Fındık Piyasasında "Oligopol" Tehlikesi - Son Dakika

Fındık Piyasasında "Oligopol" Tehlikesi

02.03.2016 11:27

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktarın açıklamaları - TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Fındık fiyatlarının düşmesinde oligopol yapının olduğunu gördük. Özellikle bir yabancı firmanın da Türkiye'de bu manada faaliyet içerisinde olduğunu biliyoruz" "TMO'nun fiyat düşmeleri karşısında bugün için piyasaya girmesi ve ürünü üreticiyi koruyacak bir fiyattan alması lazım" "Türkiye, dünya üretiminin yüzde 69'larını sağlıyor, dünya ticaretinin yüzde 75'lerini sağlıyor ama üreticinin fiyat tespitinde takdir hakkı yok" EMRE AYVAZ - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Fındık fiyatlarının düşmesinde oligopol yapının olduğunu gördük. Özellikle bir yabancı firmanın da Türkiye'de bu manada faaliyet içerisinde olduğunu biliyoruz" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktarın açıklamaları - TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

"Fındık fiyatlarının düşmesinde oligopol yapının olduğunu gördük. Özellikle bir yabancı firmanın da Türkiye'de bu manada faaliyet içerisinde olduğunu biliyoruz"

"TMO'nun fiyat düşmeleri karşısında bugün için piyasaya girmesi ve ürünü üreticiyi koruyacak bir fiyattan alması lazım"

"Türkiye, dünya üretiminin yüzde 69'larını sağlıyor, dünya ticaretinin yüzde 75'lerini sağlıyor ama üreticinin fiyat tespitinde takdir hakkı yok"

EMRE AYVAZ - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Fındık fiyatlarının düşmesinde oligopol yapının olduğunu gördük. Özellikle bir yabancı firmanın da Türkiye'de bu manada faaliyet içerisinde olduğunu biliyoruz" dedi.

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık üretimi başlamadan Doğu ve Batı Karadeniz'de 600 bin tonluk rekolte tespiti yaptıklarını söyledi.

İki sene önce doğal afetlerden dolayı fiyatların yükseldiğini fakat 2015 yılına stoksuz girildiğini belirten Bayraktar, "Fiyatların her halükarda 10 liranın üzerinde seyretmesini bekliyorduk, böyle de olması gerekirdi. Piyasa nitekim 14-15 liradan açıldı ama fiyatlar sonradan hızlı bir şekilde düşmeye başladı" diye konuştu.

Bayraktar, bunun sebeplerini araştırdıklarını ve fındık fiyatlarının düşmesinin arkasında "bir kaç satıcının mevcut olduğu piyasa türü" olarak tanımlanan oligopol yapının olduğunu gördüklerini dile getirerek, "Özellikle bir yabancı firmanın da Türkiye'de bu manada faaliyet içerisinde olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

Alıcısı az ama satıcısı 100 binler olan bir sektörü tartıştıklarını anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Türkiye, şunu üzülerek ifade etmek istiyorum, dünya üretiminin yüzde 69'larını sağlıyor, dünya ticaretinin yüzde 75'lerini sağlıyor ama üreticinin fiyat tespitinde takdir hakkı yok, fiyatı tespit eden başkaları oluyor, alıcılar oluyor, yabancı firmanın bu manada tekelleşme içerisinde olduğunu tespit ettik ve piyasaya da fiyat dikte ettiği duyumları geldi yani 'Biz evet yüksek fiyattan fındık almak istiyoruz ama bu fındığı satamayız' diyen tüccarları görüyoruz nitekim bazı ticaret borsa başkanlarının ve ticaret odası başkanlarının da bizi destekler mahiyette açıklamalarını görüyoruz."

Bayraktar, konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e arz ettiklerini vurguladı.

Bakan Çelik'in 50 bin ton civarında fındık alabileceklerini söylediğini anımsatan Bayraktar, "Bunun üzerine fiyatların 1-1,5 lira yukarı çıktığını gördük. Arkasından 15-20 gün geçti TMO piyasaya girmeyince fiyatların tekrar aşağı düştüğünü gördük" değerlendirmesinde bulundu.

"Tekel yapıyı kırmamız lazım"

Lisanslı depoculuğun önemli olduğunu, bunun Türkiye'de yaygınlaştırılması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, bunun Türkiye'de oturması ve yaygınlaşmasının zaman alacağını bildirdi.

Bayraktar, Karadeniz'de 400 bin kişinin fındıkla uğraştığını, milyonların bu işten ekmek yediğini belirterek, böyle bir ürünün Karadeniz'den çekilip alındığında bölgenin sosyo-ekonomik olarak biteceğini savundu.

Böyle bir ürünün sahipsiz bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

"TMO'nun fiyat düşmeleri karşısında bugün için piyasaya girmesi ve ürünü üreticiyi koruyacak bir fiyattan alması lazım. 'Piyasaya gireceğim' demesi dahi bir anda tüccarların fiyatları yükseltmesine sebebiyet veriyor. Nasıl serbest piyasa ekonomisi bu anlamakta güçlük çekiyorum. 14 liradan piyasa açılıyor bir anda fiyatlar 8-10 liraya düşüyor, TMO piyasaya girecek diyoruz bir bakıyorsun 10 liraya çıkıyor, TMO piyasaya girmeyince 8 liraya düşüyor, bunun serbest piyasa ekonomisiyle falan alakası yok yani bu arz talep dengesine bağlı olarak çalışmıyor. Bu tekel yapıyı kırmamız lazım. Bunu kırmak içinde muhakkak bugün için TMO'nun piyasaya girmesi ve bu ürünü alması gerekir."

Bayraktar, fiyatlarının düşmeye devam ederse Bakan Çelik'le görüşerek TMO'nun muhakkak suretle fındık almasını talep edeceklerini söyledi.

Önümüzdeki yıl rekoltenin yükselmesi halinde fiyatların etkilenebileceğini anlatan Bayraktar, "Alıcılar, özellikle rekoltenin yüksek olduğu dönemlerde fiyatları çok daha hızlı bir şekilde aşağı çekiyorlar. Önümüzdeki yıl rekolte yüksek olursa fiyatlar bir miktar daha aşağı gidebilir o zaman üreticimiz fevkalade mağdur olur. Dolayısıyla fındığı korumak mecburiyetindeyiz. Rekolte yükselirse daha fazla TMO'ya ihtiyaç var çünkü alıcısı az, satıcısı çok olan bir piyasa bu" şeklinde konuştu.

Fındık Piyasasında Oligopol Tehlikesi
Fındık Piyasasında Oligopol Tehlikesi
Fındık Piyasasında Oligopol Tehlikesi
Fındık Piyasasında Oligopol Tehlikesi

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Fındık Piyasasında 'Oligopol' Tehlikesi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
  • Ordulu: Eylem zamanı arkadaşlar şuan bahsedeyim fındık yok bekleyin sabredin yazıklar olsun hepinize Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Türisim: Müstehaktır üreticiye. Ne çabuk sattınız fiskobirlik i, unuttunuz mu yoksa?! Kooperatifsiz üretici köle olmaktan öteye geçemez. TZOB gibi kuruluşlar ancak GAZ almaya yarar. Hikaye anlatır, hakedeni uyutur. Bizlerde kaval dinler gibi dinleriz. Söylem yetmiyor, eylem zamanı. Tarım bakanı ofis devreye girecek dediyse ve neden hala girmiyorsa GÜNDEM oluştur Şemsi. Bizleri avutma, hakkımızsa eğer iste, değilse NEYİNİZE YETMIYOR de, ağzımızın, emeğimizin payını alıp oturalım. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • ÜRETİCİ: madem ÜRETİCİYE BİR FAYDAN OLMAYACAK,NEDEN AÇIKLAMA YAPIPTA FİYSTI DÜŞÜRÜYORSUNUZ,BU AÇIKLAMA OLMASAYDI ÜRETİCİNİN UMUDU KIRILMAYACAKTI.MÜDEHALE EDERSE DÜŞÜNCESİ OLMALIYDI,YAPILAN AÇIKLAMAYI ÇOK YANLIŞ BULUYORUM,BİR POLİTİKACININ DÜŞÜNCESİZ VEDE İLERİSİNİ DÜŞÜNMEDEN YAPILAN BİR AÇIKLAMA OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ.MADEM FAYDA OLMAYACAK ,AÇIKLAMADA OLMAMALIYDI VE UMUTLAR KIRILMAMALIYDI Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Depremde boğularak can veren Fatma teyze, Türkiye'de tsunamiden ölen ilk kişi oldu Şaka yapmak isterken elindeki av tüfeğiyle arkadaşını öldürdü Milli Kick Boksçu Mustafa Danışmaz'a pusu kurup, babasını öldüren şahsa müebbet hapis cezası İzmir depremi yıllar öncesine götürdü! Gölcük depreminde enkazdan çıkarılan Gizem Güven'den duygusal paylaşım Çocukken ırmaktan tuttuğu balıkları şimdi üreterek dünyaya pazarlıyor Çam kozalağından denemelik turşu yapmaya başlamıştı, şimdi taleplere yetişemiyor Yan yatan bina vinçlerle desteklendi, arama kurtarma çalışması devam ediyor Trabzonspor'da teknik direktör Eddie Newton'ın görevine son verildi