Fikir Tarihimizde Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Sempozyumu" - Son Dakika

Fikir Tarihimizde Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Sempozyumu"

22.12.2018 15:21
Fikir Tarihimizde Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Sempozyumu

Liberal Düşünce Topluluğu (LDT) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanel Demirel, "Geleneğimizi savunmak Türkiye'de hiçbir zaman kolay olmadı ve bugün de kolay değil. Dolayısıyla bu işi yapmaya soyunan insanların bir çeşit motivasyona ihtiyaçları var.

Liberal Düşünce Topluluğu (LDT) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanel Demirel, "Geleneğimizi savunmak Türkiye'de hiçbir zaman kolay olmadı ve bugün de kolay değil. Dolayısıyla bu işi yapmaya soyunan insanların bir çeşit motivasyona ihtiyaçları var. Bu motivasyonun bir kısmını geleneğimizden almakta fayda var." dedi.

Hür Fikirleri Yayma Cemiyetinin kurucuları Prof. Dr. Ali Fuat Başgil ve Ahmet Emin Yalman'ın fikirleri, LDT tarafından düzenlenen "Fikir Tarihimizde Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Sempozyumu"nda ele alındı.

LDT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Demirel, bir otelde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Hür Fikirleri Yayma Cemiyetinin anlaşılmasının geçmişten ders alabilmek ve bugünü anlayabilmek için önemli olduğunu ifade etti.

Hür Fikirler tecrübesinin LDT'nin yaşaması açısından hayati önem taşıdığını ifade eden Demirel, şunları söyledi:

"Geleneğimizi savunmak Türkiye'de hiçbir zaman kolay olmadı ve bugün de kolay değil. Dolayısıyla bu işi yapmaya soyunan insanların bir çeşit motivasyona ihtiyaçları var. Bu motivasyonun bir kısmını da geleneğimizden almakta fayda var. Bu tür zorlukların içinde olan sadece biz değiliz, geçmişte bizim örnek aldığımız insanlar da bu zorlukların içerisindeydi."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ise Türkiye'de çok fazla kitap okunmadığını anlattı. Turşucu, "Liberal Düşünce Topluluğu gibi platformlara bu konuda çok iş düşüyor. Yapılacak akademik etkinliklerle, yayımlanacak nitelikli kitaplarla ülkenin içinde bulunduğu potansiyel daha da yukarıya çekilecektir." dedi.

LDT Genel Koordinatörü Özlem Çağlar Yılmaz ise cemiyetin çalışmalarının uzunca bir süre devam etmesi halinde LDT gibi eğitim ve akademik çalışmalara ağırlık veren bir kuruluşa dönüşebileceğini vurguladı.

Sempozyum, "Fikir Oluşumları ve Ülkelerin Tarihsel Gelişimi", "Ali Fuat Başgil ve Ahmet Emin Yalman'ın Fikirleri", "Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti'nin Fikir ve Siyaset Tarihimizdeki Yeri" başlıklı oturumlarla devam etti.

Sempozyuma Türkiye'nin çeşitli illerinden birçok akademisyen katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fikir Tarihimizde Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Sempozyumu' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı 17:52 Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:39 "Makamına Erdoğan'ın fotoğrafını asanın elini kırarım" diyen CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı gözaltına alındı
Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar 17:29 Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor 17:18 TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor
Ajax'ın hocası Erik ten Hag'dan maç öncesi yorum: Beşiktaş şu an grupta zayıf bir takım 16:40 Ajax'ın hocası Erik ten Hag'dan maç öncesi yorum: Beşiktaş şu an grupta zayıf bir takım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 restine Biden'dan yorum: Bu konuları çoktan geçtik 16:20 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 restine Biden'dan yorum: Bu konuları çoktan geçtik
Advertisement