'Fındığı Fiyat Artacak' Diye Bekletmek Çok Riskli - Son Dakika

'Fındığı Fiyat Artacak' Diye Bekletmek Çok Riskli

07.09.2012 11:20
'Fındığı Fiyat Artacak' Diye Bekletmek Çok Riskli, System.String[]

Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, geçen yıl fiyat artacak beklentisi ile fındığını satmayanların zarar ettiğini söyledi.

Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, geçen yıl fiyat artacak beklentisi ile fındığını satmayanların zarar ettiğini söyledi. Hasan Basri Durak, " Geçen yıl fındık 7 lira 50 kuruşu gördü. Fakat 10 lirayı görecek diye insanlar fındığını satmadı. Daha sonra 4 liraya satmak zorunda kaldılar. Mağdur oldular." dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, fındık fiyatı düşük seyrettiğinde halk arasında, 'fındığı bekletin, fiyat artacak' dedikodusunun çok hızlı yayıldığını ve bunun çok büyük risk içerdiğini belirtti. Durak, " Türkiye'de 150 milyon kilogram fazla fındık arzı var. Bu fazlalık olduğu müddetçe, 'fındık fiyatı yükselecek' diye bir beklenti içerisine girmek doğru değil. Çünkü öncelikle bu fazlalığın birileri tarafından alınıp eritilmesi lazım. Geçen yılda fındıkta fiyatın yükseleceğine dair ciddi bir beklenti vardı. 7 lira 50 kuruşa kadar fiyatın çıkmasına rağmen 'daha da yükselecek 10 liraya çıkacak' diye insanlar fındığını satmadı. Daha sonra fiyat 4 liraya düştü. Mecburen bu fiyattan ellerinden çıkardılar. Çok ciddi zarar ettiler. Bu konu arz talep meselesidir. Ben kimseye fındığını sat ya da satma demem. Çünkü herkes fındığı birden piyasaya indirince, fiyat birden düşüyor. Vatandaşımız kendi durumuna göre fındığını satıp satmayacağına karar versin." diye konuştu.

5 Eylül itibari ile fındığın yüzde 50 randımanla brüt 4 lira 5 kuruştan işlem gördüğünü anlatan Hasan Basri Durak, piyasanın şuan da durgun olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Hava şartlarının olumsuz gitmesi fındığın kurumasını engelledi. Üretici bu nedenle ürününü kurutamadığı için satamadı. Havalar güneşli gitmezse, dolayısıyla fındık kurutulamazsa kalitesi bozulur. Bu da fiyatı etkiler. İnşallah böyle bir durum söz konusu olmaz."

Sivil toplum kuruluşlarının siyasete dolayısıyla hükümete baskı yaparak fındığın fiyatını yükseltme girişimlerinin olumlu tesirinin olabileceğini anlatan Durak şu bilgileri verdi: "Hükümetin böyle bir kararı onaylayıp, 150 milyon kilogramlık fazla fındığı alması lazım. Böyle birşey fındıkta fiyatı yükseltir. Devletin bu konudaki kararı önemli. Ama ben böyle bir çalışmanın olduğuna ihtimal vermiyorum. Ayrıca dönüm başına 170 lira ödeneceğine dair bir duyum da aldık. Ama net değil. Meclis şu anda kapalı. Bunun için meclisin açılması lazım."

Fiskobirlik konusunda da iyimser olmadığını anlatan Durak, 'TMO aldıracaktır aldırmayacaktır onu bilemem. Ama Fiskobirlik'e böyle bir şans tanınacağını zannetmiyorum. Çünkü Fiskobirlik kendine verilen daha önceki şansları değerlendiremedi." şeklinde konuştu.

'Fındığı Fiyat Artacak' Diye Bekletmek Çok Riskli

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi 'Fındığı Fiyat Artacak' Diye Bekletmek Çok Riskli - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 26 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 75 can kaybı, 2198 yeni vaka tespit edildi Paşinyan yalanlarına yenisini ekledi: Türkiye Karabağ'a paralı asker yolladı Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu Kız meselesi yüzünden çıkan tartışmada tüfekle vurulan genç, hayatını kaybetti Gölette cansız bedeni bulunan Afgan işçiyi oda arkadaşı öldürmüş 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı Bahar Candan "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu