Fransa ekonomisi koronavirüs nedeniyle yüzde 6 daraldı - Son Dakika

Fransa ekonomisi koronavirüs nedeniyle yüzde 6 daraldı

Avrupa'da koronavirüs krizini en fazla yaşayan ülkelerden olan Fransa'da salgın nedeniyle ekonomi yılın ilk üç ayında yüzde 6 geriledi. Bu durum 1945'ten bu yana en kötü performans oldu.

Fransa Merkez Bankası, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yılın ilk 3 ayında yüzde 6 gerilediğini açıkladı. Bunun 1945'ten bu yana Fransız ekonomisinin en kötü üç aylık performans olduğu belirtildi.

MART AYININ 2. YARISINDA YÜZDE 32 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Mart ayının son 15 gününde ekonomik aktivitelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 düşüş yaşandığı kaydedildi. Merkez Bankası, ülkede alınan Kovid-19 tedbirlerinin GSYH'nin her 15 günde bir yüzde 1,5 gerilemesine neden olacağı tahmininde bulundu.

FRANSA BASINI EKONOMİNİN DURGUNLUĞA GİRDİĞİNİ BELİRTTİ

Fransız basınındaki haberlere göre, bu ekonomik küçülmeyle ülke ekonomik durgunluğa girmiş oldu. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, iki gün önce yaptığı açıklamada, ülkenin, Kovid-19 nedeniyle bu yıl 1945'ten bu yana en büyük ekonomik durgunluğu yaşayabileceğini belirtmişti.

Fransa ekonomisi koronavirüs nedeniyle yüzde 6 daraldı

Son Dakika

İki kardeş hobi olarak başladıkları maket gemide ihracatçı oldu 18 yıl önce günlüğüne yazdığı hayalini gerçekleştirdi! Evinin bahçesinde kurduğu serada çiçekçilik yapıyor Yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları en az 1500 TL olacak Günün ilk yarısında 109.385,01 puana yükselen borsa, son üç ayın zirvesini gördü Çiftçiye hububat ve pancar küspesi için toplam 400 milyon TL'yi aşan avans desteği yapıldı İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık altın fiyatlarını değerlendirdi: Gram 365-380 TL arasında dalgalanacak Akaryakıta dün gece yapılan indirimle yıllık 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak Son Dakika: 10 Haziran'dan itibaren 40 ülkeye uçak seferleri başlayacak OPET, iflasının istendiğine yönelik iddiaları yalanladı Bankacılık sektörünün mevduatı 7,1 milyar lira azaldı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Serrac'dan Doğu Akdeniz mesajı: Arama ve sondaj işbirliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz Merkez Bankası'nın rezervleri 1,4 milyar dolar azaldı! İşte kasadaki miktarın hafta hafta değişimi Otomotiv endüstrisi Mayıs ayında 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi Altının kilogramı 373 bin lira oldu Yunanistan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaptığı lisans başvurusunu AB'ye şikayet etti