Kaşmir'deki İsrail karşıtı gösterilerde, Filistin için dua eden din adamı tutuklandı - Son Dakika

Kaşmir'deki İsrail karşıtı gösterilerde, Filistin için dua eden din adamı tutuklandı

16.05.2021 17:25
Kaşmir'deki İsrail karşıtı gösterilerde, Filistin için dua eden din adamı tutuklandı, System.String[]

Hindistan sınırındaki tartışmalı bölge Kaşmir'in Hindistan yönetimi altındaki Srinagar şehrinde Filistin'e destek vermek için gösteriler düzenlendi. Hindistan polisi Filistin'e destek oldukları gerekçesiyle 20 kişiyi tutukladı. Tutuklananların içinde Filistin için dua etmekle suçlanan Müslüman bir din adamı ve duvara resim çizen bir sanatçı da var.

Kaşmirliler geçtiğimiz Cuma namazının ardından sokaklara çıkıp İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Burada bölge halkı Filistin halkına olan desteklerini göstermek için Filistin bayrakları salladı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Hindistan karşıtı görüşlerin yoğunlukta olduğu bölgede İsrail karşıtı protestolar başlayınca, dünyanın en militarize olmuş bölgelerinden biri olan Kaşmir'deki Hindistan'a bağlı polis güçleri anında tepki vererek Filistin'e destek yürüyüşüne müdahale ettiler.

"ÜZÜNTÜMÜZÜ BİLE İFADE EDEMİYORUZ"

Srinagar'da yaşayan ve olayın akabinde tutuklanan 32 yaşındaki grafiti sanatçısının ailesi ise ifade özgürlüklerinin sansürlemesi yüzünden Hindistan'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Kız kardeşi Muzamil Firdeous ise "Kardeşim neden gözaltında tutuluyor? Ne yaptı? Devlet burada sanatı mı yasakladı?" diye sorup ekledi: "Tüm dünya İsrail vahşetine karşı sesini çıkartabiliyorken biz bu konuda sanat bile yapamıyoruz. Eğer Filistin için hüznümüzü ifade edemeyeceksek biz nasıl bir demokraside yaşıyoruz?"

FİLİSTİN İÇİN DUA ETMESİ TUTUKLANMASINA YETTİ

Hindistan'da polis şiddetine maruz kalan ve tutuklanan 20 kişinin içinde olan Müslüman din adamı Sarjan Barkati'nin tutuklanma sebebi ise "Filistin için dua etmesi." olarak açıklandı.

Barkati'nin eşi "O yanlış hiçbir şey yapmadı. Bir din adamı olarak sadece dua etti ve bu sabah polis tarafından evimize yapılan baskınla tutuklandı. Ailesi olarak onu görmek istedik ama buna bile izin vermediler." dedi. Tutuklananların akıbetinden endişeleniliyor.

HİNDİSTAN POLİSİ İSE AYIBINI ÖRTMEYE UĞRAŞIYOR

Hindistan polisi ise kendini savunmak için "2019'da Hindistan'ın Kaşmir'in otonomluk statüsünü kaldırmasından sonra insanlarda büyük bir öfke geliştiğinin farkındayız ve sokaklara çıkmak için herhangi bir tetikleme yeterli oluyor." ifadelerinde bulundu.

BÖLGEDE GERİLİM HAKİM

Aşırı sağcı Hindu bir partinin yönettiği Hindistan, 2019'da Kaşmir Bölgesi'nin hukuki olarak kazandığı otonom statüsünü kendi kararıyla kaldırmıştı. Bu olayın sonucunda ise iyice gerilen bölgede protesto ve toplanma hakları ise askıya alınmıştı. Bölgede iki nükleer güç olan Pakistan ve Hindistan ise geçtiğimiz aylarda uçaklarla yapılan hava saldırılarına varan bir gerilim sarmalının içine girmişti.

Aşırı sağcı Hindu Neandra Modi tarafından yönetilen Hindistan'ın bölgedeki tutumunda İslam karşıtlığı çok önemli bir yer tutuyor.


Kaşmir'deki İsrail karşıtı gösterilerde, Filistin için dua eden din adamı tutuklandı

Son Dakika Dünya Kaşmir'deki İsrail karşıtı gösterilerde, Filistin için dua eden din adamı tutuklandı - Son Dakika Dünya


Son Dakika

1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik yapılarını iki fabrikada tam 2 bin işçi üretiyor 16:46 1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik yapılarını iki fabrikada tam 2 bin işçi üretiyor Lütfü Türkkan'ın kaçak çiftliğinin yıkımını kaydeden muhabir darbedildi 16:34 Lütfü Türkkan'ın kaçak çiftliğinin yıkımını kaydeden muhabir darbedildi Fenerbahçe, Bayern Münih'le anlaşması sona eren Jerome Boateng için harekete geçti 16:22 Fenerbahçe, Bayern Münih'le anlaşması sona eren Jerome Boateng için harekete geçti
Okmeydanı'nda giriş çıkışlar kapatıldı! Denetime özel harekat polisleri de katıldı 16:14 Okmeydanı'nda giriş çıkışlar kapatıldı! Denetime özel harekat polisleri de katıldı Son Dakika! Yerli koronavirüs aşısının adı belli oldu: TURKOVAC 16:08 Son Dakika! Yerli koronavirüs aşısının adı belli oldu: TURKOVAC Bitcoin'de Çin depremi! Ocaktan bu yana ilk defa 30 bin doların altına geriledi 16:06 Bitcoin'de Çin depremi! Ocaktan bu yana ilk defa 30 bin doların altına geriledi
Ünlü oyuncu Seda Bakan imaj yeniliğine gitti: Bir süre sarışınım a dostlar! 15:19 Ünlü oyuncu Seda Bakan imaj yeniliğine gitti: Bir süre sarışınım a dostlar! Bahçede 2 lira olan kiraz tezgaha gelince 15 lira! Duruma tepki gösteren çiftçi ağaçlarını kesti 15:09 Bahçede 2 lira olan kiraz tezgaha gelince 15 lira! Duruma tepki gösteren çiftçi ağaçlarını kesti
Advertisement