Fransa Meclisinde Kabul Edilen "Ermeni Teklifi" - Son Dakika

Fransa Meclisinde Kabul Edilen "Ermeni Teklifi"

05.01.2012 19:20
Fransa Meclisinde Kabul Edilen

Çanakkale Belediye Meclisi, Fransa Meclisinin kabul ettiği, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasına ilişkin kararı kınadı.

Çanakkale Belediye Meclisi, Fransa Meclisinin kabul ettiği, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasına ilişkin kararı kınadı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın başkanlığında Çanakkale Belediye Meclisi Toplantı Salonunda yapılan meclis toplantısında, "Ermeni teklifi" konusu gündeme geldi.

Gökhan, toplantıda meclisteki grup başkanlarının ortak olarak hazırladığı metni okudu. Yasa tasarısının, en temel insan hakkı olan düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu düşündüklerini belirten Gökhan, "Barışın kenti" Çanakkale'den, kent halkının özgür idareleriyle seçilmiş temsilcilerinden oluşan Çanakkale Belediye Meclisi olarak kınama kararı aldıklarını söyledi.

Gökhan, şöyle konuştu:

"1. Dünya Savaşı'nda işgal altındaki Osmanlı'dan payına düşecek parçayı kaçırmamak için hemen harekete geçmiş Fransa Hükümeti'nin, insanlarımızı öldürüp, topraklarımızı parçalamak üzere gelen ve Çanakkale'de hayatını kaybeden askerlerini bu topraklar, bu millet kendi evlatları gibi bağrına başmış, kayıplarının anısına yapılan anıtları saygıyla korumuştur. Türkler tarihlerinin hiçbir döneminde, hiçbir surette, hiçbir kişiye, topluluğa ve topluma soykırım yapmamıştır. Soykırımın ne demek olduğunu, nasıl insanlık dışı bir eylem olduğunu, tüm dünya Yahudilerin, Boşnakların, Cezayirlilerin, Ruanda'da Tutsilerin ve Avustralya'da Aborjinlerin yaşadıklarını çok yakından bilmektedir. Yıllarca soykırım iddialarını körükleyen İngiltere Hükümeti bile sonunda 1915'te olduğunu iddia ettikleri sözde Ermeni soykırımının Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış 'soykırım' tanımlamasına uymadığına karar vermiştir."

Tarihte demokrasinin beşiği olarak bilinen Fransa'da alınan bu kararın, ülke tarihlerinde "kara bir leke" olarak kalacağını ve Fransa halkını da dünya halkları önünde güç duruma düşüreceğini dile getiren Gökhan, şunları kaydetti:

"Yeniden seçilmek telaşıyla, cumhurbaşkanlığına giden yolda her yolu mübah sayan Sarkozy, bu ayıbın bir parçası olarak tarihe geçecek ve ülkesine verdiği büyük zararın telafisi mümkün olamayacaktır. Topraklarımız üzerinde kurgulanan

'Büyük Ermenistan' rüyası yolunda yeni bir adım olan bu girişime karşı Büyük Önder Atatürk 1927 yılında 'Yeni Türkiye'nin ve yeni Türkiye halkının artık kendi varlık ve mutluluğundan başka düşünecek bir şeyi yoktur. Başkalarına verecek bir zerresi kalmamıştır' diyerek Nutuk ile bizleri uyarmıştır."

Metnin okunmasının ardından CHP'li Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Emin Şevik, boynuna astığı, "Ermeni soykırımı sözü, emperyalistlerin uydurduğu yalandır" yazılı pankartla karara olan tepkisini dile getirdi.

Diğer meclis üyelerinin de görüşlerini aktarmasının ardından, kınama kararı ayakta alkışlanarak oybirliğiyle kabul edildi.

- ÇANAKKALE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Fransa Meclisinde Kabul Edilen 'Ermeni Teklifi' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor "Türk ürünlerine boykot gündemimizde yok" diyen Fransız Bakan'dan AB'ye küstah çağrı: Türkiye'ye karşı önlem alın Türk İHA'larından nokta atışı! Dağlık Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Harutyunyan böyle vuruldu Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi