Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, "be FAIR" sloganını kullanamayacak - Son Dakika

Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, "be FAIR" sloganını kullanamayacak

02.03.2021 16:37

beIN Media Group şirketi, Fenerbahçe Futbol A.Ş., Fenerbahçe Spor Kulübü ve Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'ne "markaya tecavüz" istemli dava açtı. Mahkemeden eylemlerin durdurulması için ihtiyati tedbir talebi istedi. Mahkeme, "be FAIR" sloganının kullanılmaması yönünde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne" karar verdi.

beIN Media Group şirketi, Fenerbahçe'nin protesto amaçlı kullandığı "Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz","be FAIR" ve "Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık" sloganların, marka hakkına yönelik tecavüz ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle, mahkemeden eylemlerin durdurulması için ihtiyati tedbir talebi istedi. Mahkemeden karar çıktı.

İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne avukatları aracılığıyla başvuran beIN Media Group, ihtiyati tedbir talepli dilekçesinde beIN markasının dünyaca tanınmış bir medya grubu olduğunu ve Türkiye'de TFF Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarının yayın hakkına sahip olduğunu hatırlattı.

MARKAYA TECAVÜZ VE HAKSIZ REKABET

Dilekçede Fenerbahçe'nin ocak ve şubat aylarında Ankaragücü, Sivas, Kayseri ve Rize Spor ile oynadığı maç öncesi ve sonrası futbolcu ve antrenörler üzerinde bulunan tişörtlerdeki görsellerin ve yine oyuncuların giydiği eşofmanlar ve saha kenarında yer alan reklam panolarında beliren görsellerin, beIN Group'un marka haklarına tecavüz niteliğinde olduğu ve haksız rekabete yol açtığı ileri sürüldü.

Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, 'be FAIR' sloganını kullanamayacak

İHTİYATİ TEDBİR KONULSUN

Bu eylemlerin TV kameralarının önünde lig maçlarında gerçekleştiğini belirten beIN Group, itibarlarına açık bir saldırı olduğunu iddia etti. Dilekçede, bu bakımdan ivedi olarak Fenerbahçe'nin marka hakkına yönelik tecavüz eylemleri ve haksız rekabet eylemlerinin durdurulması için mahkemeden ihtiyati tedbir talebi istedi.

Ayrıca, beIN Group'up "beIN" ile başlayan birçok tescilli markaya sahip olduğu belirtilerek, Fenerbahçe- Trabzon maçından önce acil olarak dosya üzerinden ve Fenerbahçe'nin dinlenmeden karar verilmesi istendi.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VE TİCARİ İTİBARI DENGESİ GÖZETİLDİ

Mahkeme, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yayıncı kuruluşa yönelik protesto eylemi içinde olduğunun anlaşıldığını belirterek, beIN markasına yönelik tecavüz eden fiillerin durdurulması için geniş bir tedbir talebinde bulunmuş ise de; Fenerbahçe'nin eylemlerinin Anayasanın 26. maddesinde yer alan düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında değerlendirilebileceğini, bir taraftan düşünce özgürlüğünü bir taraftan ise ticari itibarın dengesinin gözetilerek mevcut delil durumuna ve yasalara göre karar verdiğini belirtti.

Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, 'be FAIR' sloganını kullanamayacak

MARKAYA TECAVÜZ YOK

Kararda, beIN'i protesto amacıyla giyilen tişört ve eşofmanlarda, ayrıca reklam panolarında kullanılan, "Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz", "be FAIR" ve "Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık" ibarelerinin tek tek incelendiğinde bu sözlerin ticari amaç taşımaması ve ticari herhangi bir fonksiyon görmemesi, ticari etki doğurmaması ve kullanımının markasal olmaması nedeni ile markaya tecavüz olduğuna kanaat getirilmediği belirtildi.

İLTİBAS DA YOK

Haksız rekabet yönünden inceleme yapan mahkeme, "Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz" ve "Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık" sloganlarının beIN Group'a ait tescilli markalar ile gerek kelime yapıları gerekse anlamsal olarak benzemediği, bu nedenle herhangi bir iltibas yaratmadığı, halk nezninde Fenerbahçe tarafından kullanılan bu sloganların beIN Group'a ait tescilli markalar gerek kelime yapıları gerekse anlamsal olarak benzemediğinden herhangi bir iltibas yaratmadığını kaydetti.

Mahkeme "Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık" ve "Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz" ibareleri ve sloganlarının düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek bu sloganlar için istenen ihtiyati tedbir talebinin reddine karar verdi.

Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, 'be FAIR' sloganını kullanamayacak

FENERBAHÇE'YE TEDBİR KONDU

Mahkeme, Fenerbahçe'nin kullandığı "be FAIR" sloganının kullanılmaması yönünde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar verdi.

Mahkeme kararın gerekçesini şu şekilde açıklandı:

"be FAIR" sloganının ise şirketin marklarına ait "be" ile başlaması harflerin ve kelimelerin yazı karakterinin aynı olması, beIN Group'a ait tescilli markaların tescil olduğu rengi ve şekli ile benzer şekilde kullanılması ayrıca "beFAIR" kelimesinin "Adil ol" anlamına geldiği, bu nedenle beIN Group'a yönelik protesto mahiyetinde olduğu, beIN markalarına da benzerlik teşkil etmesi ve halkın gözünde olumsuz bir çağrışım yaratabileceği ihtimali olduğu, bu ihtimalin şirketin ticari itibarının zarar görebileceği ve haksız rekabet hükümlerine aykırılık teşkil edebileceği, bu nedenle davanın etkinliğinin sağlanması açısından, "be FAIR" sloganının kullanılmaması yönünde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar verilmiştir."

(SÖZCÜ)

Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, be FAIR sloganını kullanamayacak

Son Dakika Spor Fenerbahçe ile beIN Group arasındaki mahkemede karar verildi! Sarı-lacivertliler, 'be FAIR' sloganını kullanamayacak - Son Dakika Spor


YORUMLAR (3)

Son Dakika

Denetimde sevgilisine ceza yazıldığını düşünen genç kız, gözyaşlarını tutamadı Denetimde sevgilisine ceza yazıldığını düşünen genç kız, gözyaşlarını tutamadı Toprak Mahsulleri Ofisi, üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başladı! İhtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacak Toprak Mahsulleri Ofisi, üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başladı! İhtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacak İlk 11'deki yerini Sosa'ya kaptıran Gustavo, sezon sonu da takımdan ayrılıyor İlk 11'deki yerini Sosa'ya kaptıran Gustavo, sezon sonu da takımdan ayrılıyor Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde salı günü toplanacak Kabine'de Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde salı günü toplanacak Kabine'de Malta, turizmi canlandırmak için harekete geçti! En az 3 günlüğüne adaya gelen turistlere 200 euro verilecek Malta, turizmi canlandırmak için harekete geçti! En az 3 günlüğüne adaya gelen turistlere 200 euro verilecek Erling Haaland hız rekoru kırdı, sosyal medya ayağa kalktı Erling Haaland hız rekoru kırdı, sosyal medya ayağa kalktı "Bahar gelsin" diyen Hazar Ergüçlü, art arda sütyensiz pozlarını paylaştı 1075 yıl hapis cezası alan Adnan Oktar, kedicikleriyle son imajını paylaştı 1075 yıl hapis cezası alan Adnan Oktar, kedicikleriyle son imajını paylaştı