Atatürk'e Hakaretten Tutuklanan Süleyman Yeşilyurt Serbest - Son Dakika

Atatürk'e Hakaretten Tutuklanan Süleyman Yeşilyurt Serbest

01.06.2017 14:45

Atatürk'e hakaretten tutuklanan Süleyman Yeşilyurt'un ilk duruşmada tahliyesine karar verildi. Yeşilyurt savunmasında, hakaret kastı olmadığını ve Türk halkından özür dilediğini belirtti.

Televizyon programında Atatürk ile söylediği sözler nedeniyle "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından tutuklu bulunan Süleyman Yeşilyurt'un tahliyesine karar verildi.

''TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLERİM''

Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Süleyman Yeşilyurt ile kızı olan avukatı Berrin Yeşilyurt katıldı.

Yeşilyurt savunmasında, konuşmaları Atatürk'e hakaret kastıyla söylemediğini savunarak, "Yanlış anlaşıldıysam Türk halkından özür dilerim." dedi.

Mahkeme, "mevcut delil durumu, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre ve savunmasının alınması"nı gerekçe göstererek, sanık Yeşilyurt'un tahliyesine karar verdi.

DERİN TARİH PROGRAMINDAKİ SÖZLERİ ANIMSATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan iddianamede, 6 Mayıs 2017'de Yavuz Bahadıroğlu'nun (Niyazi Birinci) moderatörlüğünü yaptığı, Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt'un konuk olarak katıldığı "Derin Tarih" isimli programın yayınlandığı anımsatılıyor.

Programın bir bölümünde sanık Yeşilyurt'un Mustafa Kemal Atatürk ve Afet İnan ile ilgili suça konu sözleri söylediği aktarılan iddianamede, "Sanığın kullandığı ifadelerle Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü toplum ve izleyici gözünde, gittiği bir müsamerede 17 yaşında bir kız çocuğunu beğenip evlatlık alıyormuş kisvesi altında Çankaya'ya götürüp onunla aşk hayatı yaşayan bir kişi gibi lanse etmeye çalıştığı, Atatürk'ün toplum gözündeki değerini düşürmeyi, toplumun bir kesiminin sinir uçları ile oynamayı, toplumu tahrik etmeyi amaçladığı anlaşılmıştır. Dosya kapsamında tüm delillere göre sanığın atılı suçları işlediği, kamu davası açmaya yeterli delilin bulunduğu anlaşılmaktadır." deniliyor.

2,5 YILDAN 7,5 YILA KADAR HAPSE ÇARPTIRILMALARI İSTENDİ

İddianamelerde, sanık Süleyman Yeşilyurt'un "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Atatürk'e Hakaretten Tutuklanan Süleyman Yeşilyurt Serbest - Son Dakika


Advertisement