"Fatmagül'ün Çığlığı" Avrupa Parlamentosu'nda Duyuldu - Son Dakika

"Fatmagül'ün Çığlığı" Avrupa Parlamentosu'nda Duyuldu

09.03.2011 11:20

Fatmagül Dizisi, "Türk Tecavüz Yayınları" Başlıklı Bir Soru Önergesiyle Avrupa Parlamentosu'nda Konu Oldu.

Fatmagül dizisi, "Türk tecavüz yayınları" başlıklı bir soru önergesiyle Avrupa Parlamentosu'nda konu oldu Avrupa Parlamentosu'nun Avusturyalı Üyesi Andreas Mölzer, Türk televizyonlarında yayınlanan, tecavüz ve şiddet sahneleriyle öne çıkan dizileri bir soru önergesiyle AP gündemine taşıdı.

Mölzer, AB Komisyonu'nun yanıtlaması istemiyle Avrupa Parlamentosu Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesine "Türk tecavüz yayınları" başlığını attı. Mölzer önergesinde, " Türkiye'de televizyon izleyicilerinin üçte biri "Fatmagül'ün Suçu Ne?' adlı tecavüz dizisini takip ediyor. Türk TV yayıncıları gece gündüz erkekler tarafından dövülen, yatağa bağlanan ya da tecavüz edilen şiddet sahnelerini yayınlıyor. Bu programlar sadece şaşılacak derecede yüksek izlenilirlik rakamlarına ulaşmıyor, reklamcılar da bu bağımlılıktan örneğin Fatmagül temalı iç çamaşırlarla yararlanıyor. Günümüzde uydular sayesinde (Türksat 3A ve Eutelsat W3A) kanallar dünyada alınabiliyor. "Fatmagül'ün Suçu Ne?' bu nedenle Avrupa'daki hane halkları tarafından da izlenebiliyor" dedi.

Cinsel Sağlık Enstitüsü'nün "Türk kadınlarının yüzde 40'ı en üst derecede şiddete uğruyor, yüzde 20'si cinsel şiddete maruz kalıyor" biçimindeki rakamlarını örnek veren Avusturyalı vekil, "Boyun eğen kadın imajı toplumda yaygın. Bir kadına tecavüz edilmişse, kadının provoke ettiği varsayılıyor. Mardin'li genç bir kız, 12 yaşında 27 kişilik bir erkek grubunun tecavüzüne uğramışsa mahkemeler acımıyor. Sanıklar mahkeme öncesi bir gün bile hapiste tutulmadı ve küçük cezalar aldılar" dedi.

-BİKİNİLİ ÖPÜŞENE CEZA VERDİLER-

Türk kadın örgütlerinin "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisinden, tecavüzü meşrulaştırdığı gerekçesiyle şikâyetçi olduklarını, bu nedenle durdurulmasını talep ettiklerini belirten Mölzer, "Bunun yerine televizyon 'watchdog'u başka bir şekilde müdahale etme ihtiyacı duydu: Bir televizyon istasyonu müstehcen bir parfüm reklamı dolayısıyla uyarı aldı, çünkü bir kadın yatta bikinisiyle güneşleniyordu ve mayolu bir erkekle öpüşürken görülüyordu. Kadın ve aileden sorumlu devlet bakanı Selma Aliye, televizyon serilerinde öpüşmeyi ahlaksızlık şeklinde eleştirmişti" dedi.

Mölzer, önergesinde, "Komisyon bu bağlamda Türk kadın örgütlerini destekleyecek mi? Komisyon konuyu AB düzeyinde, yani eğer uygunsa, ulusal düzeyde Türk tecavoz yayınlarının AB'de evlere girmesini engelleyebilecek önlemler alabilir mi? Bu durumun AB katılım müzakerelerinde insan hakları ve kadınların statüsü açısından nasıl bir etkisi olacak" sorularını yöneltti. - Ankara

 Fatmagül'ün Çığlığı Avrupa Parlamentosu'nda Duyuldu

Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya 'Fatmagül'ün Çığlığı' Avrupa Parlamentosu'nda Duyuldu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta konuşmak isteyen ismi böyle uyardı: O mikrofonu milletvekilimize ver Arsenal ile sözleşmesini fesheden Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye hafta sonu imza atacağı ileri sürüldü Güzel model Anna Falchi, Lazio'nun Roma galibiyeti sonrası soyundu İki adamla aynı anda sözlenip, 60 bin TL dolandırdı: Ciddi düşünüyordum, evlenecektim 14 yaşındaki kız çocuğuna tacizde bulunan market sahibine gözaltı! 1.5 yıldır devam ediyormuş Gelin ve damadın 'Gerdek partisi' sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti Dünya, öz kızlarını 5 yıldır kafese kapatan aileyi konuşuyor! Kıyafetlerini yediği için çuval giydirmişler Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü ile İBB Sözcüsü Ongun Twitter'da atıştı