Fransa'da ordunun Neonazi unsurlara göz yumduğu iddiası - Son Dakika

Fransa'da ordunun Neonazi unsurlara göz yumduğu iddiası

09.12.2021 18:37
Fransa'da ordunun Neonazi unsurlara göz yumduğu iddiası

Fransa'da ordunun, içindeki Neonazi unsurlara göz yumduğu ileri sürüldü.

Fransa'da ordunun, içindeki Neonazi unsurlara göz yumduğu ileri sürüldü.

Mediapart'ın özel haberinde, Neonazi bir askerin, kasımda tutuklandığı ancak sadece 20 gün hapis cezası aldığı belirtildi.

Evinde silahlar, mühimmat, Nazi dönemine ait Alman donanması bayrağı, Adolf Hitler portresi ve gamalı haç bulunan asker Gaetan D'nin Mediapart tarafından 8 ay önce gündeme getirildiği hatırlatıldı.

Haberde, Mediapart'ın son 1,5 yılda ordu içerisinde Neonazilerin varlığına dair 2 defa araştırma yazısı yayımladığı, yaklaşık 60 Neonazi askerin varlığına dair uyarıda bulunduğu kaydedildi.

Savunma Bakanlığının ise her defasında bu unsurlarla ilgili gerekli adımların atılacağına dair söz verdiği ancak buna ilişkin somut hiçbir adım atılmadığı öne sürüldü.

"Askerler Nazi hayranlıklarını gizlemeye gerek duymuyor"

Bu süreçte Mediapart'ın orduda yeni Neonazi unsurlar ortaya çıkardığı aktarılan haberde, Genelkurmay ve Savunma Bakanlığının kayıtsızlığı karşısında bu askerlerin Nazi hayranlıklarını gizlemeye gerek bile duymadıkları vurgulandı.

Haberde, Savunma Bakanlığının Neonazi askerleri uzaklaştırma, sözleşme iptali veya sözleşmelerinin uzatılmadığını bildirdiğine, bunların bakanlığın belirttiği gibi ağır yaptırımlar olmadığına dikkat çekildi.

Ordunun sorunu kökünden halletmek yerine üstünkörü şekilde çözmeye çalıştığı, eski bir askerden ordunun geçmişine dair paylaşımları sosyal medyadan silmesini istediği belirtilen haberde, halen aktif görev yapan bir askerin Nazi rejimine ve Adolf Hitler'e sevgisini sosyal medyada paylaşmaya devam ettiği, gamalı haçla fotoğraflar paylaştığı kaydedildi.

Haberde, konunun sorulduğu Savunma Bakanlığının söz konusu fotoğraflardan haberdar olmadığını bildirdiği ifade edildi.

YORUMLAR
500
Son dakika... NATO, yüksek hazırlıklı kuvvetin asker sayısını 300 binin üzerine çıkaracak Son dakika... NATO, yüksek hazırlıklı kuvvetin asker sayısını 300 binin üzerine çıkaracak Son dakika haber... NATO, yüksek hazırlıklı kuvvetin asker sayısını 300 binin üzerine çıkaracak Son dakika haber... NATO, yüksek hazırlıklı kuvvetin asker sayısını 300 binin üzerine çıkaracak Fransa'da yarış sırasında yüzücüleri denizanaları soktu Fransa'da yarış sırasında yüzücüleri denizanaları soktu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fransa'da ordunun Neonazi unsurlara göz yumduğu iddiası - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement