Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi! - Son Dakika

Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi!

05.12.2016 14:34
Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi!

Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı gıyabında yargılanan Fehriye Erdal'a 30 yıl hapis cezası verildi. Peki Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal hangi olaydan dolayı yargılanıyor?

Belçika'da yargılanan Fehriye Erdal hakkında karar verildi.Belçika'da davayı yürüten savcı, Türkiye'de işlediği suçlardan gıyabında yargılanan Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal için 30 yıl hapis ve 15 yıl güvenlik tedbiri istedi. Karar 2 Ocak'ta açıklanacak.

BRÜKSEL'DE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Belçika Brugge Mahkemesi geçtiğimiz Mayıs ayında, İş adamı Özdemir Sabancı suikasti faillerinden terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına karar vermişti. Türkiye'den kaçarak Belçika'ya sığınan Fehriye Erdal, terör eylemleriyle sarsılan Brüksel'de bir etkinlikte görüntülenmiş ve görüntü gündemde çok tartışılmıştı.

Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi!

MART AYINDA İADESİ İSTENMİŞTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sabancı suikastı Fehriye Erdal'ın Brüksel'de bulunduğuna dair görüntülerin ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapmış, "Bir iade talebimiz var gerekirse yeniden yaparız. bu iade talebinin karşılanması lazım" demişti. Belçika'da bulunduğu ortaya çıkan Fehriye Erdal'ın Mart ayında iadesini istemişti.

Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi!

SABANCI SUİKASTI VE FAHRİYE ERDAL

İş adamı Sabancı ile ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü.
Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı.

Erdal ise 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor.

FEHRİYE ERDAL KİMDİR?

Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi!
Fehriye Erdal (d. 25 Şubat 1977), Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi üyesi. 5 aydır temizlik işçisi olarak çalışmakta olduğu Sabancı Holding'in yönetim binası İstanbul Sabancı Center'a, 1996 yılının Ocak ayında Özdemir Sabancı'nın öldürülmesi eyleminden yargılanan kişidir. 3 Kasım 1996'da Susurluk Kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın aracılığıyla Sabancı Center'da işe alınmıştı.

SAHTE PASAPORTLA YAKALANDI

Sakıp Sabancı'yı öldürmek için binaya girmiş olan İsmail Akkol ve Mustafa Duyar önce Özdemir Sabancı'yı ve beraber toplantı yapmakta olduğu Sabancı Holding'e bağlı bir şirket olan Toyotasa'nın genel müdürü Haluk Görgün ile sekreter Nilgün Hasefe' yi öldürmüştür. İddialara göre cinayet sonrasında bir tırın kasasında Türkiye'yi terk eden Fehriye Erdal önce Yunanistan daha sonrada Belçika'ya kaçmıştır. Burada Knokke kentinde kaldığı apartmanda 1999 senesinde yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanmış yargılanmasının sonunda 1 yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır.

MART 2006'DA KAYIPLARA KARIŞTI

2000 yazında hapishaneden çıkıp ev hapsinde tutulmuş, ancak Mart 2006 itibarıyla tekrar kayıplara karışmıştır. Eylül 2007'de Belçika'da sonuçlanan mahkeme kararı ile Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı verildi. Ancak tutuklu kaldığı evden kaçmayı başarmış ve bir sonraki mahkemede beraatine karar verilmiş ve cezası €1250 ağır para cezasına çarptırılmıştır.

YORUMLAR
500
Milli Kayak sporcusu ve Türkiye Şampiyonu gencin şüpheli ölümü kamerada Milli Kayak sporcusu ve Türkiye Şampiyonu gencin şüpheli ölümü kamerada MHP Genel Başkanı Bahçeli: 'Türkiye Cumhuriyeti'nde 'Roboski' diye bir yerleşim yeri olmamasına rağmen, bölücü terör örgütünün bu kirli üslubunu... MHP Genel Başkanı Bahçeli: 'Türkiye Cumhuriyeti'nde 'Roboski' diye bir yerleşim yeri olmamasına rağmen, bölücü terör örgütünün bu kirli üslubunu... Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan'a provokasyonlar konusunda uyarı Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan'a provokasyonlar konusunda uyarı

Son Dakika Güncel Fehriye Erdal kimdir? Fehriye Erdal'a 30 yıl Hapis İstemi! - Son Dakika


Advertisement