Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Fethiye Körfezi'nde Deniz Dibi Temizliği İçin Çalışmalar Sürüyor - Son Dakika

Fethiye Körfezi'nde Deniz Dibi Temizliği İçin Çalışmalar Sürüyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda 19 kurum temsilcisi, Fethiye Körfezi'nin deniz dibi temizliği için bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında körfezdeki çamur miktarı ve dağılımı belirlendi. Proje danışmanı tarafından yapılan sunumda, körfezin temizlenmesinin maliyetinin 55 milyon euro olduğu belirtildi. Tüm kurum ve kuruluşlar, çalışmaların hızlandırılması ve koordineli bir şekilde yürütülmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Fethiye Körfezi\'nde Deniz Dibi Temizliği İçin Çalışmalar Sürüyor
14.09.2023 - 14:22,  Güncelleme: 14:25

Fethiye Körfezi'nin deniz dibi temizliği için Muğla Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonunda 19 kurum temsilcisi bir araya geldi. Proje danışmanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, deniz dibi temizliği faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca bugüne kadar yapılan çalışmalara ilişkin sunum yaptı.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Körfez temizliği için Büyükşehir Belediyesi, Körfez Tarama projesi çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı çalışma ile körfezdeki mevcut çamur (sediment) miktar, dağılım ve özelliklerinin belirlenmesi için deniz dibi akış ölçümleri, sediment numunelerinde ağır metal ve ekotoksitite analizleri ve "Deniz Dibi Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Harita Hazırlanması" çalışması tamamlandı.

19 KURUM TEMSİLCİSİ KATILDI

Çalışmaların ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda 19 kurum temsilcisi bir araya geldi. Düzenlenen toplantı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmir Denizdibi Tarama Başmühendisliği, Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Fethiye Liman Başkanlığı, DSİ 213. Şube Müdürlüğü, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, MUSKİ, Fethiye Belediye Başkanlığı, MUTTAŞ Muğla Kent Hizmetleri İnş. Tur. Taş. Tic. İşlt. İlt. San ve Tic AŞ katılımı ile gerçekleştirildi.

"KÖRFEZİN TEMİZLENMESİNİN MALİYETİ 55 MİLYON EURO"

Proje danışmanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, dip tarama faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca yapılan çalışmalara ilişkin sunum yaptı. Yalçıner, deniz dibi sığ sismik ölçüm ve batımerik haritanın yanı sıra deniz dibi akıntı ölçümü ve mevcut çamur (sediment) analizi ile ilgili çalışmaların da tamamlandığını, ilgili kurumlar tarafından körfezde deniz dibi tarama yaparak temizliğin yapılmasının yanı sıra körfeze kirletici girişinin önlenmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gerekli olan çalışmaları anlattı. Körfezin temizlenmesinin maliyetinin 55 milyon euro olduğunu belirten Yalçıner, "Fethiye iç körfezinde yaşanan deniz kirliliğinin giderilmesi için dip tarama yapılması gerekli. Körfezin temizlenmesi çalışmalarına eş zamanlı olarak korunması çalışmalarının da birlikte yürütülmesi gerekli. Güncel rakamlarla körfezin temizlenmesinin maliyeti yaklaşık olarak 55 milyon Euro civarında. Bir kurumun tek başına bu bütçeyi karşılaması mümkün değil. Bunun için ilgili tüm kurumların ve bakanlıkların bir araya gelmesi lazım" dedi

Toplantıya katılan tüm kurum ve kuruluşlarca, proje kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca ihtiyaç duyulacak tüm veri ve bilgilerin talep edilmesi halinde paylaşılması, çalışmaların hızlandırılması ve koordineli çalışılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Fethiye Körfezi'nde Deniz Dibi Temizliği İçin Çalışmalar Sürüyor - Son Dakika


Advertisement