile birlikte Türk ve İslam geleneklerine uygun olarak aynı kaptan servis yapılan yemekleri yiyerek oruçlarını açacak, gecenin geç saatlerine kadar koyu sohbetler yapacaklar.

Mahalle iftarları öncesi davulcular, geleneksel Türk manileri eşliğinde özgün kıyafetleriyle mahalle sakinlerini iftardan 2 saat önce iftara davet edecekler. İlk defa yapılacak bu uygulamayla beraber Üsküdar Belediyesi iftar sonrası vatandaşlara üstü açık otobüslerle bir açık hava müzesi olan Üsküdar'ı gezdirecek.
Ayrıca Üsküdar'daki iftarlar canlı olarak www.uskudar.bel.tr adresinden de yayınlanacak.

Ramazan'ın çöpünden bile bereket gelecek
Geri dönüşüm konusunda oldukça hassas olan ve konuyla ilgili şimdiye kadar birçok çalışma yürüten Üsküdar Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirecek. Ramazan ayında iftar sofralarından sonra toplanan çöpler yerinde ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılacak. Elde edilen gelirle bayramlıkları alınacak olan 500 çocuğun bayramda yüzü gülecek. Üsküdar İskelesi'ndeki Ramazan'ın ilk günü dubada başlayacak olan bu uygulama bütün sokak iftarlarında devam edecek.

Tefekkürün Adresi Bağlarbaşı Kültür Merkezi
Son iki yıldır Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen kültür etkinlikleri bu yıl bir kitap fuarına da ev sahipliği yapacak. Özellikle çocukların Ramazan'ın keyfini doyasıya çıkaracağı programlarda Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu başta olmak üzere Geleneksel Türk Tiyatrosu (Karagöz, Ortaoyunu, Meddah), çocuk etkinlikleri (Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu, Jonglör, İllüzyonist, müzikal kuklalar, Pandomim ve Cambaz), konserler (Tasavvuf, Halk Müziği, Sanat Müziği), sohbetler, tiyatro, sinema gösterimleri, folklorik gösteriler (Sıra Gecesi, yöresel halk oyunları), Kadir Gecesi özel programı ve Üsküdar tarihinin canlandırıldığı faaliyetler sergilenecek.

Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde bu yıl aralarında Nihat Hatipoğlu, Bedirhan Gökçe, İbrahim Sadri, Eşref Ziya Terzi, Yavuz Bahadıroğlu, Ali Bulaç, Güçlü Soydemir, Yusuf Özkan Özburun, Uğur Aslan, Yaşar Alptekin, gibi çok sayıda önemli isim gerek konserleriyle gerekse sohbetleriyle Üsküdarlılara çok renkli bir Ramazan yaşatacaklar


Haber Yayın Tarihi: 29.07.2011 07:33 Kaynak: BültenlerProfilo AVM, 425 milyon lira başlangıç bedeliyle satışa çıktı
Vural Öger'in oteli için iflas kararı verildi Sınır tanımayan imam, boş vakitlerinde dövüş müsabakası hakemliği yapıyor