Son Dakika Haberleri: Fetö'nün Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yapılanmasına Yönelik Davada 2 Tahliye

Fetö'nün Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yapılanmasına Yönelik Davada 2 Tahliye

2 yıl önce

Bolu’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Abant İzzet Baysal Üniversitesi yapılanmasına yönelik davada 30 sanıktan 2’sinin tahliyesine karar verildi.

Fetö'nün Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yapılanmasına Yönelik Davada 2 Tahliye, System.String[]
Bolu'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Abant İzzet Baysal Üniversitesi yapılanmasına yönelik davada 30 sanıktan 2'sinin tahliyesine karar verildi.

Bolu'da FETÖ/PDY'nin Abant İzzet Baysal Üniversitesi yapılanmasına yönelik devam eden duruşmada bugün son dinlenen sanık eski AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun oldu. Sabah erken saatlerde başlayan ve yaklaşık 12 saat süren duruşmada ifade veren Coşkun, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ve yargılanmasına sebep olanların üniversite içindeki müfteri çetesi olduğunu belirtti. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün kadrolaşmasında ortam sağladığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Coşkun, "Görev yaptığım 7.5 yılda üniversiteyi büyük ve saygın hale getirdim. Benim dönemimde kadro alan sadece 63 kişi ihraç edilmiştir. Toplam akademisyen ve personel sayısına bakarsanız bu çok küçük bir orandır. İhraç edilenlerin büyük çoğunluğu Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerindendir. Tıp Fakültesinden ihraç edilenler dönemin dekanı Hasan Koçoğlu tarafından, Diş Hekimliği Fakültesinden ihraç olanlar da dekan İsmet Duran tarafından atanmıştır. Hasan Koçoğlu'nun benimle ilgili beyanlarına katılmıyorum. Kendisinin hangi okullarda okuduğu, hangi sosyal çevrelerde bulunduğu, Prof. Dr. Mehmet Yazıcı ile Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ile nerede ve ne suretle tanıdığının sorgulanması gerekir. Banka hesap hareketlerinin ve çocuklarının hangi okullarda okuttuğu da sorgulanmalı. Bu kişinin dekan yardımcılarını malum yapıya mensup kişilerden seçtiği de malumdur. Üniversiteye gelmeden önceki çevresi de araştırılmalı" şeklinde konuştu.

"Kimseyle pazarlık yapmadım"

Rektörlük seçimleri döneminde örgüt üyeleri tarafından desteklendiği iddialarına cevap veren Coşkun, "Ben FETÖ/PDY'yi 17/25 Aralık sürecinden önce dini cemaat olarak görüyordum. Rektörlüğümün ikinci dönemindeki seçim zamanında cemaate mensup kişilerin beni desteklediğini tahmin ediyordum. Ama ben rektörlük seçimlerinin yapılacağı dönemde kimseye ne bir vaatte bulundum ne de herhangi bir şeyin pazarlığını yaptım" dedi.

Hayri Coşkun'un ifadesinin ardından sanık avukatlarının tahliye taleplerini alan ve değerlendirmek için 3 dakikalık ara veren mahkeme heyeti, eski AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı İlyas Taşkıran ve Bünyamin Koç'un adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı konularak tahliyesine karar verdi. Geri kalan 28 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi için bir sonraki duruşmayı 5 Haziran tarihine erteledi. - BOLU

YORUMLAR


Erdoğan, Sahneye Çıkardığı Kız Çocuğuna Sordu: 24 Haziran'a Kadar Çok Çalışacak mısın? Muhammed Salah'ı Sakatlayan Sergio Ramos: Suçluluk Duymuyorum

2 Kişinin Öldüğü, 7 Kişinin Yaralandığı Silahlı, Baltalı Kavganın Görüntüleri Ortaya Çıktı