Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz - Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz

27.11.2020 00:07

Fransa Senatosu'nun aldığı skandal Karabağ kararı sonrası Azerbaycan'ın nota verdiği Fransa, geri adım attı. Fransız Dışişleri Bakanlığı, Senato tarafından alınan kararın aksine, ülkenin Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımadığını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan bir temsilci, Senato'nun hükümete Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanıma çağrısını içeren tasarısını ve Azerbaycan'ın tepkisini değerlendirdi.

Temsilci, yaptığı açıklamada "Senato'daki oylama öncesinde yapılan müzakerelerde, turizmden ve yurt dışındaki Fransızlardan sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne, Fransa hükümetinin bu konudaki konumunu hatırlattı: Fransa, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımıyor" ifadelerini kullandı.

SENATO TAVSİYE KARARI ALMIŞTI

Fransız Senatosu, dün Dağlık Karabağ'ın sözde Ermeni yönetimini tanıyan kararı onaylamıştı. Oylamada sembolik değere sahip karar, 1 'hayır' oyuna karşı 305 'evet' oyuyla kabul edilmiş, 30 Senatör ise 'çekimser' oy kullanmıştı.

Azerbaycan Milli Meclisi, Dağlık Karabağ konusundaki tutumu nedeniyle Fransa'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'ndan çıkarılması için bugün Azerbaycan hükümetine AGİT'e başvurmasını önermişti.

AZERBAYCAN, FRANSA'YA NOTA VERDİ

Bu gelişmenin ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu'nun Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınmasına yönelik tavsiye kararı alması nedeniyle Paris'e protesto notası verdi.

Bakanlık yetkilileri, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı, Helsinki Nihai Senedi, BM Güvenlik Konseyi'nin 1993 tarihli ilgili kararlarına ve uluslararası hukuk norm ve ilkelerine aykırı olan Fransa Senatosu'nun kararına karşı verilen notayla ilgili Büyükelçi Gross'u bilgilendirdi. Büyükelçi Gross da Azerbaycan'ın notasını ülkesinde ilgili makamlara ileteceğini kaydetti.

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz
Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz

Son Dakika Dünya Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (13)
  • ali : tanımazsan tanıma lan , allah tanıyor , allahın izni ile biz tanıyoruz bu yeterli zaten tanımak demek kabullenmek şahitlik demektir, gavurun şahitliği zaten kabul olmaz dolayısı ile sen rahat ol fransa dağlık karabağın sizin onu tanımasına ne maddi ne manevi ihtiyacı yoktur dağlık karabak azerbaycandır, azerbaycan türktür türk kalacak Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Vakalar düşünce normalleşme gündeme geldi! Tedbirlerin mart ayında esnetilmesi bekleniyor Aşı olduktan sonra 33 kişinin öldüğü Norveç, Pfizer aşısının güvenli olduğunu açıkladı Galatasaraylı taraftarlar, başkanlığa Bahattin Demirbilek'i istiyor Havai fişek patlaması sonucu yaralanan G.Saraylı Elabdellaoui, mayıs ayına kadar hastanede kalacak Fenerbahçe, Ankaragücü maçı esnasında yayıncı kuruluşu protesto etti Ani bir kararla ayrılan Hadise ve Kaan Yıldırım sürpriz bir şekilde barıştı Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde