Fetö Üyeliği" İddiasıyla 82 Hakim ve Savcının Yargılandığı Dava Başladı - Son Dakika

Fetö Üyeliği" İddiasıyla 82 Hakim ve Savcının Yargılandığı Dava Başladı

20.03.2017 14:32
Fetö Üyeliği" İddiasıyla 82 Hakim ve Savcının Yargılandığı Dava Başladı

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, 2012’deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı" sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin 82 sanığın yargılandığı dava başladı.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı" sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin 82 sanığın yargılandığı dava başladı.

FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı" sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin 58'i tutuklu 82 sanığın yargılaması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü duruşma salonunda başladı. Duruşmada, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Hazine Müsteşarlığının avukatları da "müşteki" olarak yer alıyor.

Davada, sanıklardan Ahmet Kahraman, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, iddialara ilişkin daha önce yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildiğini, bu yüzden kamu davası açılamayacağını savundu. FETÖ üyelerinin haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını iddia eden Kahraman, arkadaşı adına kayıtlı bir telefon hattını 15 yıldır kullandıklarını, daha önce kızının kullandığı bu hattın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra arkadaşı tarafından kapatıldığını anlattı.

Tutuksuz sanık Atanur Nalan Kahraman da sınavda matematik sorularının bazılarını kitapçık üzerinde değil peçete üzerinde çözdüğünü ve bu yüzden kitapçığında işaretleme olmadığını ifade etti. Sanıklardan Ertuğrul Günaydın ile HTS bağlantısının tesadüf olduğunu ileri süren Kahraman, Günaydın ile doğru-yanlış sayılarının ve çözülmeyen soru sayısının aynı olmasının da tesadüf olduğunu savundu.

Davanın iddianamesinde, sınav sorularının ÖSYM Başkanlığı bilgisayar sistemlerinden FETÖ mensupları tarafından dışarı sızdırılarak, şüphelilere ulaştırıldığı belirtiliyor. Şüpheliler "terör örgütü üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" ve "terör örgütü faaliyeti kapsamında resmi belgede sahtecilik" suçlarından 45 yıl 7 ay 15'er güne kadar hapis istemiyle yargılanıyor. - ANKARA

Kaynak: İHA
Talasgücü Belediyespor liderlik maçına çıkacak Talasgücü Belediyespor liderlik maçına çıkacak Ankara'da balık üretip, sürdürülebilirlik yaratan belediye! Ankara'da balık üretip, sürdürülebilirlik yaratan belediye! Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin yöneticisi Ma'yı kabul etti Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin yöneticisi Ma'yı kabul etti

Son Dakika Güncel Fetö Üyeliği' İddiasıyla 82 Hakim ve Savcının Yargılandığı Dava Başladı - Son Dakika


Advertisement