Son Dakika Haberleri: Fetö'nün Darbe Girişimi

Fetö'nün Darbe Girişimi

4 yıl önce

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında aralarında asker, polis, hakim ve savcıların da yer aldığı 3 bin 200 kişi hakkında gözaltı kararı alındı, bu kişilerden 2 bin 474'ü yakalandı.

Fetö'nün Darbe Girişimi, System.String[]

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında aralarında asker, polis, hakim ve savcıların da yer aldığı 3 bin 200 kişi hakkında gözaltı kararı alındı, bu kişilerden 2 bin 474'ü yakalandı.

FETÖ mensubu askerlerin 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde İstanbul'da 3 bin 200 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, "silahlı terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "darbeye teşebbüs" gibi suçlamalarla haklarında gözaltı kararı çıkartılanlar arasında general, amiral, subay rütbesindeki askerler ile emniyet mensupları, hakim ve savcılar yer aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince belirlenen adreslere yapılan operasyonda, FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla hakkında gözaltı kararı çıkartılan 3 bin 200 kişiden 2 bin 474'ü yakalandı. Gözaltına alınanlardan 2 bin 141'inin asker, 161'inin ise hakim ve savcı olduğu bildirildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan ve aralarında albay, yarbay, binbaşı ile yüzbaşıların da yer aldığı 127 asker bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edildi. 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 127 askerin "silahlı terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "darbeye teşebbüs" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklanan askerler arasında Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fetih Albay, Tümgeneral Mehmet Özlü, Tümgeneral Haluk Şahar, Tümgeneral Serdar Gülbaş, Tümgeneral Şaban Umut, Tuğgeneral İrfan Can, Tuğgeneral Cemal Akyıldız, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğamiral Ömer Mesut Ak, albaylar Süleyman Demirci, Barbaros Akça, Ali Başaran, Sadık Cebeci, Yusuf Özdemir, Nizamettin Aydın, Mehmet Kaplan, yarbaylar Sebulent Eken, Gökhan Uğur, Selim Çiftçi, Serkan Çetin Akbaş, Bahri Ünal, Ümit Ertuğrul, Osman Akkaya, Bayram Bekdemir, Fatih Karatay, Mehmet Erol, binbaşılar Ecir Işık, Numan Ünaldı, Mustafa Serbest, Mücahit Erkan, Ümit Lütfü Altıntakan, Mustafa Akbaş, Nurullah, Kalebaşı, Cüneyt Aydoğan, Hakan Bolat, yüzbaşılar Mehmet Yılmaz, Gökhan Karabacak, Semih Barbaros Üstün, İsmail Arı, Yakup Karaçelik, Ramazan Ertur, Mustafa Alper Şengören, Ahmet Ertekin'in yer aldığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan diğer şüphelileri, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek.

Haber Yayın Tarihi: 18.07.2016 04:03 Kaynak: AAProf. Cenk Yaltırak: 2026'ya kadar Marmara'da 7,5 büyüklüğünde deprem olacak
5 bin liralık otomobilin sürücüsüne 10 bin lira ceza kesildi Son dakika! Ankara beşik gibi sallanıyor! Mamak'tan sonra bir deprem de Kazan'da oldu