Fransa'daki Eşine Mektup Yazabilmek İçin... - Son Dakika

Fransa'daki Eşine Mektup Yazabilmek İçin...

30.03.2012 11:39
Fransa'daki Eşine Mektup Yazabilmek İçin...

Çankırı'da 13 yıldır Fransa'da çalışan eşini, sadece yaz tatillerinde görebilen Sündüs Han, kocasına mektup yazabilmek için okuma-yazma öğrendi.

Çankırı'da 13 yıldır Fransa'da çalışan eşini, sadece yaz tatillerinde görebilen Sündüs Han, kocasına mektup yazabilmek için okuma-yazma öğrendi.

Yukarıöz beldesinde "Ana-Kız Okuldayız Kampanyası" kapsamında açılan okuma-yazma kursuna katılan Sündüs Han (34), yaklaşık 3 aylık kursun ardından okur-yazar olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Eşinin 13 yıldır Fransa'da işçi olarak çalıştığı kendisi ise iki çocuğuyla Türkiye'de kaldığını anlatan Han, AA muhabirine, küçük yaşta annesini kaybettiği için okula gidemediğini, bundan dolayı da okuma-yazma öğrenemediğini söyledi.

Yıllarca ismini yazamadan, imzasını atamadan yaşamanın üzüntüsünü duyduğunu anlatan Han, "Beldede 3 ay önce açılan kursa katılarak okur yazar oldum, çok mutluyum. Artık kolayca okuyup yazabiliyorum. Hayatım artık daha kolay. Eskiden bir adresi ararken bile herkese sormak zorunda kalıyordum. Okuma yazma bilmek hayatımı çok kolaylaştıracak" dedi.

Sündüs Han, eşine yıllardır gurbette olmasından dolayı hasret kaldıklarını, her zaman telefonla konuşma şanslarının da olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Eşime mektup yazmayı çok istiyordum. Kurs sayesinde artık bu mümkün oldu. İlk işim Fransa'daki eşime onu çok özlediğimizi yazmak oldu. İki çocuğumuz var. Mektubumda onların babalarını çok özlediğini, bir an önce onu görmek istediklerini belirttim. Okuma yazma öğrenmemin en önemli nedeni bu duygularımı eşime aktarabilmek. Çünkü, eşim Cengiz sadece yaz tatillerinde kısa süreli Türkiye'ye gelebiliyor. Ondan aldığım mektupları da kimseye ihtiyaç duymadan kendim okuyabileceğim."

Okuma-yazma kursunda görevli öğretmen Özlem Çam da Sündüs Han'ın başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, "Şartlar dolayısıyla ne yazık ki bir türlü okuyamamış. Kursumuz onun için önemli bir çıkış yolu oldu, fırsatı çok iyi değerlendirerek okuma yazmayı öğrendi" dedi.

- ÇANKIRI

YORUMLAR
500
Türkiye, Gymnasiade 2022'yi 25'i altın 92 madalya ile tamamladı Türkiye, Gymnasiade 2022'yi 25'i altın 92 madalya ile tamamladı Türkiye'nin ilk solo dağcısı 61. zirvesine Çankırı'da ulaştı Türkiye'nin ilk solo dağcısı 61. zirvesine Çankırı'da ulaştı Milli okçulardan Gymnasiade 2022'de 15 madalya Milli okçulardan Gymnasiade 2022'de 15 madalya
Kaynak: AA

Son Dakika Yaşam Fransa'daki Eşine Mektup Yazabilmek İçin... - Son Dakika


Advertisement