FETÖ üyeliğinden yargılanan işadamı Zenginer kardeşlere 15'er yıla kadar hapis istemi - Son Dakika

FETÖ üyeliğinden yargılanan işadamı Zenginer kardeşlere 15'er yıla kadar hapis istemi

FETULLAHÇI Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturmada, kapatılan TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan işadamı sanıklar Mustafa ve Salih Zenginer kardeşler ile kuzenleri Mehmet Zenginer'in yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı.

FETULLAHÇI Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturmada, kapatılan TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan işadamı sanıklar Mustafa ve Salih Zenginer kardeşler ile kuzenleri Mehmet Zenginer'in yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada 3  sanığın da "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisleri istendi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Mustafa Zenginer, Salih Zenginer ve Mehmet Zenginer ile avukatları katıldı. Müşteki Cumhurbaşkanlığını temsilen avukat Mehmet Alagöz de duruşmada hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, celse arasında savcının esasa ilişkin mütalaasını hazırlayıp dosyaya sunduğunu belirtti. Mütalaada, sanık Mustafa Zenginer'den elde edilen harddiskte FETÖ elebaşının Zaman TV üzerinden BBC'ye verdiği röportaj kaydı videosu ile silinmiş klasörlerde, FETÖ'ye ait başkaca sohbet video ve görüntü kalıntılarına rastlandığı kaydedildi. TUSKON'da asıl üye olan ve denetim kurulunda yer alan Mustafa Zenginer'in, FETÖ ile irtibatı ve iltisakı sebebiyle KHK kapsamında kapanan kuruluşlar ve derneklerde üst düzey pozisyonlarda çalıştığı da anlatıldı. Cep telefonunda ByLock tespit edildiği belirtilen sanığın, Bank Asya'nın ayağa kaldırılması adı altında verilen talimat dönemlerinde ayrı ayrı hesap işlemleriyle örgütsel eylemde bulunduğu da ifade edildi.

PARASAL İŞLEMLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Sanık Salih Zenginer ve Mustafa Zenginer arasındaki parasal işlemlerin darbe teşebbüsünden çok kısa süre önce olduğuna dikkat çekilen mütalaada, "Sanıklar arası para transferinin çek üzerinden değil de basit eft-havale işlemi ile de gerçekleşebileceği işlemin çek ile olmasının, tarihi ve paranın büyüklüğü ile sanıklar arasında olması ve çekin fotoğrafının çekilmesinin şüphe arz ettiği" kaydedildi.

SON SAVUNMA İÇİN DURUŞMA ERTELENDİ

Sanıkların "FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği" kapsamında hareket ettikleri belirtilen mütalaada, Bank Asya, dernek üyelik ve başkanlığı, bağışlar, Bylock ve sair dijital deliller gibi belli aylar ve yıllarda eylemlere devam edildiği, sanıkların gerek bireysel ve gerekse birlikte hareket ettikleri ve diğer irtibat kurduğu kişilerin FETÖ bünyesinde yargılanan veya kaçak konumda olan kişiler olduğu da ileri sürüldü. Mütalaada, sanıklar Mustafa, Mehmet ve Salih Zenginer'in "FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Duruşmada söz alan sanık avukatları, mütalaaya karşı son savunmalarını hazırlamak için süre istedi. Sanık ve avukatlarının mütalaaya karşı süre taleplerini kabul eden mahkeme, duruşmayı erteledi.


- İstanbul

Son Dakika

17:10 Yunanistan Başpiskoposu'ndan küstah Ayasofya sözleri: Türkiye cüret edemez 16:53 Son Dakika: Araç sahiplerine kötü haber! Motorine bir zam daha geldi 15:12 ÖTV artışıyla birlikte alkole zam geldi! İşte güncel fiyat listesi 15:00 CHP'li Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, makam odasının kapısını söktürdü 14:23 Başkan Bertomeu, ayrılık dedikodularına yanıt verdi: Messi, kariyerini Barcelona'da bitirmek istiyor 14:05 Küçük çocuğun yardım çığlığına koşan genç kadın, sapığı yakalayıp emniyete teslim etti 12:33 13 yaşındaki kız "10 yaşındaki çocuktan hamile kaldım" demişti! Bebeği dünyaya geldi 12:28 Sivrisinekler İstanbullulara kabusu yaşatıyor! Uzmanlar, sayıların neden arttığını söyledi 12:18 Çin'de koronadan sonra "bubonik veba" paniği! 24 saat içinde öldürüyor 10:36 Turgut Şelalesi'nin mesire alanına dışarıdan yiyecek getiren yerli turistlerin aracını haritaya çevirdiler 10:17 Ankara'da görülen insan eli boyutundaki örümcek vatandaşları tedirgin ediyor 09:58 Korona bulgularını sıradan hastalık sanıp ağrı kesiciyle geçiştirenler virüsün bulaşmasına sebep oluyor 09:34 Bunalıma giren bir çocuk babası, 9. kattan atlayarak intihar etti 09:21 Bursalı usta, yaptığı hat kalemlerini tanesi 175 liradan dünyaya satıyor 09:20 Bursa'da iki ailenin çöp tartışması taşlı sopalı kavgaya döndü