Fransa'nın En Önemli Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu - Son Dakika

Fransa'nın En Önemli Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

03.11.2015 17:11
Fransa'nın En Önemli Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu, System.String[]

Fransa'nın en önemli edebiyat ödülü Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü Mathias Enard'a verildi.

Fransa'nın en önemli edebiyat ödülü Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü Mathias Enard'a verildi.

Goncourt Akademisi tarafından yapılan açıklamada, ödüle bu yıl Boussole (Pusula) kitabıyla Fransız yazar Enard'ın layık görüldüğü duyuruldu.

Doğu Dilleri Enstitüsü'nde Arapça ve Farsça eğitimi alan 43 yaşındaki yazar, Türkiye'de "Savaşları, kralları ve filleri anlat onlara" isimli kitabıyla tanınıyor.

Romanlarında doğu dünyasına ait kültürel ögeler kullanan Enard, kitabında Viyanalı bir müzikoloğun gözünden doğu ile batı arasında bir köprü kuruyor.

İsmini edebiyatçı Edmond ve Jules de Goncourt kardeşlerden alan ve ilk kez 1903 yılında verilen Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülünü bir yazara yalnızca bir kez alabiliyor.

Ancak ünlü Fransız yazar Romain Gary, 1956'da kendi adıyla, 1975'te ise Emile Ajar adıyla yazdığı romanıyla ödüle 2 kez layık görülen tek isim olmuştu. Daha önce, Marcel Proust ve Simone de Beauvoir gibi pek çok ünlü yazar bu ödülü almıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fransa'nın En Önemli Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu - Son Dakika


Son Dakika

Depremde tuzla buz olan Doğanlar Apartmanı'yla ilgili kan donduran gerçek ortaya çıktı! Belediye 2 yıl önce çürük raporu vermiş Tuvana Türkay'ın da koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı Paşinyan'dan skandal Karabağ sözleri: Azerbaycan bölgeyi ele geçirirse soykırım yapacak Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarılmıştı! Sağ kurtarılan bir çocuk hastanede hayatını kaybetti Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim