Son Dakika Haberleri: Gözaltına Alınan Ferhat Tunç Kimdir? Neden Gözaltına Alındı?

Gözaltına Alınan Ferhat Tunç Kimdir? Neden Gözaltına Alındı?

8 gün önce

Halk müziği sanatçısı Ferhat Tunç dün Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Peki Ferhat Tunç kimdir?

Gözaltına Alınan Ferhat Tunç Kimdir? Neden Gözaltına Alındı?, System.String[]

Ferhat Tunç, dün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Gözaltına alındığını Twitter hesabından duyuran Ferhat Tunç kimdir, nerelidir, neden gözaltına alındı?

BAKIRKÖY ADLİYESİ'NE SEVK EDİLDİ

Dün akşam Almanya'dan Türkiye'ye gelen Ferhat Tunç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı çıkan Tunç, işlemlerin tamamlanmasından sonra Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi. Ferhat Tunç'un, Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği'nce "silahlı terör örgütüne üye olmak", Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce de "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yakalama kararı bulunduğu öğrenildi. Tunç ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

FERHAT TUNÇ KİMDİR?

Ferhat Tunç,14 Mart 1964'te Tunceli Ovacık'ta dünyaya geldi. 1979 yılında lise eğitimini tamamlayan Tunç, Almanya'ya taşındı. Mainz Üniversitesi'nde müzik eğitimi alan Ferhat Tunç, 1982 yılında ilk albümü "Kızılırmak"ı çıkardı. 1984 yılında müzisyen arkadaşı Orhan Temur'la birlikte çalışmalarından oluşan "Bu Yürek Bu Sevda Var İken" adlı 12 Eylül 1980 darbesinin izlerini taşıyan ikinci albümünü piyasaya sürdü.

"ZOR ZAMANLAR İNCE ŞARKILAR" KİTABINI ÇIKARDI

1985 yılında Türkiye'ye dönen Ferhat Tunç, aynı yıl "Vurgunum Hasretine" adını verdiği albümünü çıkardı. Tunç'un Türkiye'de çıkardığı ilk albüm olan bu albüm, kısa sürede büyük ilgi gördü. Bu albümle toplumsal muhalefetin içinde yer almaya başlayan sanatçının "Zor Zamanlar İnce Şarkılar" isimli bir de kitabı bulunuyor. Ferhat Tunç'un Gündem Gazetesi'nde "Vaveyla" adını verdiği köşe yazılarından derlenen kitap, savaş barış, Kürt sorunu gibi konuları içeriyor.

"3 MART DÜNYA ÖZGÜR MÜZİK ÖDÜLÜ"NÜ ALDI

Ferhat Tunç, 25 Mart 2010 tarihinde "3 Mart Dünya Özgür Müzik Ödülü"nü aldı. Tunç, "Kızılırmak Boylarında Bir Şehir" türküsünü Sivas Katliamı'nda hayatını kaybedenlere ithaf ettiğini açıkladı. 11 Temmuz 2005'te Tunceli'de PKK'nın alıkoyduğu er Coşkun Kırandi'nin bırakılmasına yardımcı olan Ferhat Tunç'a, 2012 yılında Tunceli'de düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde yaptığı konuşmadan dolayı "Terör Örgütü Propagandası"yaptığı iddiasıyla hapis istemiyle dava açıldı.

Bu davadan yargılanan Tunç, 2 yıllık hapis cezası aldı ancak bu ceza 3 yıl ertelendi. Tunç, 2016 yılında "Kobani" isimli albümü piyasaya sürdü.


YORUMLAR


Optimar Araştırma, Türkiye Genelinde Yaptığı Seçim Anketinin Sonuçlarını Yayınladı Dünya Bıyık Şampiyonu 'Pala Mevlüt' Hayatını Kaybetti

Celal Şengör Türkiye'ye Hakaret Etti Bolusporlu Taraftarlar, Galatasaray Maçında "Yönetim İstifa" Tezahüratında Bulundu