Finlandiyalı uzman, Kayseri'deki 7,5 milyon yıllık fosili inceleyecek - Son Dakika

Finlandiyalı uzman, Kayseri'deki 7,5 milyon yıllık fosili inceleyecek

08.10.2019 12:38

Kayseri'de bulunan 7,5 milyon yıllık geçmişe sahip fosili dünyaca ünlü fosil uzmanı Dr. Juha Saarinen inceleyecek. Saarinen söz konusu buluşun, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan materyaller olduğunu söyledi.

Finlandiya'nın dünyaca ünlü fosil uzmanı Dr. Juha Saarinen Kayseri'de Taşhan bölgesindeki kazılarda çıkarılan 7,5 milyon yıllık geçmişe sahip fosilin çok büyük olmasının önemli olduğu belirtti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Taşhan bölgesinden çıkarılan fosiller için Kayseri'ye gelen Finlandiyalı Fosil Uzmanı Dr.Juha Saarinen ile bir süre görüştü. Saarinen, kazı ekibinde yer alan Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Antropolog Özge Kahya ile birlikte Başkan Büyükkılıç'ı ziyaret etti.

"25 METRELİK BİR HAYVANIN OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR"

Doğa bilimcilerin Kayseri'ye olan ilgisinin daha da artacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, "Taşhan mevkiinde 7,5 milyon yıllık 3,5 metre uzunluğunda tek parça fosil bulundu. Tamamı değerlendirildiğinde 25 metrelik bir hayvanın olduğu tahmin ediliyor. Böyle bir buluntu nedeniyle bilim adamları Kayseri'ye gelmeye başladı. Daha önce Berlin'den gelmişlerdi, şimdi Finlandiya'dan geldiler, sonra başkaları da gelecek. Bulunan fosillerden hayvanların 7,5 milyon yıl önce sürüler halinde bu bölgede olduğu görülüyor. Kayseri'nin ve bölgenin jeomorfolojik yapısının yeniden değerlendirilmesini gerektiren bir buluntu" dedi.

'DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BULUNMAYAN MATERYALLER'

Finlandiyalı Dr. Juha Saarinen de Kayseri'de çıkarılan fosillerin tama yakın olması ve dünyanın diğer bölgelerinde çıkarılan fosillere nazaran çok büyük olmasının önemli olduğunu belirtti. Çin ve Afrika'da bulunan fosiller üzerinde de çalışan Saarinen, Kayseri'deki fosiller üzerinde çalışacağını belirtti ve buluntuların dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan materyaller olduğunu söyledi.

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ'NE TAŞINDI

Taşhan bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında bulunan ve fillerin atasına ait olduğu düşünülen 7,5 milyon yıllık fosil, 'Alçı ceket' denilen özel bir yöntemle Kayseri Bilim Merkezi'ne taşındı. Fosil, burada alanında dünyaca ünlü Alman ve Finlandiyalı bilim insanlarınca incelendikten sonra ziyarete açılacak.

Finlandiyalı uzman, Kayseri'deki 7,5 milyon yıllık fosili inceleyecek

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Finlandiyalı uzman, Kayseri'deki 7,5 milyon yıllık fosili inceleyecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak İskenderun'da yangın bölgesine su taşıyan tanker 13 aracı biçti: 1 yaralı Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü Paşinyan'a istifa çağrısı: Sadece Karabağ değil Ermenistan'ın geleceği de tehdit altında Manchester United, Sancho ve Haaland için 1,9 milyar TL ödemeye hazır Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü