Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Fransa'dan 73 Telefon - Son Dakika

Fransa'dan 73 Telefon

Paris'te Başlayan, İstanbul'a Sıçrayan PKK'nın Kara Para Operasyonuna, Yüksekovalı Bir İşadamı ile Emekli Bir Korgeneralin İsimleri de Karıştı.

Fransa\'dan 73 Telefon
23.06.2007 - 01:31,

PARİS’te başlayan, İstanbul’a sıçrayan PKK’nın kara para operasyonuna, Yüksekovalı bir işadamı ile emekli bir korgeneralin isimleri de karıştı.

300 bin Euro’yla geçen yıl Paris’te yakalanan PKK’lı Eşref Yolcu ve Cemal Aslan, paranın İsviçre yapımı ünlü bir saat markasının Güney ve Doğu Anadolu temsilcisi, Yüksekovalı işadamı Hikmet Serdar’a ait olduğunu söyleyince Fransa Adalet Bakanlığı, İstanbul Polisi’nden yardım istedi. İzlenmesi için, iki PKK’lının bağlantı kurduğu 73 telefon numarasını Türk polisine verdi. İstanbul Narkotik polisi, Hikmet Serdar’ın telefonlarını teknik takibe alırken, İstanbul’daki saatçi dükkanını da 24 saat izledi.

OTOMOBİLDE GÖZALTI

İstanbul Narkotik polisi 12 Ocak’ta düğmeye bastı. Uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı çetesinin elebaşı olmakla suçlanan Hikmet Serdar adamları Nezir Savaşan ve Sami Uyar ile birlikte Beylikdüzü’nde 34 BA 8899 plakalı otomobilde gece yarısı gözaltına alındılar. Polis daha sonra İdris Baran, Cengiz Baran, Hıdır Atis, Kerem Baycan, Hidayet Taşkın, Şirin Soytaş, Vedat Akgün, Şefik Karay, Nafi Ufku Sandalcıoğlu ve Nevzat Öner’i çeşitli yerlerde yakaladı. Avcılar’a servise tamir için bırakılan 65 AD 679 plakalı kamyonetin stepne lastiği ve yakıt deposuna zulalanmış, 91 paket halinde 47 kilo 750 gram eroin ele geçirildi.

Haber üzerine soruşturmayı Fransa’da yürüten Savcı Anne Kostomaroff, Hakim Thierry Fragnoli, Başkomiser Fabrice Gardon, Polis Yüzbaşı Emmanul Picard 19 Nisan’da İstanbul’a geldi. Ekip, Bayrampaşa Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hikmet Serdar’ı, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde, soruşturmayı yürüten Savcı Süleyman Pehlivan’ın nezaretinde sorguladı. Savcı Süleyman Pehlivan geçen hafta hazırladığı iddianamesinde hepsi de tutuklu olan Hikmet Serdar ve 15 adamı hakkında suç işlemek için örgüt kurmak, uyuşturucu ticareti yapdıkları iddiasıyla dava açtı. İddianamede Serdar hakkında, 22 yıldan 72 yıla kadar hapis cezası istendi.

PKK’lı olduğunu reddeden Hikmet Serdar için PKK-KONRA-GEL’e yardım ve terör örgütüne para aktarmaktan açılan soruşturma ise halen sürüyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Fransa'dan 73 Telefon - Son Dakika


Advertisement