Fenerbahçe tribün lideri Dadaş Mehmet'in öldürülmesi davasında flaş gelişme: Müebbet istendi - Son Dakika

Fenerbahçe tribün lideri Dadaş Mehmet'in öldürülmesi davasında flaş gelişme: Müebbet istendi

16.02.2022 11:33
Fenerbahçe tribün lideri Dadaş Mehmet'in öldürülmesi davasında flaş gelişme: Müebbet istendi

Dadaş Mehmet lakaplı tribün lideri Mehmet Altunkaynak, 2017 yılında Fenerbahçe - Atiker Konyaspor maçını izlediği kahvehaneden çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti. Altunkaynak'ın öldürülmesine ilişkin yürütülen davada savcı, sanık Samet Diler hakkında "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istedi.

Fenerbahçe tribün lideri "Dadaş Mehmet" lakaplı Mehmet Altunkaynak2017 yılındaFenerbahçe - Atiker Konyaspormaçını izlediği kahvehaneden çıkmasının ardından öldürülmüştü. Yapılan soruşturmada Mehmet Altunkaynak'ın Fenerbahçe'nin tribün gruplarından olan Esenler Grubu lideri "Dede İsmail" lakaplı İsmail Dalkıran ve Anadolu Genç Fenerbahçe grubu lideri İbrahim Gümüştekin ile tribündeki rant kavgasından dolayı aralarında problem olduğu, öldürülmeden birkaç ay önce tribünlere gitmemesi ve uzak kalması yönünde tehdit edildiği belirlenmişti.

DAVANIN GÖRÜLMESİNE DEVAM EDİLDİ

Hazırlanan iddianamede Ümit Saral ve Tolgahan Çeken hakkında 'suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma', 'tasarlayarak öldürme' ve 'ruhsatsız silah taşıma' suçlarından 12 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis cezası talep edilmişti. İddianamede İsmail Dalkıran ve İbrahim Gümüştekin hakkında ise 'tasarlayarak öldürmeye azmettirme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme' suçundan 4,5 yıla kadar hapis, ruhsatsız silah taşıma suçundan ise 3 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. İddianamede diğer sanıklar hakkında da değişen oranlarda hapis cezası talep edilmişti.

Olaya ilişkin davanın görülmesine devam edildi.

"TAHLİYEMİ TALEP EDİYORUM"

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Samet Diler SEGBİS sistemi ile katıldı. Duruşmaya sanık Yunus Emre Doğan, sanık Zülfikar Can Işıklı katıldı. Başka bir suçtan dolayı cezaevinde olan sanıklardan Ümit Saral ve diğer 8 sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada söz verilen tutuklu sanık Samet Diler, "8 yıldır cezaevinde yatarken niye firar ederek bir ay içinde cinayet işleyeyim. Tolgahan Çeken bana cinayet işlettirmiş değildir. Kendisi ile Kırklareli cezaevi dışında başka bir görüşmem yok. Ben uzun süredir tutukluyum perişan vaziyetteyim. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Esas hakkında mütaalasını veren duruşma savcısı, tanık beyanları, sanık savunmaları, olay anına ilişkin kamera görüntüleri ile Samet Diler'in fotoğrafının mukayesesinin yapıldığını belirterek sanık Samet Diler'in "kasten öldürme" eyleminin sabit olduğunu söyledi. Savcı, sanık Samet Diler'in eyleminin tasarlayarak işlediğine dair yeterli delil olmadığını ifade ederek "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Ayrıca dosya kapsamında yargılanan diğer tüm sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair yeterli delil olmadığında ayrı ayrı beraat etmelerini istendi.

Mahkeme, sanık ve avukatına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı ertelendi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 78 sayfalık iddianamede 23 Aralık 2017'de Fenerbahçe tribün lideri Mehmet Altunkaynak'ın Güngören'de silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiği anlatıldı.

İddianamede Ümit Saral ve Tolgahan Çeken'in "Tasarlayarak öldürme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istenirken, aynı sanıkların "Silahlı örgüt kurma" ve "Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma" suçundan da toplamda ayrı ayrı 3'er yıl 6 aydan 12'şer yıla kadar cezalandırılması talep edildi. Sanık Samet Diler'in ise "Tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istenirken, "Silahlı örgüte üye olma" ve "Ruhsatsız silah taşıma veya bulundurma" suçlarından toplamda 2 yıl 3 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İddianamede İsmail Dalkıran ve İsmail Gümüştekin hakkında "Tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilirken, "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" ve "Ruhsatsız silah taşıma veya bulundurma" suçlarından da ayrı ayrı 2'şer yıl 3'er aydan 7'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Sanıklar Cemil Tavus, Yunus Emre Doğan, Serkan Kızılgül, Ali Can Doğan, Zülfikar Can Işıklı, Doğukan Yikit, Yusuf Bakdur hakkında ise "Tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçundan ayrı ayrı 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Ayrıca aynı sanıkların "Silahlı örgüte üye olma" suçundan ayrı ayrı 1'er yıl 3'er aydan 4'er yıl 6'şar aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

YORUMLAR
500
Fenerbahçe Muhammed Gümüşkaya'nın transferi için Westerlo ile anlaşma sağladı Fenerbahçe Muhammed Gümüşkaya'nın transferi için Westerlo ile anlaşma sağladı Adana Demirspor'da Fenerbahçe maçı hazırlıkları sürüyor Adana Demirspor'da Fenerbahçe maçı hazırlıkları sürüyor Antalya'da 2 yaşındaki çocuğunu öldürdüğü iddia edilen anne hakim karşısında Antalya'da 2 yaşındaki çocuğunu öldürdüğü iddia edilen anne hakim karşısında
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Fenerbahçe tribün lideri Dadaş Mehmet'in öldürülmesi davasında flaş gelişme: Müebbet istendi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement