Anneannesinin hayatını kurtaran 3 yaşındaki Dilara, Finlandiya'nın kahramanı oldu - Son Dakika

Anneannesinin hayatını kurtaran 3 yaşındaki Dilara, Finlandiya'nın kahramanı oldu

Finlandiya'da yaşayan 3 yaşındaki Dilara Gergin, beyne giden damarları tıkandığı için fenalaşarak bayılan anneannesinin hastaneye zamanında yetiştirilmesini sağlayarak hayatını kurtardı. Dilara'nın annesi Erja Gergin yaptığı açıklamada, "Dilara olmasaydı annem ölmüş olabilirdi" dedi.

Finlandiya'da yaşayan 3 yaşındaki Dilara Gergin, beyne giden damarları tıkandığı için bayılan anneannesinin hayatını kurtararak, tüm ülkenin ilgi odağı oldu.

ANNEANNESİNİN ZAMANINDA HASTANEYE YETİŞMESİNİ SAĞLADI

Konyalı Abdullah ve Finlandiyalı Erja Gergin çiftinin kızı olan ve ebeveynlerinin işi nedeniyle gündüzleri anneannesi ile kalan Dilara, aniden fenalaşan anneannesinin hastaneye zamanında yetiştirilmesini sağlayarak hayatını kurtardı.

Vantaa kentinde meydana gelen olayda, beynindeki iki damarın tıkanması sonucu bayılan anneannesinin önce uyuduğunu düşünen küçük kız, ardından anneannesinin telefonundaki ilk numarayı arayarak ablası Jasmin'e ulaşmayı başardı. Ablasının annesi Erja'yı aramasıyla ambulans çağıran aile, yaşlı kadının zamanında hastaneye yetiştirilerek hayati tehlikeyi atlatmasını sağladı.

"DİLARA OLMASAYDI ANNEM ÖLMÜŞ OLABİLİRDİ"

Küçük kızın yaptıkları karşısında şaşkın olduklarını anlatan hastane çalışanları, Dilara'ya önce hastaneyi gezdirdi, ardından da oyuncak ambulans hediye etti.

Anne Erja Gergin, yaptığı açıklamada, her ne kadar çocukların telefondan uzak tutulması tavsiye edilse de ilk yardım için temel kullanımın öğretilmesinin gerekliliğine işaret ederek, "Dilara olmasaydı annem ölmüş olabilirdi." ifadelerini kullandı.

"DOKTORLAR İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEYLE KARŞILAŞTILAR"

Çocukların, yakınlarında yaşanan olumsuzlukları hissettiğini söyleyen Gergin, ilk müdahalenin önemli olduğu durumlarda çocukların hayat kurtarabildiğini vurguladı. Baba Abdullah Gergin ise Dilara'nın yaptıkları sonrasında doktorların da adeta şok olduğunu belirterek, "Doktorlar ilk defa böyle bir şeyle karşılaştıklarını söyledi. Çok sevindiler. Dilara'ya ambulans maketi hediye ettiler." dedi.

Bu arada, yaşlı kadının da yeniden sağlığına kavuşup evine döndüğü öğrenildi.

Son Dakika

17:41 Adnan Oktar, bugünkü duruşmada canlı yayınlarındaki gibi davrandı 16:28 Son 3 günde koronavirüs vakalarının en çok arttığı iller arasında olan kentte termometreler 52 dereceyi gösterdi 15:12 ÖTV artışıyla birlikte alkole zam geldi! İşte güncel fiyat listesi 14:05 Küçük çocuğun yardım çığlığına koşan genç kadın, sapığı yakalayıp emniyete teslim etti 13:40 Son dakika: Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamada saldırı ve sabotaj izine rastlanmadı 13:30 Salgında en riskli 5 il arasında yer alan Bursa'daki köpük partisi görüntüleri pes dedirtti 12:33 13 yaşındaki kız "10 yaşındaki çocuktan hamile kaldım" demişti! Bebeği dünyaya geldi 10:50 3 haftalık kızını boğarak öldüren vicdansız anneden garip ifade: Uyurken üzerine yatmış olabilirim 10:36 Turgut Şelalesi'nin mesire alanına dışarıdan yiyecek getiren yerli turistlerin aracını haritaya çevirdiler 10:10 Ayrılmak isteyen sevgilisine Soylu ile çekilmiş fotoğraflarını gösterip tehdit etti: Devletin gizli ajanıyım 09:34 Bunalıma giren bir çocuk babası, 9. kattan atlayarak intihar etti 09:32 Komandolar, PKK'nın önemli kampını kısa sürede ele geçirdi 09:30 En İyi Erkek Şarkıcı ödülünü alan Mabel Matiz'in ödül konuşması eksik yayınlandı 09:21 Bursalı usta, yaptığı hat kalemlerini tanesi 175 liradan dünyaya satıyor 08:18 Güzel spiker Şansın Tokyay, kendisini takip ettiği gerekçesiyle komşusundan şikayetçi oldu