Formula 1 tarihindeki 1000 Grand Prix'nin panaroması - Son Dakika

Formula 1 tarihindeki 1000 Grand Prix'nin panaroması

18.04.2019 02:23
Formula 1 tarihindeki 1000 Grand Prix'nin panaroması, System.String[]

Formula 1'in ilk yarışı 13 Mayıs 1950'de, İngiltere'deki Silverstone Pisti'nde düzenlendi.

Formula 1'in ilk yarışı 13 Mayıs 1950'de, İngiltere'deki Silverstone Pisti'nde düzenlendi. Tarihin 1000. yarışı ise Çin Grand Prix'si oldu. Onlarca farklı takımdan onlarca farklı pilot bu 1000 yarışın galibi oldu.

Geride kalan yaklaşık 70 yılda en çok hangi ülkede ve hangi pistte yarış koşuldu? En çok hangi takım, hangi pistte yarış kazandı? En çok hangi ülkeden pilot zafere uzandı? Sürücüler yarışları kazanırken ağırlıklı olarak hangi yaştaydılar? En çok hangi sürücü pole pozisyonunda yarışa başladı, hangileri önde başladığı yarışı ilk sırada tamamladı? Gelin bu sorulara infografikler yardımıyla cevap verelim.

Pistler

En fazla sayıda Grand Prix'ye ev sahipliği yapan pist, İtalya'daki Monza Pisti. Monza Pisti'nde tam 68 Grand Prix koşuldu.

En uzun süredir Grand Prix düzenlenen pist, ilk yarışın koşulduğu, İngiltere'deki Silverstone Pisti. Yazının başında da belirttiğimiz üzere Silverstone'daki ilk yarış, aynı zamanda F1 tarihinin ilk yarışı ve 13 Mayıs 1950 tarihinde düzenlendi.

En fazla sayıda Grand Prix'ye ev sahipliği yapan ülke Almanya. Almanya'da tam 77 Grand Prix koşuldu.

En çok farklı pistte Grand Prix düzenenlenen ülkenin Amerika Birleşik Devletleri olduğu görülüyor. ABD'de tam 10 farklı pist Grand Prix'ye ev sahipliği yaptı.

Takımlar

Formula 1 deyince birçoklarının aklına Ferrari gelir. İstatistikler bize bu durumun geçerli bir sebebi olduğunu gösteriyor.

Tarihte en çok yarış kazanan takım Ferrari. İtalyanlar, 1000 Grand Prix'nin tam 234'ünü, yani neredeyse dörtte birini kazandı.

Aynı şekilde en çok pole pozisyonu alan takım da Ferrari. Kırmızılar, 223 yarışa pole pozisyonunda başladılar.

Bir pisti domine etmede en başarılı takım olarak Mercedes'i görüyoruz. Mercedes, Rusya'nın Sochi kentinde düzenlenen beş yarışı da kazandı.

Bir pistte en çok galibiyet alan takım ise Ferrari. Almanya Köln'deki Nurburgring pistinde 14 galibiyet elde eden Ferrari, bu pistte koşulan Grand Prix'lerin %35'ini kazandı.

Bir takımda en çok galibiyet alan sürücü, efsane isim Michael Schumacher. Alman pilot, Ferrari adına 72 galibiyet alarak, en çok Grand Prix zaferine sahip olan Ferrari takımının en çok kazanan sürücüsü oldu. Ferrari'nin galibiyetlerinin %31'ini Schumacher aldı.

Sürücüler

Yarış kazanan en genç isim Max Verstappen. Hollandalı yalnızca 2016'da, yalnızca 18 yaşındayken Katalunya Grand Prix'sini kazandı. Grand Prix kazanan en yaşlı isim ise Luigi Fagioli. İtalyan sürücü, 1951'de 53 yaşındayken yarış gailibiyeti almıştı.

Grand Prix zaferi yaşayan sürücülerin yaşlarına baktığımızda, en fazla sayıda yarışı 29 yaşındaki pilotların kazandığı görülüyor. 1000 yarışın 104'ünü, o sırada 29 yaşında olan sürücüler kazandı.

Formula 1 tarihinin en fazla Grand Prix zaferi yaşayan ismi Michael Schumacher. Alman efsanenin tam 91 galibiyeti bulunuyor.

1000 Grand Prix'de en çok Britanyalı sürücüler galibiyete ulaştı. 19 Britanyalı pilotun 280 galibiyeti bulunuyor.

Sürücü başına en çok yarış kazanan ülke İspanya. Fernando Alonso'nun 32 Grand Prix zaferi var ve ondan başka galibiyeti olan bir başka İspanyol pilot bulunmuyor.

Hazırlayan: Serhat ÇETİN

Konu hakkında daha detaylı bilgi ve istatistiklere bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Formula 1 tarihindeki 1000 Grand Prix'nin panaroması

Kaynak: EuroSport.com

Son Dakika Spor Formula 1 tarihindeki 1000 Grand Prix'nin panaroması - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

G.Saray Falcao'yu satarsa, bonservisinin yüzde 60'ı Monaco'ya verilecek Son Dakika! Büyükçekmece'de düşen eğitim uçağını kullanan pilotaj öğrencisi hayatını kaybetti Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinop'ta S-400'lerin test edildiğini doğruladı Esir alınan Ermeni askerden olay itiraf: PKK Karabağ'da savaşıyor, askerler aylık 600 dolar maaş alıyor Çiftçi ve hayvancılık destek ödemeleri bugün hesaplarda olacak 3 gün zorlama hapis cezası alan fenomen Sinem Umaş, emniyete teslim oldu Eşi için aldığı cipin hasar kayıtlı olduğunu öğrenince aracı bayi önünde yakmaya kalktı Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından İstanbul'da uzun test kuyrukları oluştu