Fetö/pyd'den Eski Komiser Yardımcısına Tutuklama - Son Dakika

Fetö/pyd'den Eski Komiser Yardımcısına Tutuklama

04.04.2017 15:46
Fetö/pyd'den Eski Komiser Yardımcısına Tutuklama, System.String[]

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) polis yapılanması içerisinde yer aldığı iddiasıyla hakkında dava açılan eski komiser yardımcısı sanık Murat Büyükyıldırım'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) polis yapılanması içerisinde yer aldığı iddiasıyla hakkında dava açılan eski komiser yardımcısı sanık Murat Büyükyıldırım'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Murat Büyükyıldırım ile sanık avukatı Gündüz Güneş katıldı.

Kimlik tespitinin yapılması ve iddianamenin okunmasının ardından sanık savunmasına geçildi.

Büyükyıldırım, savunmasında, Bank Asya'dan kredi çektiği için hesap açtırdığını, bunun dışında banka ile bir ilgisinin olmadığını iddia ederek şunları söyledi:

"Tanık Arif Ünal benim Eskişehir'den meslektaşım olup beyanda bulunmuştur. Fakat ben sadece yapılan çiğ köfte türü bir yemeğe bir kaç kez iştirak ettim. Bu yemeklerin FETÖ veya herhangi bir cemaatle ilgisi yoktur. En azından ben bu niyetle iştirak etmedim. Ben ByLock diye bir programı bilmiyorum. Kesinlikle de kullanmadım. Yanlışlık olabileceğini düşünüyorum. 11 Ağustos'ta pek çok program indirdim. Belki onlardan biri olabilir."

Soruşturma aşamasında ByLock programının çıkmadığını iddia ederek tahliye talebinde bulunan Avukat Güneş ise şunları ifade etti:

"Bu hususta hataen bir IP çakışması olabilir. Bu hususun araştırılmasını talep ediyorum. Bununla beraber diğer yazı cevaplarının beklenilmesi talep olunur. Sanık adli kontrol altında olup buna bütünüyle riayet etmiştir. Duruşmaya da kendisi gelmiştir. Kaçma ve delilleri karartma şüphesi yoktur. Bu sebeple tutuklamaya yönelik talebin reddine karar verilmesi talep olunur."

Mahkeme heyeti, sanık Murat Büyükyıldırım'ın üzerine atılı suçun niteliği, suçun işlendiği konusunda kuvvetli suç şüphesini doğuran olguların var olduğu, özellikle özel bir iletişim programının varlığına dair yapılan tespit uyarınca tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Murat Büyükyıldırım hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün polis yapılanmasına dahil olmak iddiası nedeniyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Sanık Büyükyıldırım'ın FETÖ/PDY terör örgütünün kullandığı haberleşme sistemi ByLock programını kullandığının bildirildiği iddianamede, sanığın Asya Katılım Bankasında hesabının bulunduğu, tanık Arif Ünal'ın beyanında 2007'de başlarında FETÖ/PDY terör örgütünün toplantı ve sohbetlerine katıldığı ve 2009'da komiser yardımcılığı sınavını kazandığı anlatılıyor.

İddianamede sanık Büyükyıldırım hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fetö/pyd'den Eski Komiser Yardımcısına Tutuklama - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Yabancı uyruklu adam ve kadını otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar Fransız feminist gazeteci Levy'den skandal başörtüsü açıklaması: Fransa düşmanlarının üniforması Saldırıyı gerçekleştiren teröristler, paramotorla Münbiç'ten Amanoslar'a gelmiş Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Dağlık Karabağ'da 3. kez ateşkesi bozan Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan itiraf: Yine koruyamadık Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz