FETÖ Alevi Dünyasına Nasıl Sızdı? - Son Dakika
FETÖ Alevi Dünyasına Nasıl Sızdı?

FETÖ Alevi Dünyasına Nasıl Sızdı?

08.09.2016 10:00

Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından Ali Kenanoğlu, FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatılan Alevi dernekleri hakkında konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından Ali Kenanoğlu, Medyascope.tv'de katıldığı programda 15 Temmuz darbesi sonrası FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatılan 13 Alevi derneği hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ali Kenanoğlu, Fethullah Gülen'in lideri olduğu Gülen cemaatinin faaliyetlerini bitirmeye yönelik eylemler kapsamında 13 Alevi derneğin kapatılması dikkat çekti. Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından Ali Kenanoğlu, kapatılan bu 13 derneğin Fethullah Gülen tarafından kurulduğunu hatırlatıyor. Kenanoğlu'na göre Gülen'in kurdurduğu Alevi dernekleri bu 13 dernekle sınırlı değil.

ONLAR MAKBUL ALEVİYDİ

Kenanoğlu, Fethullah Gülen'in Alevileri ayrıştırıcı söylemlerde bulunduğunu belirtip "Biz zorunlu din dersleri kaldırılsın dediğimiz zaman bize şunu diyorlardı 'Siz marjinal Alevisiniz siz ateist Alevisiniz' Fethullah Gülen'in kurdurduğu dernekler 'Zorunlu din dersi olsun yanında Alevilik de eklensin' diyorlardı. Onlar makbul Alevi biz marjinal ateist Alevi oluyorduk." dedi.

ALEVİLİĞİ 2'YE AYIRIYORLAR

Fethullah Gülen hareketinin bir Kürt düşmanlığı vardı. Alevileri Türkmen ve Kürt olarak ikiye ayırıyorlardı. Dersim, Bingöl, Malatya ve kısmen Sivas bölgesindeki Alevileri şeytanlaştırma girişiminde bulunuyorlardı. Bu bölgede yaşayanları Kızılbaş olarak nitelendirip kriminalize edip Türkmen Alevileriyle Kürt Alevilerini bölme hareketini hedeflemişti.

CAMİ CEMEVİ PROJESİ

Cami Cemevi projesiyle Alevilerin asimile edilmeye çalışıldığını söyleyen Kenanoğlu, "Bu projenin iyi niyetli bir proje olmadığını o zaman da dile getirdik" dedi.

15 Temmuz'un ortaya çıkardığı birşey var aslında bizim de algılayamadığımız birşeydi bu hakikaten kendilerini gizlemeyi biliyorlarmış. Abant toplantılarına katılanlardan Prof. Dr. Osman Eğri gibi isimler üzerinden Alevi dünyasına sızdılar.

ALEVİ KUVVET KOMUTANI YOK!

Aleviler devlet tarafından cumhuriyetin kuruluşundan bu tarafa güvenlik konsepti çerçevesinde düşünülmüş. Alevi kuvvet komutanı yoktur cumhuriyet tarihi boyunca...Genelkurmay Başkanı'ından geçtim yani...Aleviler çok mu gerizekalı albay olabiliyor da, tuğgeneral oluyor da kuvvet komutanı olamıyorlar mı? Adı konmamış bir yasa vardır. Devletin aklındaki bir yasadır. Alevi oraya getirilemez...Bir noktaya kadar yükselebilir ondan sonra emekliye ayrılır. Bu ne Fetullah'ın projesi ne de AKP'nin projesi. Devletin aklı nöyle çalışıyor.."

KAPATILAN ALEVİ DERNEKLERİ

Kapatma kararı resmiyet kazanan dernekler arasında Sivas Ufuk Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Merkezi, Malatya Şahı Merdan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, İstanbul Canlar Alevi Bektaşi Derneği, İstanbul Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Merkezi, Mersin Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Merkezi, Gaziantep Kırklar Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Merkezi, Ankara Hacı Bektaş Veli Eğitim Kültür Sağlık ve Araştırma Vakfı, İstanbul Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu, İstanbul Anadolu Alevi Derneği, İstanbul Arifler Alevi Bektaşi Derneği, Bursa Haydariye Alevi Bektaşi Derneği, Çorum Nefes Alevi Bektaşi Derneği, İzmir Semah Alevi Bektaşi Eğitim Kültür Derneği de bulunuyor.

Kaynak: Haberler.Com
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel FETÖ Alevi Dünyasına Nasıl Sızdı? - Son Dakika


Advertisement