Son Dakika Haberleri: Fetö Sanığı Mahkemede Kendilerine Yöneticilerden Gelen Talimatları İtiraf Etti

Fetö Sanığı Mahkemede Kendilerine Yöneticilerden Gelen Talimatları İtiraf Etti

3 yıl önce

Afyonkarahisar’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında açılan davada 3’ü tutuklu 11 kişinin yargılanmasına başlanırken, sanıklardan birinin örgüt yöneticilerinin operasyonları önceden kendilerine haber verdiğini itiraf etti.

Afyonkarahisar'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında açılan davada 3'ü tutuklu 11 kişinin yargılanmasına başlanırken, sanıklardan birinin örgüt yöneticilerinin operasyonları önceden kendilerine haber verdiğini itiraf etti.

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Muhittin Özsu ile Yusuf Erbaş tutuksuz sanıklar Süleyman Ünver, Ahmet Çakmaktepe, Mustafa Karadana, Ali Yavuz, Ömer Uğur, Basri Manış, Süleyman Uluş, Yusuf Ahmet Çınar ve sanık avukatları katıldı. Duruşmada sanıkların ifadeleri alınırken tutuksuz yargılanan Mustafa Karadana itirafta bulunarak, bazı örgüt yöneticilerinin 15 Temmuz darbe girişimi öncesi yapılan polis operasyonlarını önceden kendilerine haber verdiklerini öne sürdü. Örgütteki sohbet hocalarının 2015 yılının sonlarına doğru kendilerine "Taşınır, taşınmaz, hangi malınız varsa satın. Yurtdışına çıkın" yönünde talimat verdiğini kaydederek ifadesinde şunları söyledi:

"2016'nın nisan ayında Perşembe akşamları, 'yarın operasyon olacak, polis evinize gelecek, şehir dışına çıkın' diye telefonuma mesaj atılırdı. 2008'de Seyithan Biçer, iş yerime gelip sohbete davet etti. 2013 yılında bir şirket kurulacağı söylendi. Bu şirketin ortakları arasında Yusuf Erbaş ve Orhan Sevim de vardı. O dönem, hükümetin de bu yapıyla arası iyi olduğu için şirketin içinde oldum. 17 Aralık 2013'ten sonra şirketten ayrılmak istedim, 2 5 Aralık'ta da bu şirketten ayrıldım. Murat kod adlı sohbet hocası "Biz burada Kur'an meali okuyoruz. Sen de sohbetlerden geri kalma' diyerek telefonuma ByLock yükledi. Toplantılarda Fethullah Gülen'in kitapları okunur, CD'leri izlenirdi. 2014 yerel seçimleri sırasında AK Parti'nin değil, onun karşısındaki güçlü partinin desteklenmesi istendi. Ben bunu Belediye Başkanı'na da söyledim. 2013'ten sonra ayrıldım."

Öte yandan, mahkemede verilen ara kararda tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, tutuksuz sanıklardan Mustafa Karadana, Yusuf Ahmet Çınar, Süleyman Ünver, Basri Manış, Süleyman Uluş ve Ali Yavuz'un tutuklanmasına karar verilerek, mahkeme 2 4 Nisan tarihine ertelendi. - AFYONKARAHİSAR
Haber Yayın Tarihi : 31.03.2017 01:53 Kaynak: İHASosyal Medya Fenomeni Selin Ciğerci, Cinsiyet Değiştirme Uygulamasıyla Yeniden Erkek Oldu! Cemaate Saldıran Kadın Dilenci, Olay Yerine Gelen Polisin Silahını Almaya Çalıştı Mansur Yavaş: 'Önce İstanbul'u Halledelim, 6 Ay Sonra Ankara'yı da Halledeceğiz' Sözleri Yayılıyor