Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü - Son Dakika

Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü

13.12.2015 16:26
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü, System.String[]

Foça Yeryüzü Pazarı’nda, Toprak Ana Günü-Terra Madre Day dolayısıyla yöresel yemek kutlaması gerçekleştirildi.

Foça Yeryüzü Pazarı'nda, Toprak Ana Günü-Terra Madre Day dolayısıyla yöresel yemek kutlaması gerçekleştirildi. Slow Food Foça Zeytindalı Birliği'nce düzenlenen kutlama dolayısıyla, yöresel ürünler ile yapılan büyük bir kahvaltı sofrası hazırlandı.

Foça, Türkiye'de ilk kez 2014 yılında Uluslararası Slow Food Birliği'nce düzenlenen Salone Del Gusto çerçevesinde gerçekleşen Yeryüzü Pazarları Yarışması'nda 39 pazar içerisinde dünya 1'incisi oldu. Foça Yeryüzü Pazarı'nda Toprak Ana Günü-Terra Madre Day adıyla yapılan kutlamaya; Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Belediye Meclis Üyeleri Nedim Atilla, Defne Koryürek, Şemsa Denizsel, Ali Özırmak, Prof. Dr. Tayfun Özkaya gibi Slow Food teorisyenleri ve akademisyenler ve İzmir yemek bloggerları ile vatandaşlar katıldı. Gün boyu devam eden Toprak Ana Günü kutlamasında ayrıca, Foça Yeryüzü Pazarı'ndaki yöresel ürünler ile yapılan özel bir çorba hazırlanıp, ikram edildi. Yöresel yemek tarifleri paylaşıldı.

İLK YERYÜZÜ PAZARI

Slow Food aktivisti ve Slow Food Bardacık Birliği Lideri Nedim Atilla, "Bugün, Foça'nın kıymetini bilme günündeyiz. Foça'nın kıymetini bilmek üzere buradayız. Ülkemizin ilk Yeryüzü Pazarı Foça'da kuruldu. Yaşıyor ve yaşatılıyor. Bin selam olsun kuranlara, yaşatanlara, destekleyenlere" dedi. Bölgede yapılan Terra Madre etkinlikleri ve Slow Food ilkeleri hakkında bilgiler veren Nedim Atilla, "Gerçek Toprak Analar, üreten kadınlarımız, hepsinin ortak özellikleri de elleri. Bu mükemmel, benzersiz eller; Toprak Ananın, bereketin elleri. Biz bu ellere borçluyuz her şeyi. İyi ki varlar" diye konuştu.

"BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da,"Toprak Ananın bizlere sunmuş olduğu nimetleri bir kez daha hatırlamak ve ön plana çıkarmak, bizler için çok önemli. Bugün bizlerle birlikte olan çok kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu güzel ortamı hazırladığı için Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Lideri Sayın Gül Girişmen ve ekibi ile Foça Yeryüzü Pazarı üreticilerine teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"SORU SORMANIN ZAMANIDIR"

Terra Madre buluşmasının, toprağın öneminin ve değerinin yeniden hatırlanması olduğunu belirten Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Lideri Gül Girişmen ise "Toprak için ne yapıyoruz, toprağın bereketini tekrar yaşamak için neler yapıyoruz sorularını sormanın zamanıdır. Bugün Toprak Anaya teşekkürlerimizi sunmak için bir araya geldik. Bizimle birlikte olan çok kıymetli misafirlerimize, Foça Yeryüzü Pazarı üreticilerimize ve Foça Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Demirağ'a bizim için yaptıkları ve destekleri için çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. - İZMİR

Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü
Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Foça, Toprak Ananın Ellerini Öptü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Galatasaray, Denizlispor'u konuk ediyor! Canlı anlatım Son Dakika: İspanya'nın başkenti Madrid'in merkezinde şiddetli bir patlama meydana geldi Son dakika: Türkiye'nin 2019 yılı vergi rekortmenleri belli oldu Akyaka'da deniz 20 metre çekildi Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı Sıla'dan boşanan Hazer Amani koluna yaptırdığı manidar dövmeyle dikkat çekti Biden'dan 17 kritik karar! Aralarında Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının kaldırılması da var