Fransa'da Seçimler, Merkez Sağ Liderini Sıkıntıya Soktu - Son Dakika

Fransa'da Seçimler, Merkez Sağ Liderini Sıkıntıya Soktu

11.06.2012 15:01
Fransa'da Seçimler, Merkez Sağ Liderini Sıkıntıya Soktu, System.String[]

Fransa'da dün gerçekleştirilen milletvekili seçimleri, merkez sağ lideri François Bayrou'nun politik kariyerini bitme noktasına getirdi.

Fransa'da dün gerçekleştirilen milletvekili seçimleri, merkez sağ lideri François Bayrou'nun politik kariyerini bitme noktasına getirdi. Pyrenees-Atlantiques 2. Bölge adayı olan MoDem lideri, elde ettiği yüzde 23.63 oy oranıyla, 34.90 oy oranına ulaşan sosyalist aday Nathalie Chabanne'ın açık ara gerisinde yer aldı.

22 Nisan'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 9 oy oranıyla 5 .sırada yer alan François Bayrou'nun milletvekili olabilmesinin de ikinci tur öncesi giderek zorlaştığına vurgu yapıldı. İkinci tur öncesi düzenlenen ankete göre sol aday yüzde 43 oy elde ederken, François Bayrou ise yüzde 33 oy oranında kaldı.

Bayrou, seçim sonrası yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçimlerine atıfta bulunarak, kendisinin François Hollande'a verdiği desteği seçmeninin anlayamadığının altını çizdi. Bayrou, ikinci turun da kendisi için çok zor geçeceğini belirtti.

İlk turu yüzde 21,71 ile üçüncü sırada tamamlayan Halk Hareket Birliği(UMP)'li aday Eric Saubatte ise ikinci turda Bayrou'yu desteklemeyeceğinin altını çizdi. Saubatte, seçimleri kazanmak için elinden geleni yapacağını belirterek François Bayrou'nun giderek yalnızlaştığını ve bu durumun geçmişte verdiği hatalı kararların bir sonucu olduğunu söyledi.

Yeşiller partisi Avrupa milletvekili Daniel Cohn-Bendit ise Sosyalist Parti'nin Bayrou'nun karşısına aday göstermekle hata ettiğine vurgu yaparak, MoDem liderinin François Hollande'ın cumhurbaşkanlığına verdiği desteği hatırlattı ve ikinci turda Sosyalist Parti'nin adayını geri çekmesi gerektiğini dile getirdi.

2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 19 oy oranına ulaşan son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise yarı yarıya seçmenini kaybeden Bayrou, milletvekili koltuğunu da kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. François Bayrou'nın liderliğindeki MoDem partisi de Fransa genelinde sadece yüzde 1.5 oy oranına ulaşabildi.

Türkiye yanlısı politikalarıyla bilinen ve inkar tasarısı konusunda Türkiye lehine görüşlerini sık sık dile getiren MoDem liderinin, seçimleri kaybetmesi halinde politik kariyerinin de bite bileceği yorumları yapılıyor.

"HAYAL KIRIKLIĞI"

Bu arada cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 11 oy oranıyla 4. sırada yer alan Ulusal Sol Cephe lideri Jean Luc Melenchon'un aşırı sağ lider Marine Le Pen'e karşı seçimleri kaybetmesinin yankıları da sürüyor. Melenchon yaptığı açıklamada sonuçları "hayal kırıklığı" olarak nitelerken çalışmalarının devam edeceğinin altını çizdi.

Pas-de-Calais 11 bölgede Marine Le Pen'in karşısında milletvekili adaylığını açıklayan Jean Luc Melenchon, Le Pen'in yüzde 42 ile ilk sırada tamamladığı seçimleri üçüncü sırada bitirerek ikinci tura kalmayı başaramamıştı.

Milletvekili seçimlerinin ilk turuna katılımın ise çok düşük olduğu belirtildi. Fransa'nın gelecek 5 yıllık yönetimini belirleyecek seçimlerde 46 milyon seçmenin sadece yüzde 57,23'ü oy kullandı.

Fransa'da milletvekili seçimlerinin ikinci turu 17 Haziran'da gerçekleştirilecek

Fransa'da Seçimler, Merkez Sağ Liderini Sıkıntıya Soktu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Fransa'da Seçimler, Merkez Sağ Liderini Sıkıntıya Soktu - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Yaşlı adam, zeytin tarlasında şüpheli şekilde ölü bulundu Hatay'daki terör saldırısı girişimiyle ilgili 4 ilde 5 zanlı yakalandı Camiye giren çocukların namaz kılan imamın sırtına çıkıp oyun oynaması yürekleri ısıttı Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti