Fetö/pdy Çatı Davası - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Fetö/pdy Çatı Davası

Fetö/pdy Çatı Davası

29.11.2017 18:33

Darbe girişiminden önce açılan ve aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 7'si tutuklu 75 sanığın yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davası 7-8 Şubat 2018'e ertelendi.

Darbe girişiminden önce açılan ve aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 7'si tutuklu 75 sanığın yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davası 7-8 Şubat 2018'e ertelendi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar İlhan İşbilen, Ali Çelik, Abdülkadir Aksoy, Alaeddin Kaya, Kazım Avcı, Dilaver Azim ile taraf avukatları ve bazı müştekiler katıldı. Sanık Hidayet Karaca ise tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden telekonferans sistemiyle duruşmaya bağlandı.

Müdahil Başbakanlığın avukatının da hazır bulunduğu duruşmada sanıklar ve avukatlara dosyaya giren belgeler ile tahliye konusundaki beyanları soruldu.

Tutuklu sanıklardan Alaeddin Kaya, ciddi sağlık sorunları bulunduğunu ifade ederek, tahliyesini istedi.

Kaya ve Avcı'nın avukatı Bülent Teoman Özkan, iddianameyi hazırlayan savcının Ocak 2016'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen Adil Öksüz'den haberdar olduğunu belirterek, "Ama bu kadar önemli bir kişi bir defa ifadeye çağrılmamış." dedi.

Sanıkların darbeyle ilişkilendirilmesi için Adil Öksüz'ün de ek iddianameyle bu dosyanın sanıkları arasına girdiğini savunan Özkan, "Adil Öksüz'ün bu dosyayla ne ilgisi var?" dedi. Özkan, Öksüz yönünden dosyanın ayrılmasını istedi.

Hidayet Karaca da iddianamede çelişkiler bulunduğunu öne sürdü. Karaca, "sanık olması gerekenlerin tanık olduğunu" söyleyerek, "Her türlü pisliğe bulaşmış insanlar kendini kurtarmak için tanık oluyor, sanık olmuyor." dedi.

Sanık avukatı Ahmet Serdar Güneş de müvekkilinin cebir ve şiddet içeren eylemi bulunmadığını kaydederek, "Üç dosyadan tutuklu. Delil karartma ihtimali ve kuvvetli suç şüphesi delilleri yok. Adli kontrolle tahliyesini istiyoruz." diye konuştu.

Kazım Avcı da sağlık sorunları bulunduğunu, cezaevinde zorluk çektiğini söyledi. "24 aydır tutukluyum. Beraber kaldığım insanlara yük oluyorum." diyen Avcı, tahliyesini talep etti.

Avcı ayrıca geçen yıllardaki soruşturmalarda üst düzey askerlerin örgütün kumpasları sonucu tutuklanmasına yönelik eleştirileri üzerine Ergenekon'dan içeri almak istediklerini de iddia etti.

Sanık Abdülkadir Aksoy da delillerin toplandığını, aleyhine hiçbir delil bulunmadığını ileri sürerek, tahliyesini istedi.

Cumhuriyet Savcısı Adnan Gümüş, sanıklardan Kazım Avcı ve Alaeddin Kaya'nın maruz kaldığı ağır bir hastalık nedeniyle cezaevinde hayatlarını yalnız sürdürüp sürdüremeyecekleri hususunda Adli Tıp Kurumundan rapor alınmasını talebinde bulundu.

Hakkında yakalama veya yokluğunda tutuklama kararı bulunan sanıklara ilişkin bu kararların devamını isteyen savcı, sanıkların "kırmızı bülten" ile aranmaları ve yurt dışında bulunduğu belirlenen sanıkların iadelerinin sağlanmaları hususunda Adalet Bakanlığına yazılan müzekkerelerin akıbetinin sorulması talep etti.

Avcı, tutuklu sanıkların mevcut durumunun devamını da istedi.

Heyetçe yaptıkları müzakerelerin ardından Mahkeme Başkanı Selfet Giray, ara kararları açıkladı.

Buna göre, Abdülkadir Aksoy, Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı'nın sağlık durumları konusunda Adli Tıp Kurumundan rapor alınması kararlaştırıldı.

Varsa soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerini bildirmesi için dosyanın cumhuriyet savcısına verilmesine karar verilirken, haklarında yakalama ve yokluğunda tutuklama kararı bulunan sanıklar yönünden bu kararların devamına, "kırmızı bülten" ve iade talepleri konusunda da Adalet Bakanlığından cevap beklenmesine karar verildi.

Sanıkların tutukluluklarının devamı kararlaştırıldı. Sanıklardan İşbilen, Aksoy, Avcı ve Kaya'nın ilaçları hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına da hükmedildi.

Dava, 7-8 Şubat 2018'e erteledi.

İddianame

FETÖ/PDY elebaşı Gülen'in de arasında bulunduğu 73 kişi hakkında, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bir gün önce açılan davada sanıklar "anayasayı ihlale teşebbüs etmek" ve "hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanı sıra "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "siyasi ve askeri casusluk", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri ele geçirmek", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek", "nitelikli dolandırıcılık", "zimmet", "terör örgütü faaliyeti çerçevesinde resmi belgede sahtecilik" ve "suç gelirlerini aklamak" suçlarından 132 yıl birer aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor.

İddianamede, FETÖ/PDY'nin, hükümeti devirmek, devlet kurumlarını ele geçirmek, anayasal düzeni yıkarak yerine otoriter, totaliter bir cemaat oligarşisi/zümre hakimiyetine dayanan devlet düzeni kurmak için kurulduğu ifade ediliyor.

Dava devam ederken açılan davaların birleştirilmesiyle sanıklar arasına Adil Öksüz ve Mahmut Akpınar da girmiş ve toplam sanık sayısı 75 olmuştu.

Kaynak: AA

Advertisement